korganizer - en to nn translation catalogue (97 entries)

en: Show Date Number
nn: Vis datonummer

en: Show day number
nn: Vis dagnummer

en: Show days to end of year
nn: Vis kor mange dagar til slutten av året

en: Show both
nn: Vis begge delar

en: This plugin shows information on a day's position in the year.
nn: Dette programtillegget viser informasjon om korleis ein dag er plassert i eit år.

en: 1 day before the end of the year | %1 days before the end of the year
nn[0]: 1 dag før slutten av året
nn[1]: %1 dagar før slutten av året

[ctx: dayOfYear / daysTillEndOfYear]
en: %1 / %2
nn: %1/%2

en: 1 day since the beginning of the year,
     | %1 days since the beginning of the year,
nn[0]: 1 dag sidan byrjinga av året,
nn[1]: %1 dagar sidan byrjinga av året,

en: 1 day until the end of the year | %1 days until the end of the year
nn[0]: 1 dag til slutten av året
nn[1]: %1 dagar til slutten av året

[ctx: Week weekOfYear]
en: Week %1
nn: Veke %1

en: 1 week since the beginning of the year | %1 weeks since the beginning of the year
nn[0]: 1 veke sidan byrjinga av året
nn[1]: %1 veker sidan byrjinga av året

[ctx: weekOfYear (year)]
en: %1 (%2)
nn: %1, %2

[ctx: Week weekOfYear (year)]
en: Week %1 (%2)
nn: Veke %1, %2

en: 1 week remaining | %1 weeks remaining
nn[0]: 1 veke att
nn[1]: %1 veker att

en: 1 week until the end of the year | %1 weeks until the end of the year
nn[0]: 1 veke til slutten av året
nn[1]: %1 veker til slutten av året

[ctx: weekOfYear / weeksTillEndOfYear]
en: %1 / %2
nn: %1/%2

en: Use Israeli holidays
nn: Bruk israelske fridagar

en: Show weekly parsha
nn: Vis parsha på vekesbasis

en: Show day of Omer
nn: Vis Omer-dag

en: Show Chol HaMoed
nn: Vis Chol HaMoed

en: This plugin provides the date in the Jewish calendar.
nn: Dette programtillegget viser datoen i den jødiske kalenderen.

[ctx: These are Jewish holidays and mostly do not have translations. They may have different spellings in your language; otherwise, just translate the sound to your characters.]
en: Sh. HaHodesh
nn: Shabbat HaHodesh

en: Erev Pesach
nn: Erev pesah

en: Sh. HaGadol
nn: Sjabbat HaGadol

en: Pesach
nn: Pesah

en: Chol Hamoed
nn: Hol hammoed

en: Yom HaShoah
nn: Jom HaShoah

en: Yom HaAtzmaut
nn: Jom HaAtzmaut

en: Yom HaZikaron
nn: Jom HaZikaron

en: Yom Yerushalayim
nn: Jom Jerusjalaim

en: Erev Shavuot
nn: Erev sjabuot

en: Shavuot
nn: Sjabuot

en: Sh. Hazon
nn: Sjabbat Hazon

en: Sh. Nahamu
nn: Sjabbat Nahamu

en: Tisha B'Av
nn: Tisha B’Av

en: S'lichot
nn: Selihot

en: Erev R.H.
nn: Erev rosj hasjana

en: Rosh Hashana
nn: Rosj hasjana

en: Sh. Shuvah
nn: Sjabbat Sjuva

en: Erev Y.K.
nn: Erev jom kippur

en: Yom Kippur
nn: Jom kippur

en: Erev Sukkot
nn: Erev sukkot

en: Hoshana Rabah
nn: Hasjana raba

en: Shmini Atzeret
nn: Sjemini aseret

en: Simchat Torah
nn: Simhat Tora

en: Erev Hanukah
nn: Erev hanukka

en: Hanukah
nn: Hanukka

en: Sh. Shirah
nn: Sjabbat Sjira

en: Tu B'Shvat
nn: Tu bisjbat

en: Sh. Shekalim
nn: Sjabbat Sjekalim

en: Ta'anit Ester
nn: Ta’anit Ester

en: Sh. Zachor
nn: Sjabbat Zachor

en: Erev Purim
nn: Erev purim

en: Shushan Purim
nn: Sjusjan purim

en: Sh. Parah
nn: Sjabbat Parah

en: Sh. HaHodesh
nn: Sjabbat HaHodesh

[ctx: These are weekly readings and do not have translations. They may have different spellings in your language; otherwise, just translate the sound to your characters]
en: Bereshit
nn: Beresjit

en: Noach
nn: Noah

en: Lech L'cha
nn: Lech L’ha

en: Vayera
nn: Vajera

en: Chaye Sarah
nn: Haye Sarah

en: Vayetze
nn: Vajetze

en: Vayishlach
nn: Vajisjlah

en: Vayeshev
nn: Vajesjev

en: Vayigash
nn: Vajigasj

en: Vayechi
nn: Vajehi

en: Shemot
nn: Sjemot

en: Beshalach
nn: Besjalah

en: Yitro
nn: Jitro

en: Mishpatim
nn: Misjpatim

en: Vayakhel
nn: Vajakhel

en: Vayikra
nn: Vajikra

en: Shemini
nn: Sjemini

en: Acharei Mot
nn: Aharei Mot

en: Kedoshim
nn: Kedosjim

en: Bechukotai
nn: Behukotai

en: Shelach
nn: Shelah

en: Korach
nn: Korah

en: Chukat
nn: Hukat

en: Pinchas
nn: Pinhas

en: Vaetchanan
nn: Vaethanan

en: Shoftim
nn: Sjoftim

en: Vayelech
nn: Vajeleh

en: Thumbnail Aspect Ratio Mode
nn: Modus for storleiksforhold på miniatyrbilde

en: Ignore aspect ratio
nn: Ignorer storleiksforhold

en: The thumbnail will be scaled freely. The aspect ratio will not be preserved.
nn: Miniatyrbildet vert skalert fritt. Storleiksforholdet vert ikkje teke vare på.

en: Keep aspect ratio
nn: Ta vare på storleiksforhold

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as large as possible inside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
nn: Dette miniatyrbiletet vert forstørra til eit rektangel med så lite avvik som mogleg frå eit oppgjeve rektangel, samtidig som det vert teke vare på storleiksforholdet.

en: Keep aspect ratio by expanding
nn: Ta vare på storleiksforhold ved å utvida.

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as small as possible outside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
nn: Dette miniatyrbiletet vert forminska til eit rektangel med så lite avvik som mogleg frå eit oppgjeve rektangel, samtidig som det vert teke vare på storleiksforholdet.

en: Picture Page
nn: Biletside

en: Loading...
nn: Lastar …

en: <qt>Loading <i>Picture of the Day</i>...</qt>
nn: <qt>Lastar inn <i>dagens bilete</i> …</qt>

en: <qt>This plugin provides the Wikipedia <i>Picture of the Day</i>.</qt>
nn: <qt>Dette programtillegget viser <i>dagens bilete på Wikipedia</i>.</qt>

en: This plugin provides links to Wikipedia's 'This Day in History' pages.
nn: Dette programtillegget viser «Dagen i dag» frå Wikipedia.

en: This day in history
nn: Dagen i dag

en: This month in history
nn: Denne månaden
