korganizer - en to ne translation catalogue (101 entries)

en: Show Date Number
ne: मिति सङ्ख्या देखाउनुहोस्

en: Show day number
ne: दिन सङ्ख्या देखाउनुहोस्

en: Show days to end of year
ne: वर्षको अन्त्यमा दिन देखाउछ

en: Show both
ne: दुवै देखाउनुहोस्

en: This plugin shows information on a day's position in the year.
ne: यस प्लगइनले वर्षमा दिनको स्थितिमा सूचना देखाउछ ।

en: Use Israeli holidays
ne: इजरायली बिदा दिन प्रयोग गर्नुहोस्

en: Show weekly parsha
ne: साप्ताहिक पर्सा देखाउनुहोस्

en: Show day of Omer
ne: ओमरको दिन देखाउनुहोस्

en: Show Chol HaMoed
ne: Chol HaMoed देखाउनुहोस्

en: This plugin provides the date in the Jewish calendar.
ne: यो प्लगइनले यहुदि क्यालेन्डरको मिति उपलब्ध गराउछ ।

en: Erev Pesach
ne: इरेभ पेसाच

en: Pesach
ne: पेसाच

en: Chol Hamoed
ne: कोल हामोइद

en: Yom Yerushalayim
ne: योम येरुसालाईम

en: Erev Shavuot
ne: इरेभ साभुओट

en: Shavuot
ne: साभुओट

en: Tzom Tammuz
ne: जोम ताम्मुज

en: Sh. Hazon
ne: Sh. हाजोन

en: Sh. Nahamu
ne: Sh. नाहामु

en: Tisha B'Av
ne: तिशा B'Av

en: Erev R.H.
ne: इरेभ R.H.

en: Rosh Hashana
ne: रोस हाशाना

en: Sh. Shuvah
ne: Sh. शुभाह

en: Tzom Gedalia
ne: जोम गेडालिया

en: Erev Y.K.
ne: इरेभ Y.K.

en: Yom Kippur
ne: योम किप्पुर

en: Erev Sukkot
ne: इरेभ सुक्कोट

en: Sukkot
ne: सुक्कोट

en: Hoshana Rabah
ne: होशाना रबाह

en: Shmini Atzeret
ne: सिमिनि एट्जरेट

en: Simchat Torah
ne: सिमच्याट टोराह

en: Erev Hanukah
ne: इरेभ हानुका

en: Hanukah
ne: हानुका

en: Tzom Tevet
ne: जोम तेभेत

en: Sh. Shirah
ne: Sh. सिराह

en: Purim Katan
ne: पुरिम कातान

en: Erev Purim
ne: इरेभ पुरिम

en: Purim
ne: पुरिम

en: Shushan Purim
ne: शुसान पुरिम

en:  Omer
ne:  ओमेर

[ctx: These are weekly readings and do not have translations. They may have different spellings in your language; otherwise, just translate the sound to your characters]
en: Bereshit
ne: बेरेसिट

en: Noach
ne: नोआक

en: Lech L'cha
ne: लेच एल चा

en: Vayera
ne: भायेरा

en: Chaye Sarah
ne: चाये साराह

en: Toldot
ne: टोलडट

en: Vayetze
ne: भायेत्ज

en: Vayishlach
ne: भेइसल्याक

en: Vayeshev
ne: भेयेसेभ

en: Miketz
ne: मिकेज

en: Vayigash
ne: भेयिगास

en: Vayechi
ne: भेयेची

en: Shemot
ne: सेमोट

en: Vaera
ne: भेइरा

en: Bo
ne: बो

en: Beshalach
ne: बेसाल्च

en: Yitro
ne: यिट्रो

en: Mishpatim
ne: मिसपाटिम

en: Terumah
ne: तेरुमाह

en: Tetzaveh
ne: तेजाभेह

en: Ki Tisa
ne: कि टिसा

en: Vayakhel
ne: भायाखेल

en: Pekudei
ne: पेकुडेइ

en: Vayikra
ne: भाइक्रा

en: Tzav
ne: जाभ

en: Shemini
ne: शेमिनी

en: Tazria
ne: ताजरिया

en: Metzora
ne: मेटजोरा

en: Acharei Mot
ne: आचेरी मोट

en: Kedoshim
ne: केडोसिम

en: Emor
ne: इमोर

en: Behar
ne: बेहार

en: Bechukotai
ne: बेचुकोताई

en: Bemidbar
ne: बेमिडबार

en: Naso
ne: नासो

en: Behaalotcha
ne: बेहालोट्चा

en: Shelach
ne: सेलाक

en: Korach
ne: कोराक

en: Chukat
ne: चुक्याट

en: Balak
ne: बालाक

en: Pinchas
ne: पिन्चास

en: Matot
ne: माटोट

en: Masei
ne: मासेइ

en: Devarim
ne: डेभारिम

en: Vaetchanan
ne: भेचानान

en: Ekev
ne: इकेभ

en: Reeh
ne: रीह

en: Shoftim
ne: सफ्टिम

en: Ki Tetze
ne: कि टेट्जे

en: Ki Tavo
ne: कि ताभो

en: Nitzavim
ne: निट्जाभिम

en: Vayelech
ne: भायेलेक

en: Haazinu
ne: हाजिनु

en: Thumbnail Aspect Ratio Mode
ne: थम्बनेल आकार अनुपात मोड

en: Ignore aspect ratio
ne: आकार अनुपात उपेक्षा गर्नुहोस्

en: The thumbnail will be scaled freely. The aspect ratio will not be preserved.
ne: थम्बनेल स्वतन्त्र रूपमा स्केल गरिन्छ । आकार अनुपात सुरक्षित राखिने छैन ।

en: Keep aspect ratio
ne: आकार अनुपात राख्नुहोस्

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as large as possible inside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
ne: थम्बनेललाई आकार अनुपात संरक्षण गरेर, दिएको आयत भित्रपट्टि सम्भव भएसम्म ठूलो रूपमा आयतका रूपमा बढाइन्छ ।

en: Keep aspect ratio by expanding
ne: आकार अनुपात विस्तार गरेर राख्नुहोस्

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as small as possible outside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
ne: थम्बनेललाई आकार अनुपात संरक्षण गरेर, दिएको आयत बाहिरपट्टि सम्भव भएसम्म सानो आयतको रूपमा घटाइन्छ ।

en: This plugin provides links to Wikipedia's 'This Day in History' pages.
ne: यस प्लगइनले विकिपेडियाको 'इतिहासमा यो दिन' पृष्ठमा लिङ्क उपलब्ध गर्छ ।
