webengineurlinterceptor - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (76 entries)

en: Open Blockable Items...
sr@ijekavianlatin: Otvori stavke za blokiranje...

en: Block Image
sr@ijekavianlatin: Blokiraj sliku

en: Cannot load subscription!
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dodam pretplatu

en: Custom Rules
sr@ijekavianlatin: Posebna pravila

note: i18n: ectx: label, entry (AdBlockEnabled), group (General)
en: Enabled ad block
sr@ijekavianlatin: Aktiviraj AdBlock

note: i18n: ectx: label, entry (HideAdsEnabled), group (General)
en: Hide advertisement enabled
sr@ijekavianlatin: Aktiviraj sakrivanje reklama

note: i18n: ectx: label, entry (AdBlockUpdateInterval), group (General)
en: Update interval list of adblock
sr@ijekavianlatin: Period ažuriranja AdBlockovih lista

en: Select List:
sr@ijekavianlatin: Izaberite listu:

en: Show List
sr@ijekavianlatin: Prikaži listu

en: No blockable element found.
sr@ijekavianlatin: Nema ničeg za blokiranje.

en: Filter
sr@ijekavianlatin: filter

en: Address
sr@ijekavianlatin: adresa

en: Type
sr@ijekavianlatin: tip

en: Search...
sr@ijekavianlatin: Traži...

en: Copy URL
sr@ijekavianlatin: Kopiraj URL

en: Copy filter
sr@ijekavianlatin: Kopiraj filter

en: Block item...
sr@ijekavianlatin: Blokiraj stavku...

en: Open
sr@ijekavianlatin: Otvori

en: Remove filter
sr@ijekavianlatin: Ukloni filter

en: Image
sr@ijekavianlatin: slika

en: Script
sr@ijekavianlatin: skripta

en: Stylesheet
sr@ijekavianlatin: opis stila

en: Font
sr@ijekavianlatin: font

en: Frame
sr@ijekavianlatin: okvir

en: XML Request
sr@ijekavianlatin: XML zahtev

en: Object
sr@ijekavianlatin: objekat

en: Audio/Video
sr@ijekavianlatin: audio/video

en: Popup window
sr@ijekavianlatin: iskačući prozor

en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznato

en: Use default
sr@ijekavianlatin: po podrazumevanom

en: Yes
sr@ijekavianlatin: da

en: Not
sr@ijekavianlatin: ne

en: No subscription added
sr@ijekavianlatin: Nema dodatih pretplata

en: <qt>Filter expression (e.g. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">more information</a>):
sr@ijekavianlatin: <qt>Filterski izraz (npr. <tt>http://www.primer.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">više detalja</a>):</qt>

en:  day |  days
sr@ijekavianlatin[0]:  dan
sr@ijekavianlatin[1]:  dana
sr@ijekavianlatin[2]:  dana
sr@ijekavianlatin[3]:  dan

en: <qt><p>Enter an expression to filter. Filters can be defined as either:<ul><li>a shell-style wildcard, e.g. <tt>http://www.example.com/ads*</tt>, the wildcards <tt>*?[]</tt> may be used</li><li>a full regular expression by surrounding the string with '<tt>/</tt>', e.g. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Any filter string can be preceded by '<tt>@@</tt>' to whitelist (allow) any matching URL, which takes priority over any blacklist (blocking) filter.<br><a href='%1'>%2</a></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Unesite izraz za filtriranje. Filteri se mogu definisati:</p><ul><li>sa džokerima u stilu školjke, npr. <tt>http://www.primer.com/ads*</tt>, gde su mogući džokeri <tt>*?[]</tt>;</li><li>kao puni regularni izrazi ako se niska okruži sa '<tt>/</tt>', npr. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt>.</li></ul><p>Filterska niska može da počinje sa <tt>@@</tt> za stavljanje poklopljenih URL‑ova na belu listu (dopušteno), što ima prednost nad filterima za crnu listu (blokirano).<br /><a href='%1'>%2</a></p></qt>

en: More information
sr@ijekavianlatin: Više detalja

en: Do you want to remove this rule? | Do you want to remove these rules?
sr@ijekavianlatin[0]: Želite li da uklonite ova pravila?
sr@ijekavianlatin[1]: Želite li da uklonite ova pravila?
sr@ijekavianlatin[2]: Želite li da uklonite ova pravila?
sr@ijekavianlatin[3]: Želite li da uklonite ovo pravilo?

en: Remove
sr@ijekavianlatin: Uklanjanje

en: Do you want to delete list "%1"?
sr@ijekavianlatin: Želite li da obrišete listu „%1“?

en: Delete current list
sr@ijekavianlatin: Brisanje trenutne liste

en: All Files (*)
sr@ijekavianlatin: svi fajlovi (*)

en: Import Filters
sr@ijekavianlatin: Uvoz filtera

en: Export Filters
sr@ijekavianlatin: Izvoz filtera

en: Delete List
sr@ijekavianlatin: Obriši listu

en: Download...
sr@ijekavianlatin: Preuzmi...

en: An error occurred while downloading the list: "%1"
sr@ijekavianlatin: Greška pri preuzimanju liste: „%1“

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filters:
sr@ijekavianlatin: Filteri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, blockingFilter)
en: &Blocking filter
sr@ijekavianlatin: Filter &blokiranja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, exceptionFilter)
en: Exception Filter
sr@ijekavianlatin: Filter izuzetaka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Pattern
sr@ijekavianlatin: Obrazac

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: custom
sr@ijekavianlatin: Poseban

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Accept pattern only
sr@ijekavianlatin: Prihvati obrazac samo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, atTheBeginning)
en: At the beginning of the address
sr@ijekavianlatin: na početku adrese

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, atTheEnd)
en: At the end of address
sr@ijekavianlatin: na kraju adrese

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
sr@ijekavianlatin: Opcije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, firstPartOnly)
en: First-part only
sr@ijekavianlatin: Samo prvi deo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: Match case
sr@ijekavianlatin: Poklopi veličinu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restrictToDomain)
en: Restrict to domain
sr@ijekavianlatin: Ograniči na domen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Apply to:
sr@ijekavianlatin: Primeni na:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Collapse blocked:
sr@ijekavianlatin: Sažmi blokirano:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkEnableAdblock)
en: &Enable Ad Block
sr@ijekavianlatin: &Aktiviraj AdBlock

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkHideAds)
en: &Hide filtered elements
sr@ijekavianlatin: &Sakrij filtrirane elemente

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Automatic Filters
sr@ijekavianlatin: Automatski filteri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFilters)
en: Add Filters subscriptions...
sr@ijekavianlatin: Dodaj pretplatu na filtere...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeSubscription)
en: Remove subscription
sr@ijekavianlatin: Ukloni pretplatu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Update enabled automatic filters every:
sr@ijekavianlatin: Automatski ažuriraj filtere svakih:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showList)
en: Show List...
sr@ijekavianlatin: Prikaži listu...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Manual Filters
sr@ijekavianlatin: Ručni filteri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, insertButton)
en: Add filter expression
sr@ijekavianlatin: Dodaj filterski izraz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importFilters)
en: Import Filters...
sr@ijekavianlatin: Uvezi filtere...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportFilters)
en: Export filters...
sr@ijekavianlatin: Izvezi filtere...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Search:
sr@ijekavianlatin: Traži:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editFilter)
en: Edit
sr@ijekavianlatin: Uredi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove filter expression
sr@ijekavianlatin: Ukloni filterski izraz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Filter
sr@ijekavianlatin: Ukloni filter
