messageviewerplugins - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (51 entries)

en: Current URL is not a shortened URL.
sr@ijekavianlatin: Ovaj URL nije skraćeni URL.

en: Expand URL
sr@ijekavianlatin: Proširi URL

en: Translate...
sr@ijekavianlatin: Prevedi...

en: Event:
sr@ijekavianlatin: Događaj:

en: Calendar where the new event will be stored.
sr@ijekavianlatin: Kalendar u koji se smešta novi događaj.

en: Calendar where the new event will be stored
sr@ijekavianlatin: Kalendar u koji se smešta novi događaj

en: Start:
sr@ijekavianlatin: Početak:

en: Select start time for event.
sr@ijekavianlatin: Izaberite vreme početka događaja.

en: End:
sr@ijekavianlatin: Završetak:

en: Select end time for event.
sr@ijekavianlatin: Izaberite vreme kraja događaja.

en: &Save
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj

en: Create new event and close this widget.
sr@ijekavianlatin: Napravite novi događaj i zatvorite ovaj vidžet.

en: Open &editor...
sr@ijekavianlatin: Otvori &uređivač...

en: Open event editor, where more details can be changed.
sr@ijekavianlatin: Otvara uređivač događaja, gde se može izmeniti više detalja.

en: Close the widget for creating new events.
sr@ijekavianlatin: Zatvara vidžet za stvaranje novih događaja.

en: Create Event...
sr@ijekavianlatin: Napravi događaj...

en: Create Event
sr@ijekavianlatin: Napravi događaj

en: Allows you to create a calendar Event
sr@ijekavianlatin: Daje vam da napravite kalendarski događaj.

en: Note:
sr@ijekavianlatin: Napomena:

en: Create new note and close this widget.
sr@ijekavianlatin: Napravite novi događaj i zatvorite ovaj vidžet.

en: Close the widget for creating new notes.
sr@ijekavianlatin: Zatvara vidžet za stvaranje novih beležaka.

[ctx: edit a note on this message]
en: Edit Note
sr@ijekavianlatin: Uredi belešku

[ctx: create a new note out of this message]
en: Create Note
sr@ijekavianlatin: Napravi belešku

en: Allows you to create a note from this message
sr@ijekavianlatin: Omogućava vam da od ove poruke napravite belešku.

en: This option starts an editor to create a note. Then you can edit the note to your liking before saving it.
sr@ijekavianlatin: Ova opcija pokreće uređivač radi pisanja beleške. Zatim možete po želji urediti belešku pre nego što je sačuvate.

en: Todo:
sr@ijekavianlatin: Obaveza:

en: Todo list where the new task will be stored.
sr@ijekavianlatin: Lista obaveza u koju se smešta novi zadatak.

en: Todo list where the new task will be stored
sr@ijekavianlatin: Lista obaveza u koju se smešta novi zadatak

en: Create new todo and close this widget.
sr@ijekavianlatin: Napravite novu obavezu i zatvorite ovaj vidžet.

en: Open todo editor, where more details can be changed.
sr@ijekavianlatin: Otvara uređivač obaveza, gde se može izmeniti više detalja.

en: Close the widget for creating new todos.
sr@ijekavianlatin: Zatvara vidžet za stvaranje novih obaveza.

en: Check I received a reply about "%1"
sr@ijekavianlatin: Proveri da li je stigao odgovor na „%1“

en: Reply to "%1"
sr@ijekavianlatin: Odgovor na „%1“

[ctx: %1 is summary of the todo, %2 is name of the folder in which it is stored]
en: New todo '%1' was added to task list '%2'
sr@ijekavianlatin: Nova obaveza „%1“ dodata u listu zadataka „%2“.

en: Create Todo
sr@ijekavianlatin: Napravi obavezu

en: Create To-do
sr@ijekavianlatin: Napravi obavezu

en: Allows you to create a calendar to-do or reminder from this message
sr@ijekavianlatin: Omogućava vam da od ove poruke napravite kalendarsku obavezu ili podsetnik.

en: This option starts the KOrganizer to-do editor with initial values taken from the currently selected message. Then you can edit the to-do to your liking before saving it to your calendar.
sr@ijekavianlatin: Ova opcija pokreće K‑organizatorov uređivač obaveza, sa početnim vrednostima prema trenutno izabranoj poruci. Zatim možete po želji urediti obavezu pre nego što je sačuvate u kalendar.

en: External Script:
sr@ijekavianlatin: Spoljašnja skripta:

en: Add Script...
sr@ijekavianlatin: Dodaj skriptu...

en: Modify Script...
sr@ijekavianlatin: Izmeni skriptu...

en: Remove Script
sr@ijekavianlatin: Ukloni skriptu

en: Do you want to remove this script "%1"?
sr@ijekavianlatin: Želite li da uklonite skriptu „%1“?

en: Remove External Script
sr@ijekavianlatin: Uklanjanje spoljašnje skripte

en: Name:
sr@ijekavianlatin: Ime:

en: Description:
sr@ijekavianlatin: Opis:

en: Command Line:
sr@ijekavianlatin: Komandna linija:

en: Executable:
sr@ijekavianlatin: Izvršni fajl:

en: '%1' not found
sr@ijekavianlatin: „%1“ nije nađeno.

en: Executable not found.
sr@ijekavianlatin: Izvršni fajl nije nađen

en: Impossible to start executable
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem izvršni fajl.
