korganizer - en to ru translation catalogue (135 entries)

en: Search &Directory Service
ru: Поиск в &службе каталогов

[ctx: @title:window]
en: Configure Day Numbers
ru: Настройка дат

en: Show Date Number
ru: Показывать номер дня

en: Show day number
ru: Показывать номер дня

en: Show days to end of year
ru: Показывать количество дней до конца года

en: Show both
ru: Показать оба

en: This plugin shows information on a day's position in the year.
ru: Этот модуль показывает номер дня в году.

en: 1 day before the end of the year | %1 days before the end of the year
ru[0]: %1 день до конца года
ru[1]: %1 дня до конца года
ru[2]: %1 дней до конца года
ru[3]: 1 день до конца года

en: 1 day since the beginning of the year,
     | %1 days since the beginning of the year,
ru[0]: %1 день с начала года,
ru[1]: %1 дня с начала года,
ru[2]: %1 дней с начала года,
ru[3]: 1 день с начала года,

en: 1 day until the end of the year | %1 days until the end of the year
ru[0]: %1 день до конца года
ru[1]: %1 дня до конца года
ru[2]: %1 дней до конца года
ru[3]: 1 день до конца года

[ctx: Week weekOfYear]
en: Week %1
ru: Неделя %1

en: 1 week since the beginning of the year | %1 weeks since the beginning of the year
ru[0]: %1 неделя с начала года
ru[1]: %1 недели с начала года
ru[2]: %1 недель с начала года
ru[3]: 1 неделя с начала года

[ctx: Week weekOfYear (year)]
en: Week %1 (%2)
ru: Неделя %1 (%2)

en: 1 week remaining | %1 weeks remaining
ru[0]: осталась %1 неделя
ru[1]: осталось %1 недели
ru[2]: осталось %1 недель
ru[3]: осталась 1 неделя

en: 1 week until the end of the year | %1 weeks until the end of the year
ru[0]: %1 неделя до конца года
ru[1]: %1 недели до конца года
ru[2]: %1 недель до конца года
ru[3]: 1 неделя до конца года

[ctx: @title:window]
en: Configure Holidays
ru: Праздники

en: Use Israeli holidays
ru: Вставить израильские праздники

en: Show weekly parsha
ru: Показывать недельные главы Торы

en: Show day of Omer
ru: Показывать день Омера

en: Show Chol HaMoed
ru: Показывать Холь а-Моэд

en: This plugin provides the date in the Jewish calendar.
ru: Этот модуль позволяет работать с еврейским календарём.

[ctx: These are Jewish holidays and mostly do not have translations. They may have different spellings in your language; otherwise, just translate the sound to your characters.]
en: Sh. HaHodesh
ru: Шаббат ха-Ходеш

en: Erev Pesach
ru: Канун Песах

en: Sh. HaGadol
ru: Шаббат ха-Гадоль

en: Pesach
ru: Песах

en: Chol Hamoed
ru: Холь а-Моэд

en: Yom HaShoah
ru: Йом Хашоа

en: Yom HaAtzmaut
ru: Йом Хаацмаут

en: Yom HaZikaron
ru: Йом Хазикарон

en: Yom Yerushalayim
ru: День независимости государства Израиль

en: Lag BaOmer
ru: Лаг ба-Омер

en: Erev Shavuot
ru: Канун Шавуот

en: Shavuot
ru: Шавуот

en: Tzom Tammuz
ru: Пост 17-го Таммуза

en: Sh. Hazon
ru: Шаббат Хазон

en: Sh. Nahamu
ru: Шаббат Нахаму

en: Tisha B'Av
ru: Тиша бе-Ав

en: S'lichot
ru: Слихот

en: Erev R.H.
ru: Канун Рош а-Шана

en: Rosh Hashana
ru: Рош а-Шана

en: Sh. Shuvah
ru: Шаббат Тшува

en: Tzom Gedalia
ru: Пост Гедалии

en: Erev Y.K.
ru: Канун Йом-Кипур

en: Yom Kippur
ru: Йом-Кипур

en: Erev Sukkot
ru: Канун Суккот

en: Sukkot
ru: Суккот

en: Hoshana Rabah
ru: Оша-на Раба

en: Shmini Atzeret
ru: Шмини Ацерет

en: Simchat Torah
ru: Симхат Тора

en: Erev Hanukah
ru: Канун Хануки

en: Hanukah
ru: Ханука

en: Tzom Tevet
ru: Пост 10-го Тевета

en: Sh. Shirah
ru: Шаббат Шира

en: Tu B'Shvat
ru: Ту-би-Шват

en: Sh. Shekalim
ru: Шаббат Шекалим

en: Purim Katan
ru: Пурим Катан

en: Ta'anit Ester
ru: Пост Эстер

en: Sh. Zachor
ru: Шаббат Захор

en: Erev Purim
ru: Канун Пурима

en: Purim
ru: Пурим

en: Shushan Purim
ru: Шушан Пурим

en: Sh. Parah
ru: Шаббат Пара

en: Sh. HaHodesh
ru: Шаббат ха-Ходеш

en:  Omer
ru:  Омер

[ctx: These are weekly readings and do not have translations. They may have different spellings in your language; otherwise, just translate the sound to your characters]
en: Bereshit
ru: Берешит

en: Noach
ru: Ноах

en: Lech L'cha
ru: Лех Леха

en: Vayera
ru: Вайера

en: Chaye Sarah
ru: Хаей Сара

en: Toldot
ru: Толдот

en: Vayetze
ru: Вайеце

en: Vayishlach
ru: Ваишлах

en: Vayeshev
ru: Ваешев

en: Miketz
ru: Микец

en: Vayigash
ru: Вайигаш

en: Vayechi
ru: Вайехи

en: Shemot
ru: Шемот

en: Vaera
ru: Ваэра

en: Bo
ru: Бо

en: Beshalach
ru: Бешалах

en: Yitro
ru: Итро

en: Mishpatim
ru: Мишпатим

en: Terumah
ru: Трума

en: Tetzaveh
ru: Тецаве

en: Ki Tisa
ru: Ки Тиса

en: Vayakhel
ru: Ваякэль

en: Pekudei
ru: Пекудей

en: Vayikra
ru: Ваикра

en: Tzav
ru: Цав

en: Shemini
ru: Шмини

en: Tazria
ru: Тазриа

en: Metzora
ru: Мецора

en: Acharei Mot
ru: Ахарей Мот

en: Kedoshim
ru: Кедошим

en: Emor
ru: Эмор

en: Behar
ru: Бехар

en: Bechukotai
ru: Бехукотай

en: Bemidbar
ru: Бемидбар

en: Naso
ru: Насо

en: Behaalotcha
ru: Бехаалотха

en: Shelach
ru: Шелах

en: Korach
ru: Корах

en: Chukat
ru: Хукат

en: Balak
ru: Балак

en: Pinchas
ru: Пинхас

en: Matot
ru: Матот

en: Masei
ru: Масей

en: Devarim
ru: Дварим

en: Vaetchanan
ru: Ваэтханан

en: Ekev
ru: Экев

en: Reeh
ru: Реэ

en: Shoftim
ru: Шофтим

en: Ki Tetze
ru: Ки Теце

en: Ki Tavo
ru: Ки Таво

en: Nitzavim
ru: Ницавим

en: Vayelech
ru: Вайелех

en: Haazinu
ru: Аазину

en: This plugin displays the day's lunar phase (New, First, Last, Full). Currently, the phase is computed for noon at UTC; therefore, you should expect variations by 1 day in either direction.
ru: Этот модуль отображает фазу лунного дня (Новая Луна, Первая четверть, Третья четверть, Полнолуние). В настоящее время фаза вычисляется для полудня по UTC; вероятны отличия на один день в любом направлении.

[ctx: @title:window]
en: Configure Picture of the Day
ru: Настройка Изображение дня

en: Thumbnail Aspect Ratio Mode
ru: Соотношение сторон миниатюры

en: Ignore aspect ratio
ru: Игнорировать соотношение сторон

en: The thumbnail will be scaled freely. The aspect ratio will not be preserved.
ru: Миниатюра будет масштабирована без сохранения пропорций.

en: Keep aspect ratio
ru: Сохранять &пропорции

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as large as possible inside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
ru: Миниатюра будет масштабирована до максимального размера внутри прямоугольника при сохранении пропорций

en: Keep aspect ratio by expanding
ru: Сохранять соотношение сторон при увеличении

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as small as possible outside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
ru: Миниатюра будет масштабирована до минимального размера снаружи данного прямоугольника при сохранении пропорций

en: Wikipedia POTD: %1
ru: Изображение дня в Википедии: %1

en: Picture Page
ru: Страница картинки

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: <qt>Loading <i>Picture of the Day</i>...</qt>
ru: <qt>Загрузка <i>изображения дня</i>...</qt>

en: <qt>This plugin provides the Wikipedia <i>Picture of the Day</i>.</qt>
ru: <qt>Этот модуль показывает <i>Изображение дня</i> из Википедии</qt>

en: This plugin provides links to Wikipedia's 'This Day in History' pages.
ru: Этот модуль предоставляет ссылки на страницы Википедии «Этот день в истории».

en: This day in history
ru: Этот день в истории

[ctx: Localized Wikipedia website]
en: https://en.wikipedia.org/wiki/
ru: https://ru.wikipedia.org/wiki/

en: This month in history
ru: Этот месяц в истории
