korganizer - en to th translation catalogue (27 entries)

en: Show Date Number
th: แสดงจำนวนวัน

en: Show day number
th: แสดงจำนวนวัน

en: Show days to end of year
th: แสดงจำนวนวันถึงสิ้นปี

en: Show both
th: แสดงทั้งคู่

en: This plugin shows information on a day's position in the year.
th: ส่วนเสริมนี้ใช้สำหรับแสดงข้อมูลในตำแหน่งของวันในปี

en: 1 day before the end of the year | %1 days before the end of the year
th[0]: %1 วัน ก่อนสิ้นปี

en: 1 day since the beginning of the year,
     | %1 days since the beginning of the year,
th[0]: %1 วัน นับตั้งแต่ปีใหม่

en: 1 day until the end of the year | %1 days until the end of the year
th[0]: %1 วัน จนกว่าจะถึงสิ้นปี

[ctx: Week weekOfYear]
en: Week %1
th: สับดาห์ %1

en: 1 week since the beginning of the year | %1 weeks since the beginning of the year
th[0]: สัปดาห์ %1  ตั้งแต่วันปีใหม่

[ctx: Week weekOfYear (year)]
en: Week %1 (%2)
th: สับดาห์ %1 (%2)

en: 1 week remaining | %1 weeks remaining
th[0]: เหลืออีก %1 สัปดาห์

en: 1 week until the end of the year | %1 weeks until the end of the year
th[0]: อีก %1 สัปดาห์จนกว่าจะถึงสิ้นปี

en: Use Israeli holidays
th: ใช้วันหยุดของอิสราเอล

en: This plugin provides the date in the Jewish calendar.
th: ส่วนเสริมนี้ใช้สำหรับให้ข้อมูลวันในปฏิทินแบบยิว

en: Thumbnail Aspect Ratio Mode
th: โหมดของสัดส่วนภาพ

en: Ignore aspect ratio
th: ไม่สนใจสัดส่วนภาพ

en: The thumbnail will be scaled freely. The aspect ratio will not be preserved.
th: ภาพตัวอย่างจะถูกปรับขนาดอย่างอิสระ โดยจะไม่มีการรักษาสัดส่วนภาพ

en: Keep aspect ratio
th: รักษาสัดส่วนภาพ

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as large as possible inside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
th: ภาพตัวอย่างจะถูกปรับขนาดเป็นสี่เหลี่ยมให้ใหญ่เท่าที่จะเป็นไปได้ภายในสี่เหลี่ยมที่ให้ โดยยังคงสัดส่วนภาพเอาไว้ด้วย

en: Keep aspect ratio by expanding
th: รักษาสัดส่วนภาพเมื่อมีการขยาย

en: The thumbnail will be scaled to a rectangle as small as possible outside a given rectangle, preserving the aspect ratio.
th: ภาพตัวอย่างจะถูกปรับขนาดเป็นสี่เหลี่ยมให้เล็กเท่าที่จะเป็นไปได้ภายนอกสี่เหลี่ยมที่ให้ โดยยังคงสัดส่วนภาพเอาไว้ด้วย

en: Picture Page
th: หน้ารูปภาพ

en: <qt>This plugin provides the Wikipedia <i>Picture of the Day</i>.</qt>
th: <qt>ส่วนเสริมนี้ให้ข้อมูลจากวิกิพีเดียบนหน้า <i>รูปภาพประจำวัน</i></qt>

en: This plugin provides links to Wikipedia's 'This Day in History' pages.
th: ส่วนเสริมนี้ให้การเชื่อมโยงไปยังวิกิพีเดีย-สารานุกรมออนไลน์ หน้า 'วันนี้ในอดีต'

en: This day in history
th: วันนี้ในอดีต

en: This month in history
th: เดือนนี้ในอดีต
