korganizer - en to tg translation catalogue (104 entries)

en: Show Date Number
tg: Намоиши рақами сана

en: Show day number
tg: Намоиши рақами рӯз

en: Show days to end of year
tg: Намоиш додани адади рӯзҳо то охири сол

en: Show both
tg: Намоиши ҳар ду

en: Use Israeli holidays
tg: Гузориши идҳои исроилӣ

en: Show weekly parsha
tg: Намоиши рӯзҳои аввали Тор

en: Show day of Omer
tg: Намоиши рӯзи Омер

en: Show Chol HaMoed
tg: Намоиши Хол а-Моэд

en: This plugin provides the date in the Jewish calendar.
tg: Ин модул бо тақвими исроили кор карданро рухсат медиҳад

en: Erev Pesach
tg: Канун Песах

en: Sh. HaGadol
tg: Шаббат ха-Гадол

en: Pesach
tg: Песах

en: Chol Hamoed
tg: Хол а-Моэд

en: Yom HaShoah
tg: Йом Хашоа

en: Yom HaAtzmaut
tg: Йом Хаатсмаут

en: Yom HaZikaron
tg: Йом Хазикарон

en: Yom Yerushalayim
tg: Рӯзи истиқлолияти давлати Изроил

en: Lag BaOmer
tg: Лаг ба-Омер

en: Erev Shavuot
tg: Канун Шавуот

en: Shavuot
tg: Шавуот

en: Tzom Tammuz
tg: Савми Таммузаи 17-ум

en: Sh. Hazon
tg: Шаббат Хазон

en: Sh. Nahamu
tg: Шаббат Нахаму

en: Tisha B'Av
tg: Тиша бе-Ав

en: S'lichot
tg: Слихот

en: Erev R.H.
tg: Арафаи Рош а-Шана

en: Rosh Hashana
tg: Рош а-Шана

en: Sh. Shuvah
tg: Шаббат Тшува

en: Tzom Gedalia
tg: Савми Гедалии

en: Erev Y.K.
tg: Арафаи Йом-Кипур

en: Yom Kippur
tg: Йом-Кипур

en: Erev Sukkot
tg: Арафаи Суккот

en: Sukkot
tg: Суккот

en: Hoshana Rabah
tg: Оша-на Раба

en: Shmini Atzeret
tg: Шмини Ацерет

en: Simchat Torah
tg: Симхат Тора

en: Erev Hanukah
tg: Арафаи Ханука

en: Hanukah
tg: Ханука

en: Tzom Tevet
tg: Савми Тевети 10-ум

en: Sh. Shirah
tg: Шаббат Шира

en: Tu B'Shvat
tg: Ту-би-Шват

en: Sh. Shekalim
tg: Шаббат Шекалим

en: Purim Katan
tg: Пурим Катан

en: Ta'anit Ester
tg: Савми Эстер

en: Sh. Zachor
tg: Шаббат Захор

en: Erev Purim
tg: Арафаи Пурима

en: Purim
tg: Пурим

en: Shushan Purim
tg: Шушан Пурим

en: Sh. Parah
tg: Шабат Пара

en: Sh. HaHodesh
tg: Шабат ха-Ходеш

en:  Omer
tg:  Омер

[ctx: These are weekly readings and do not have translations. They may have different spellings in your language; otherwise, just translate the sound to your characters]
en: Bereshit
tg: Берешит

en: Noach
tg: Ноах

en: Lech L'cha
tg: Лекс Леха

en: Vayera
tg: Вайера

en: Chaye Sarah
tg: Хаей Сара

en: Toldot
tg: Толдот

en: Vayetze
tg: Вайетсе

en: Vayishlach
tg: Ваишлах

en: Vayeshev
tg: Ваешев

en: Miketz
tg: Микетс

en: Vayigash
tg: Вайигаш

en: Vayechi
tg: Вайехи

en: Shemot
tg: Шемот

en: Vaera
tg: Ваэра

en: Bo
tg: Бо

en: Beshalach
tg: Бешалах

en: Yitro
tg: Итро

en: Mishpatim
tg: Мишпатим

en: Terumah
tg: Трума

en: Tetzaveh
tg: Тетсаве

en: Ki Tisa
tg: Ки Тиса

en: Vayakhel
tg: Ваякел

en: Pekudei
tg: Пекудей

en: Vayikra
tg: Ваикра

en: Tzav
tg: Тсав

en: Shemini
tg: Шмини

en: Tazria
tg: Тазриа

en: Metzora
tg: Метсора

en: Acharei Mot
tg: Ахарей Мот

en: Kedoshim
tg: Кедошим

en: Emor
tg: Эмор

en: Behar
tg: Бехар

en: Bechukotai
tg: Бехукотай

en: Bemidbar
tg: Бемидбар

en: Naso
tg: Насо

en: Behaalotcha
tg: Бехаалотха

en: Shelach
tg: Шелах

en: Korach
tg: Корах

en: Chukat
tg: Хукат

en: Balak
tg: Балак

en: Pinchas
tg: Пинхас

en: Matot
tg: Матот

en: Masei
tg: Масей

en: Devarim
tg: Дварим

en: Vaetchanan
tg: Ваэтханан

en: Ekev
tg: Экев

en: Reeh
tg: Реэ

en: Shoftim
tg: Шофтим

en: Ki Tetze
tg: Ки Тетсе

en: Ki Tavo
tg: Ки Таво

en: Nitzavim
tg: Нитсавим

en: Vayelech
tg: Вайелех

en: Haazinu
tg: Аазин
