kmail_text_calendar_plugin - en to ru translation catalogue (90 entries)

[ctx: @title:window]
en: Select Attendees
ru: Выбор участников

en: Click to add a new attendee
ru: Добавить нового участника

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
ru: Добавить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
ru: Удалить

en: Keep me informed about status changes of this incidence.
ru: Держать меня в курсе изменений статуса этого события.

[ctx: @title:window]
en: Select delegate
ru: Выбор представителя

en: Delegate:
ru: Представитель:

en: Comment:
ru: Комментарий:

en: No attachment named "%1" found in the invitation.
ru: Вложение %1 в приглашении не найдено.

en: The invitation attachment "%1" is a web link that is inaccessible from this computer. Please ask the event organizer to resend the invitation with this attachment stored inline instead of a link.
ru: Вложение «%1» является ссылкой, которая недоступна с данного компьютера. Попросите организатора события отправить приглашение ещё раз с вложением вместо ссылки.

en: <qt>None of your identities match the receiver of this message,<br/>please choose which of the following addresses is yours,<br/> if any, or select one of your identities to use in the reply:</qt>
ru: <qt>Ни один из профилей не соответствует получателю этого письма,<br/>выберите среди адресов ваш, если таковой имеется,<br/>или выберите один из ваших профилей, чтобы использовать его в ответе:</qt>

en: <qt>Several of your identities match the receiver of this message,<br/>please choose which of the following addresses is yours:</qt>
ru: <qt>Несколько профилей соответствуют получателю этого письма,<br/>выберите среди адресов те, которые являются вашими:</qt>

en: Select Address
ru: Выбрать адрес

en: Answer:
ru: Ответ:

[ctx: Not able to attend.]
en: Declined: %1
ru: Отклонено: %1

[ctx: Unsure if it is possible to attend.]
en: Tentative: %1
ru: Принято предварительно: %1

[ctx: Accepted the invitation.]
en: Accepted: %1
ru: Принято: %1

en: Invitation answer attached.
ru: Ответ на приглашение во вложении.

en: Incidence with no summary
ru: Не указано описание

en: Answer: %1
ru: Ответ: %1

en: Delegated: %1
ru: Делегировано: %1

en: Forwarded: %1
ru: Переслано: %1

en: Declined Counter Proposal: %1
ru: Отклонение встречного предложения: %1

en: "%1" occurred already.
ru: «%1» уже произошло.

en: "%1" is currently in-progress.
ru: «%1» выполняется.

en: "%1", happening all day today, is currently in-progress.
ru: «%1» выполняется (занимает весь день).

en: "%1" is past due.
ru: «%1» просрочена.

en: "%1" has already started.
ru: «%1» уже начата.

en: "%1", happening all-day today, is currently in-progress.
ru: «%1» выполняется (занимает весь день).

en: "%1", happening all day, has already started.
ru: «%1» уже начата (занимает весь день).

en: Do you still want to accept the task?
ru: Принять эту задачу?

en: Do you still want to accept the invitation?
ru: Принять это приглашение?

[ctx: @action:button]
en: Accept
ru: Принять

en: Do you still want to send conditional acceptance of the invitation?
ru: Отправить предварительное принятие этого приглашения?

en: Do you still want to send conditional acceptance of the task?
ru: Отправить предварительное принятие этой задачи?

[ctx: @action:button]
en: Send
ru: Отправить

en: Do you still want to accept the counter proposal?
ru: Принять встречное предложение?

en: Do you still want to send a counter proposal?
ru: Отправить встречное предложение?

en: Do you still want to send a decline response?
ru: Отправить отказ в ответ?

en: Do you still want to decline the counter proposal?
ru: Отказаться от встречного предложения?

[ctx: @action:button]
en: Decline
ru: Отклонить

en: Do you still want to record this response in your calendar?
ru: Записать этот ответ в календарь?

[ctx: @action:button]
en: Record
ru: Записать

en: Do you still want to delegate this task?
ru: Делегировать эту задачу?

en: Do you still want to delegate this invitation?
ru: Делегировать это приглашение?

[ctx: @action:button]
en: Delegate
ru: Делегировать

en: Do you still want to forward this task?
ru: Переслать эту задачу?

en: Do you still want to forward this invitation?
ru: Переслать это приглашение?

[ctx: @action:button]
en: Forward
ru: Перенаправить

en: Do you still want to cancel this task?
ru: Отменить эту задачу?

[ctx: @action:button]
en: Cancel Task
ru: Отменить задачу

en: Do you still want to cancel this invitation?
ru: Отменить это приглашение?

[ctx: @action:button]
en: Cancel Invitation
ru: Отменить приглашение

[ctx: @action:button]
en: Do Not Cancel
ru: Не отменять

en: Do you still want to check your calendar?
ru: Проверить календарь?

[ctx: @action:button]
en: Check
ru: Проверить

en: Do you still want to record this task in your calendar?
ru: Записать эту задачу в календарь?

en: Do you still want to record this invitation in your calendar?
ru: Записать это приглашение в календарь?

en: Do you really want to cancel this task?
ru: Отменить эту задачу?

en: Do you really want to cancel this invitation?
ru: Отменить это приглашение?

[ctx: @title:window]
en: Reaction to Invitation
ru: Ответ на приглашение

en: You forgot to add proposal. Please add it. Thanks
ru: Необходимо добавить предложение.

en: Delegation to organizer is not possible.
ru: Недопустимо делегировать организатору.

en: Save Invitation Attachment
ru: Сохранить вложение приглашения

[ctx: @title:window]
en: Decline Counter Proposal
ru: Отказаться от встречного предложения

en: You have no writable calendar folders for invitations, so storing or saving a response will not be possible.
    Please create at least 1 writable events calendar and re-sync.
ru: Нет папок календаря с возможностью записи приглашений, поэтому хранение или сохранение ответов невозможно.
    Создайте и синхронизируйте хотя бы 1 календарь событий с возможностью записи.

en: The calendar invitation stored in this email message is broken in some way. Unable to continue.
ru: Календарное приглашение, хранящееся в этом письме, имеет какие-то неполадки. Невозможно продолжить.

[ctx: @info]
en: The organizer is not expecting a reply to this invitation but you can send them an email message if you desire.
    
    Would you like to send the organizer a message regarding this invitation?
    Press the [Cancel] button to cancel the recording operation.
ru: Организатор не ждёт ответа на это приглашение, но ему всё равно можно отправить письмо.
    
    Отправить организатору письмо об этом приглашении?
    Нажмите кнопку «Отмена», чтобы отменить эту операцию.

[ctx: @title:window]
en: Send Email to Organizer
ru: Отправка письма организатору

en: Do Not Send
ru: Не отправлять

en: Send EMail
ru: Отправить письмо

en: Re: %1
ru: Ответ: %1

en: Open Attachment
ru: Открыть вложение

en: Save Attachment As...
ru: Сохранить вложение как...

en: Accept invitation
ru: Принять приглашение

en: Accept invitation conditionally
ru: Принять приглашение с условием

en: Accept counter proposal
ru: Принять встречное приглашение

en: Create a counter proposal...
ru: Встречное предложение...

en: Throw mail away
ru: Удалить почту

en: Decline invitation
ru: Отказаться от приглашения

en: Postpone
ru: Отложить

en: Decline counter proposal
ru: Отказаться от встречного предложения

en: Check my calendar...
ru: Проверить календарь...

en: Record response into my calendar
ru: Поместить ответ в календарь

en: Record invitation into my calendar
ru: Записать приглашение в календарь

en: Move this invitation to my trash folder
ru: Переместить это приглашение в корзину

en: Delegate invitation
ru: Делегировать приглашение

en: Forward invitation
ru: Переслать приглашение

en: Remove invitation from my calendar
ru: Удалить приглашение из календаря

en: Open attachment "%1"
ru: Открыть вложение «%1»
