korganizer - en to pl translation catalogue (105 entries)

en: Search &Directory Service
pl: &Przeszukaj usługi katalogowe

[ctx: @title:window]
en: Configure Day Numbers
pl: Ustawienia numerów dni

en: Show Date Number
pl: Pokaż numer dnia

en: Show day number
pl: Pokaż numer dnia

en: Show days to end of year
pl: Pokaż dni do końca roku

en: Show both
pl: Pokaż oba

en: This plugin shows information on a day's position in the year.
pl: Wtyczka ta pokazuje pozycję dnia w roku.

en: 1 day before the end of the year | %1 days before the end of the year
pl[0]: %1 przed końcem
pl[1]: %1 przed końcem
pl[2]: %1 przed końcem

en: 1 day since the beginning of the year,
     | %1 days since the beginning of the year,
pl[0]: %1 dzień od początku roku,
pl[1]: %1 dni od początku roku,
pl[2]: %1 dni od początku roku,

en: 1 day until the end of the year | %1 days until the end of the year
pl[0]: %1 dzień do końca roku
pl[1]: %1 dni do końca roku
pl[2]: %1 dni do końca roku

[ctx: Week weekOfYear]
en: Week %1
pl: Tydzień %1

en: 1 week since the beginning of the year | %1 weeks since the beginning of the year
pl[0]: %1 tydzień od początku roku
pl[1]: %1 tygodnie od początku roku
pl[2]: %1 tygodni od początku roku

[ctx: Week weekOfYear (year)]
en: Week %1 (%2)
pl: Tydzień %1 (%2)

en: 1 week remaining | %1 weeks remaining
pl[0]: Pozostał %1 tydzień
pl[1]: Pozostały %1 tygodnie
pl[2]: Pozostało %1 tygodni

en: 1 week until the end of the year | %1 weeks until the end of the year
pl[0]: %1 tydzień do końca roku
pl[1]: %1 tygodnie do końca roku
pl[2]: %1 tygodni do końca roku

[ctx: @title:window]
en: Configure Holidays
pl: Ustawienia dni wolnych

en: Use Israeli holidays
pl: Użyj izraelskich świąt

en: Show weekly parsha
pl: Pokazuj cotygodniowy fragment Tory

en: Show day of Omer
pl: Pokazuj dzień święta Omer

en: Show Chol HaMoed
pl: Pokazuj Chol HaMoed

en: This plugin provides the date in the Jewish calendar.
pl: Ta wtyczka zawiera daty kalendarza żydowskiego.

[ctx: These are Jewish holidays and mostly do not have translations. They may have different spellings in your language; otherwise, just translate the sound to your characters.]
en: Sh. HaHodesh
pl: Szabat Ha-Hodesz

en: Erev Pesach
pl: Wigilia Pesach

en: Sh. HaGadol
pl: Wielki Szabat

en: Yom HaShoah
pl: Jom Ha-Shoah

en: Yom HaAtzmaut
pl: Jom Ha-Acmaut

en: Yom HaZikaron
pl: Jom Ha-Zikaron

en: Yom Yerushalayim
pl: Jom Jeruszalaim

en: Lag BaOmer
pl: Lag Be`Omer

en: Erev Shavuot
pl: Wigilia Szawuot

en: Shavuot
pl: Szawuot

en: Sh. Hazon
pl: Szabat Hazon

en: Sh. Nahamu
pl: Szabat Nahamu

en: Tisha B'Av
pl: Tisza B`Aw

en: Erev R.H.
pl: Wigilia Rosz Haszana

en: Rosh Hashana
pl: Rosz Haszana

en: Sh. Shuvah
pl: Szabat Szuwa

en: Tzom Gedalia
pl: Święto Gedalia

en: Erev Y.K.
pl: Wigilia Jom Kippur

en: Yom Kippur
pl: Jom Kipur

en: Erev Sukkot
pl: Wigilia Sukot

en: Sukkot
pl: Sukot

en: Hoshana Rabah
pl: Haszana Raba

en: Shmini Atzeret
pl: Szmini Aceret

en: Simchat Torah
pl: Simchat Tora

en: Erev Hanukah
pl: Wigilia Chanuka

en: Hanukah
pl: Hanuka

en: Tzom Tevet
pl: Święto Tewet

en: Sh. Shirah
pl: Szabat Szira

en: Tu B'Shvat
pl: Tu B`Szewat

en: Sh. Shekalim
pl: Szabat Szekalim

en: Ta'anit Ester
pl: Post Estery

en: Sh. Zachor
pl: Szabat Zachor

en: Erev Purim
pl: Wigilia Purim

en: Shushan Purim
pl: Szuszan Purim

en: Sh. Parah
pl: Szabat Para

en: Sh. HaHodesh
pl: Szabat Ha-Hodesz

[ctx: These are weekly readings and do not have translations. They may have different spellings in your language; otherwise, just translate the sound to your characters]
en: Bereshit
pl: Bereszit

en: Vayera
pl: Wajera

en: Chaye Sarah
pl: Czaje Sara

en: Vayetze
pl: Wajece

en: Vayishlach
pl: Wajiszlach

en: Vayeshev
pl: Wajeszew

en: Miketz
pl: Mikec

en: Vayigash
pl: Wajigasz

en: Vayechi
pl: Wajeczi

en: Shemot
pl: Szemot

en: Vaera
pl: Waera

en: Beshalach
pl: Baszelach

en: Yitro
pl: Jitro

en: Mishpatim
pl: Miszpatim

en: Terumah
pl: Teruma

en: Tetzaveh
pl: Tecawe

en: Vayakhel
pl: Wajakel

en: Vayikra
pl: Wajikra

en: Tzav
pl: Caw

en: Shemini
pl: Szemini

en: Metzora
pl: Mecora

en: Kedoshim
pl: Kedoszim

en: Shelach
pl: Szelach

en: Devarim
pl: Dewarim

en: Vaetchanan
pl: Waetchanan

en: Ekev
pl: Ekew

en: Shoftim
pl: Szoftim

en: Ki Tavo
pl: Ki Tawo

en: Nitzavim
pl: Nicawim

en: Vayelech
pl: Wajelech

en: This plugin displays the day's lunar phase (New, First, Last, Full). Currently, the phase is computed for noon at UTC; therefore, you should expect variations by 1 day in either direction.
pl: Wtyczka ta wyświetla fazy księżyca (nowy, pierwszy, ostatni, pełny). Obecnie faza jest obliczana w południe czasu UTC; stąd należy oczekiwać odchyleń o 1 dzień w każdą ze stron.

[ctx: @title:window]
en: Configure Picture of the Day
pl: Ustawienia obrazu dnia

en: Thumbnail Aspect Ratio Mode
pl: Proporcje miniaturki

en: Ignore aspect ratio
pl: Ignoruj proporcje

en: The thumbnail will be scaled freely. The aspect ratio will not be preserved.
pl: Miniaturka będzie skalowana bez zwracania uwagi na proporcje.

en: Keep aspect ratio
pl: Zachowaj proporcje

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as large as possible inside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
pl: Miniaturka będzie przeskalowana do prostokąta tak dużego jak to możliwe wewnątrz danego prostokąta zachowując proporcje.

en: Keep aspect ratio by expanding
pl: Zachowaj proporcje przy zwiększaniu

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as small as possible outside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
pl: Miniaturka zostanie przeskalowana do prostokąta tak małego jak to możliwe na zewnątrz danego prostokąta zachowując proporcje.

en: Picture Page
pl: Strona obrazu

en: Loading...
pl: Wczytywanie...

en: <qt>Loading <i>Picture of the Day</i>...</qt>
pl: <qt>Wczytywanie <i>Obrazka dnia</i>…</qt>

en: <qt>This plugin provides the Wikipedia <i>Picture of the Day</i>.</qt>
pl: <qt>Ta wtyczka dostarcza <i>Obrazek dnia</i> Wikipedii.</qt>

en: This plugin provides links to Wikipedia's 'This Day in History' pages.
pl: Ta wtyczka podaje linki do stron Wikipedii: 'Ten dzień w historii'.

en: This day in history
pl: Ten dzień w historii

[ctx: Localized Wikipedia website]
en: https://en.wikipedia.org/wiki/
pl: https://pl.wikipedia.org/wiki/

en: This month in history
pl: Ten miesiąc w historii

[ctx: Qt date format used by the localized Wikipedia]
en: MMMM_yyyy
pl: MMMM_rrrr
