kmail_text_calendar_plugin - en to pl translation catalogue (90 entries)

[ctx: @title:window]
en: Select Attendees
pl: Wybierz uczestników

en: Click to add a new attendee
pl: Kliknij by dodać nowego uczestnika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
pl: Dodaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
pl: Usuń

en: Keep me informed about status changes of this incidence.
pl: Informuj mnie o statusie zmian tego zdarzenia.

[ctx: @title:window]
en: Select delegate
pl: Wybierz delegata

en: Delegate:
pl: Delegat:

en: Comment:
pl: Komentarz:

en: No attachment named "%1" found in the invitation.
pl: Nie znaleziono w zaproszeniu załącznika "%1".

en: The invitation attachment "%1" is a web link that is inaccessible from this computer. Please ask the event organizer to resend the invitation with this attachment stored inline instead of a link.
pl: Załącznik "%1" z zaproszenie to link sieciowy, który jest niedostępny z tego komputera. Proszę poprosić organizatora o ponowne przesłanie zaproszenia razem z pełnym załącznikiem zamiast linka.

en: <qt>None of your identities match the receiver of this message,<br/>please choose which of the following addresses is yours,<br/> if any, or select one of your identities to use in the reply:</qt>
pl: <qt>Żadna z twoich tożsamości pasuje do adresata tej wiadomości,<br/>proszę wybrać, który z następujący adresów należy do ciebie,<br/> jeżeli jakikolwiek należy, lub wybrać jedną ze swoich tożsamości, aby wykorzystać ją w odpowiedzi:</qt>

en: <qt>Several of your identities match the receiver of this message,<br/>please choose which of the following addresses is yours:</qt>
pl: <qt>Kilka z twoich tożsamości pasuje do adresata tej wiadomości,<br/>proszę wybrać, który z następujących adresów należy do ciebie:</qt>

en: Select Address
pl: Wybierz adres

en: Answer:
pl: Odpowiedż:

[ctx: Not able to attend.]
en: Declined: %1
pl: Odrzucone: %1

[ctx: Unsure if it is possible to attend.]
en: Tentative: %1
pl: Wstępnie zaakceptowane: %1

[ctx: Accepted the invitation.]
en: Accepted: %1
pl: Zaakceptowane: %1

en: Invitation answer attached.
pl: Załączono odpowiedź na zaproszenie.

en: Incidence with no summary
pl: Zdarzenie bez podsumowania

en: Answer: %1
pl: Odpowiedź: %1

en: Delegated: %1
pl: Delegowanie: %1

en: Forwarded: %1
pl: Przekazane: %1

en: Declined Counter Proposal: %1
pl: Odrzucona kontrpropozycja: %1

en: "%1" occurred already.
pl: "%1" już wystąpił.

en: "%1" is currently in-progress.
pl: "%1" jest obecnie w realizacji.

en: "%1", happening all day today, is currently in-progress.
pl: "%1", trwa cały dzisiejszy dzień, jest obecnie w realizacji.

en: "%1" is past due.
pl: "%1" jest po terminie.

en: "%1" has already started.
pl: "%1" już rozpoczął.

en: "%1", happening all-day today, is currently in-progress.
pl: "%1", trwa cały dzisiejszy dzień, jest obecnie w realizacji.

en: "%1", happening all day, has already started.
pl: "%1", trwa cały dzień, już rozpoczął.

en: Do you still want to accept the task?
pl: Czy nadal chcesz zaakceptować zadanie?

en: Do you still want to accept the invitation?
pl: Czy nadal chcesz zaakceptować zaproszenie?

[ctx: @action:button]
en: Accept
pl: Przyjmij

en: Do you still want to send conditional acceptance of the invitation?
pl: Czy nadal chcesz wysłać warunkową akceptację zaproszenia?

en: Do you still want to send conditional acceptance of the task?
pl: Czy nadal chcesz wysłać warunkową akceptację zadania?

[ctx: @action:button]
en: Send
pl: Wyślij

en: Do you still want to accept the counter proposal?
pl: Czy nadal chcesz zaakceptować przeciw propozycję?

en: Do you still want to send a counter proposal?
pl: Czy nadal chcesz wysłać przeciw propozycję?

en: Do you still want to send a decline response?
pl: Czy nadal chcesz wysłać odmowną odpowiedź?

en: Do you still want to decline the counter proposal?
pl: Czy nadal chcesz odrzucić przeciw propozycję?

[ctx: @action:button]
en: Decline
pl: Odrzuć

en: Do you still want to record this response in your calendar?
pl: Czy nadal chcesz zapisać tą odpowiedź w swoim kalendarzu?

[ctx: @action:button]
en: Record
pl: Nagraj

en: Do you still want to delegate this task?
pl: Czy nadal chcesz oddelegować to zadanie?

en: Do you still want to delegate this invitation?
pl: Czy nadal chcesz oddelegować to zaproszenie?

[ctx: @action:button]
en: Delegate
pl: Deleguj

en: Do you still want to forward this task?
pl: Czy nadal chcesz przekierować to zadanie?

en: Do you still want to forward this invitation?
pl: Czy nadal chcesz przekierować to zaproszenie?

[ctx: @action:button]
en: Forward
pl: Naprzód

en: Do you still want to cancel this task?
pl: Czy nadal chcesz porzucić to zadanie?

[ctx: @action:button]
en: Cancel Task
pl: Anuluj zadanie

en: Do you still want to cancel this invitation?
pl: Czy nadal chcesz porzucić to zaproszenie?

[ctx: @action:button]
en: Cancel Invitation
pl: Odrzuć zaproszenie

[ctx: @action:button]
en: Do Not Cancel
pl: Nie odrzucaj

en: Do you still want to check your calendar?
pl: Czy nadal chcesz sprawdzić swój kalendarz?

[ctx: @action:button]
en: Check
pl: Sprawdź

en: Do you still want to record this task in your calendar?
pl: Czy nadal chcesz zapisać to zadanie w swoim kalendarzu?

en: Do you still want to record this invitation in your calendar?
pl: Czy nadal chcesz zapisać to zaproszenie w swoim kalendarzu?

en: Do you really want to cancel this task?
pl: Czy na pewno chcesz porzucić to zadanie?

en: Do you really want to cancel this invitation?
pl: Czy na pewno chcesz porzucić to zaproszenie?

[ctx: @title:window]
en: Reaction to Invitation
pl: Reakcja na zaproszenie

en: You forgot to add proposal. Please add it. Thanks
pl: Zapomniałeś dodać propozycji. Proszę ją dodać. Dziękujemy

en: Delegation to organizer is not possible.
pl: Delegowanie do organizatora nie jest możliwe.

en: Save Invitation Attachment
pl: Zapisz załącznik z zaproszenia

[ctx: @title:window]
en: Decline Counter Proposal
pl: Odrzuć kontrpropozycję

en: You have no writable calendar folders for invitations, so storing or saving a response will not be possible.
    Please create at least 1 writable events calendar and re-sync.
pl: Nie masz zapisywalnych katalogów kalendarza na zaproszenia, tak więc zapisywanie odpowiedzi będzie niemożliwe.
    Proszę utworzyć co najmniej 1 zapisywalny kalendarz zdarzeń i zsynchronizować ponownie.

en: The calendar invitation stored in this email message is broken in some way. Unable to continue.
pl: Zaproszenie kalendarza przechowywane w tej wiadomości e-mail jest w jakiś sposób popsute. Nie można kontynuować.

[ctx: @info]
en: The organizer is not expecting a reply to this invitation but you can send them an email message if you desire.
    
    Would you like to send the organizer a message regarding this invitation?
    Press the [Cancel] button to cancel the recording operation.
pl: Organizator nie oczekuje odpowiedzi na to zaproszenie, ale, jeśli chcesz, możesz im wysłać wiadomość e-mail.
    
    Czy chcesz wysłać organizatorowi wiadomość odnośnie tego zaproszenia?
    Naciśnij przycisk [Anuluj], aby porzucić zapisywanie .

[ctx: @title:window]
en: Send Email to Organizer
pl: Wyślij e-maila do organizatora

en: Do Not Send
pl: Nie wysyłaj

en: Send EMail
pl: Wyślij e-mail

en: Re: %1
pl: Odp: %1

en: Open Attachment
pl: Otwórz załącznik

en: Save Attachment As...
pl: Zapisz załącznik jako...

en: Accept invitation
pl: Przyjmij zaproszenie

en: Accept invitation conditionally
pl: Warunkowo akceptuj zaproszenie

en: Accept counter proposal
pl: Akceptuj kontrpropozycję

en: Create a counter proposal...
pl: Utwórz kontrpropozycję...

en: Throw mail away
pl: Odrzuć e-mail

en: Decline invitation
pl: Odrzuć zaproszenie

en: Postpone
pl: Odłóż

en: Decline counter proposal
pl: Odrzuć kontrpropozycję

en: Check my calendar...
pl: Sprawdź mój kalendarz...

en: Record response into my calendar
pl: Zapisz odpowiedź w moim kalendarzu

en: Record invitation into my calendar
pl: Zapisz zaproszenie w moim kalendarzu

en: Move this invitation to my trash folder
pl: Przenieś to zaproszenie do mojego katalogu kosza

en: Delegate invitation
pl: Deleguj zaproszenie

en: Forward invitation
pl: Przekaż zaproszenie

en: Remove invitation from my calendar
pl: Usuń zaproszenie z mojego kalendarza

en: Open attachment "%1"
pl: Otwórz załącznik "%1"
