kmail_text_calendar_plugin - en to sv translation catalogue (89 entries)

[ctx: @title:window]
en: Select Attendees
sv: Välj deltagare

[ctx: @info:placeholder]
en: Click to add a new attendee
sv: Klicka för att lägga till en ny deltagare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add
sv: Lägg till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @option:check]
en: Keep me informed about status changes of this incidence.
sv: Håll mig informerad om statusändringar för den här förekomsten.

[ctx: @title:window]
en: Select delegate
sv: Välj representant

[ctx: @label:textbox]
en: Delegate:
sv: Representant:

[ctx: @label:textbox]
en: Comment:
sv: Kommentar:

en: No attachment named "%1" found in the invitation.
sv: Någon bilaga som heter "%1" hittades inte i inbjudan.

en: The invitation attachment "%1" is a web link that is inaccessible from this computer. Please ask the event organizer to resend the invitation with this attachment stored inline instead of a link.
sv: Bilagan till inbjudan "%1" är en webblänk som inte går att komma åt från den här datorn. Be organisatören av händelsen att skicka om inbjudan med bilagan lagrad på plats istället som en länk.

en: <qt>None of your identities match the receiver of this message,<br/>please choose which of the following addresses is yours,<br/> if any, or select one of your identities to use in the reply:</qt>
sv: <qt>Inga av dina identiteter passar ihop med mottagaren av brevet,<br/>välj vilken av följande adresser som är din,<br/>om någon, eller välj en av dina identiteter att använda i svaret:</qt>

en: <qt>Several of your identities match the receiver of this message,<br/>please choose which of the following addresses is yours:</qt>
sv: <qt>Flera av dina identiteter passar ihop med mottagaren av brevet,<br/>välj vilken av följande adresser som är din:</qt>

en: Select Address
sv: Välj adress

en: Answer:
sv: Svar:

[ctx: Not able to attend.]
en: Declined: %1
sv: Nekade: %1

[ctx: Unsure if it is possible to attend.]
en: Tentative: %1
sv: Preliminära: %1

[ctx: Accepted the invitation.]
en: Accepted: %1
sv: Accepterade: %1

en: Invitation answer attached.
sv: Svar på inbjudan bilagd.

en: Incidence with no summary
sv: Förekomst utan sammanfattning

en: Answer: %1
sv: Svar: %1

en: Delegated: %1
sv: Delegerad: %1

en: Forwarded: %1
sv: Vidarebefordrad: %1

en: Declined Counter Proposal: %1
sv: Neka till motförslag: %1

en: "%1" occurred already.
sv: "%1" har redan förekommit.

en: "%1" is currently in-progress.
sv: "%1" pågår för närvarande.

en: "%1", happening all day today, is currently in-progress.
sv: "%1", som gäller hela dagen idag, pågår för närvarande.

en: "%1" is past due.
sv: "%1" är försenad.

en: "%1" has already started.
sv: "%1" har redan börjat.

en: "%1", happening all-day today, is currently in-progress.
sv: "%1", som gäller hela dagen idag, pågår för närvarande.

en: "%1", happening all day, has already started.
sv: "%1", som gäller hela dagen, har redan börjat.

en: Do you still want to accept the task?
sv: Vill du ändå acceptera uppgiften?

en: Do you still want to accept the invitation?
sv: Vill du ändå acceptera inbjudan?

[ctx: @action:button]
en: Accept
sv: Acceptera

en: Do you still want to send conditional acceptance of the invitation?
sv: Vill du ändå villkorligt acceptera inbjudan?

en: Do you still want to send conditional acceptance of the task?
sv: Vill du ändå villkorligt acceptera uppgiften?

[ctx: @action:button]
en: Send
sv: Skicka

en: Do you still want to accept the counter proposal?
sv: Vill du ändå acceptera motförslaget?

en: Do you still want to send a counter proposal?
sv: Vill du ändå skicka ett motförslag?

en: Do you still want to send a decline response?
sv: Vill du ändå skicka ett nekande svar?

en: Do you still want to decline the counter proposal?
sv: Vill du ändå neka till motförslaget?

[ctx: @action:button]
en: Decline
sv: Neka

en: Do you still want to record this response in your calendar?
sv: Vill du ändå skriva in svaret i din kalender?

[ctx: @action:button]
en: Record
sv: Skriv in

en: Do you still want to delegate this task?
sv: Vill du ändå delegera uppgiften?

en: Do you still want to delegate this invitation?
sv: Vill du ändå delegera inbjudan?

[ctx: @action:button]
en: Delegate
sv: Delegera

en: Do you still want to forward this task?
sv: Vill du ändå vidarebefordra uppgiften?

en: Do you still want to forward this invitation?
sv: Vill du ändå vidarebefordra inbjudan?

[ctx: @action:button]
en: Forward
sv: Vidarebefordra

en: Do you still want to cancel this task?
sv: Vill du ändå avbryta uppgiften?

[ctx: @action:button]
en: Cancel Task
sv: Avbryt uppgift

en: Do you still want to cancel this invitation?
sv: Vill du ändå avbryta inbjudan?

[ctx: @action:button]
en: Cancel Invitation
sv: Avbryt inbjudan

[ctx: @action:button]
en: Do Not Cancel
sv: Avbryt inte

en: Do you still want to check your calendar?
sv: Vill du ändå kontrollera din kalender?

[ctx: @action:button]
en: Check
sv: Kontrollera

en: Do you still want to record this task in your calendar?
sv: Vill du ändå skriva in uppgiften i din kalender?

en: Do you still want to record this invitation in your calendar?
sv: Vill du ändå skriva in inbjudan i din kalender?

en: Do you really want to cancel this task?
sv: Vill du verkligen avbryta uppgiften?

en: Do you really want to cancel this invitation?
sv: Vill du verkligen avbryta inbjudan?

[ctx: @title:window]
en: Reaction to Invitation
sv: Reaktion på inbjudan

en: You forgot to add proposal. Please add it. Thanks
sv: Du glömde att lägga till förslaget. Lägg till det, tack.

en: Delegation to organizer is not possible.
sv: Det är inte möjligt att delegera till organisatören.

[ctx: @title:window]
en: Save Invitation Attachment
sv: Spara inbjudningsbilaga

[ctx: @title:window]
en: Decline Counter Proposal
sv: Neka till motförslag

en: You have no writable calendar folders for invitations, so storing or saving a response will not be possible.
    Please create at least 1 writable events calendar and re-sync.
sv: Du har inga skrivbara kalenderkorgar för inbjudningar, så det kommer inte att vara möjligt att lagra eller spara ett svar.
    Skapa minst en skrivbar händelsekalender och synkronisera om.

en: The calendar invitation stored in this email message is broken in some way. Unable to continue.
sv: Kalenderinbjudan lagrad i det här brevet är felaktig på något sätt. Kan inte fortsätta.

[ctx: @info]
en: The organizer is not expecting a reply to this invitation but you can send them an email message if you desire.
    
    Would you like to send the organizer a message regarding this invitation?
    Press the [Cancel] button to cancel the recording operation.
sv: Organisatören förväntar sig inte något svar på inbjudan, men du kan skicka e-post om du så önskar.
    
    Vill du skicka organisatören ett brev angående den här inbjudan?
    Tryck på knappen [Avbryt] för att avbryta inskrivningen.

[ctx: @title:window]
en: Send Email to Organizer
sv: Skicka e-post till organisatör

[ctx: @action:button]
en: Do Not Send
sv: Skicka inte

[ctx: @action:button]
en: Send EMail
sv: Skicka e-post

en: Open Attachment
sv: Öppna bilaga

en: Save Attachment As…
sv: Spara bilaga som…

en: Accept invitation
sv: Acceptera inbjudan

en: Accept invitation conditionally
sv: Acceptera inbjudan villkorligt

en: Accept counter proposal
sv: Acceptera motförslag

en: Create a counter proposal…
sv: Skapa ett motförslag…

en: Throw mail away
sv: Kasta brev

en: Decline invitation
sv: Neka till inbjudan

en: Postpone
sv: Skjut upp

en: Decline counter proposal
sv: Neka till motförslag

en: Check my calendar…
sv: Kontrollera min kalender…

en: Record response into my calendar
sv: Skriv in svar i min kalender

en: Record invitation into my calendar
sv: Skriv in inbjudan i min kalender

en: Move this invitation to my trash folder
sv: Flytta inbjudan till min papperskorg

en: Delegate invitation
sv: Delegera inbjudan

en: Forward invitation
sv: Vidarebefordra inbjudan

en: Remove invitation from my calendar
sv: Ta bort inbjudan från min kalender

en: Open attachment "%1"
sv: Öppna bilaga "%1"
