kdepim-addons - en to tr translation catalogue (81 entries)

en: Open Blockable Items...
tr: Engellenebilir Ögeleri Aç...

en: Block Image
tr: Görseli Engelle

en: Cannot load subscription!
tr: Abonelik yüklenemiyor!

en: Custom Rules
tr: Özel Kurallar

note: i18n: ectx: label, entry (AdBlockEnabled), group (General)
en: Enabled ad block
tr: Reklam engellemeyi etkinleştir

note: i18n: ectx: label, entry (HideAdsEnabled), group (General)
en: Hide advertisement enabled
tr: Reklam gizleme etkinleştirildi

note: i18n: ectx: label, entry (AdBlockUpdateInterval), group (General)
en: Update interval list of adblock
tr: Reklam engelleyicinin güncelleme aralığı

[ctx: @title:window]
en: Add subscription
tr: Abonelik ekle

en: Select List:
tr: Liste Seç:

en: Show List
tr: Listeyi Göster

[ctx: @title:window]
en: Blockable Items
tr: Engellenebilir Ögeler

en: No blockable element found.
tr: Engellenebilir öge bulunamadı.

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Address
tr: Adres

en: Type
tr: Tür

en: Search...
tr: Ara...

en: Copy URL
tr: URL'yi kopyala

en: Copy filter
tr: Süzgeci kopyala

en: Block item...
tr: Ögeyi engelle...

en: Open
tr: Aç

en: Remove filter
tr: Süzgeci kaldır

en: Image
tr: Görsel

en: Script
tr: Betik

en: Stylesheet
tr: Stil Tablosu

en: Font
tr: Yazıtipi

en: Frame
tr: Çerçeve

en: XML Request
tr: XML İsteği

en: Object
tr: Nesne

en: Audio/Video
tr: Ses/Video

en: Popup window
tr: Açılır Pencere

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: @title:window]
en: Create Filter
tr: Süzgeç Oluştur

en: Use default
tr: Öntanımlıyı kullan

en: Yes
tr: Evet

en: Not
tr: Değil

en: No subscription added
tr: Abonelik eklenmedi

[ctx: @title:window]
en: Configure AdBlock Plugin
tr: AdBlock Eklentisini Yapılandır

en: <qt>Filter expression (e.g. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">more information</a>):
tr: <qt>İfadeyi süz (örn. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">daha fazla bilgi</a>):

en:  day |  days
tr[0]:  gün
tr[1]:  gün

en: <qt><p>Enter an expression to filter. Filters can be defined as either:<ul><li>a shell-style wildcard, e.g. <tt>http://www.example.com/ads*</tt>, the wildcards <tt>*?[]</tt> may be used</li><li>a full regular expression by surrounding the string with '<tt>/</tt>', e.g. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Any filter string can be preceded by '<tt>@@</tt>' to whitelist (allow) any matching URL, which takes priority over any blacklist (blocking) filter.<br><a href='%1'>%2</a></qt>
tr: <qt><p>Süzülecek bir ifade girin. İfadeler şu şekilde tanımlanabilir:<ul><li>bir kabuk tarzı joker; örn. <tt>http://www.example.com/ads*</tt>, <tt>*?[]</tt> jokerleri kullanılabilir</li><li>diziyi '<tt>/</tt>' ile sararak tam bir düzenli ifade; örn. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Herhangi bir eşleşen URL'ye izin vermek için tüm süzgeç dizileri önüne '<tt>@@</tt>' getirilebilir; bunlar engelleme listelerine göre öncelik alırlar.<br><a href='%1'>%2</a></qt>

en: More information
tr: Daha fazla bilgi

en: Do you want to remove this rule? | Do you want to remove these rules?
tr[0]: Bu kuralı kaldırmak istiyor musunuz?
tr[1]: Bu kuralları kaldırmak istiyor musunuz?

en: Remove
tr: Kaldır

en: Do you want to delete list "%1"?
tr: "%1" listesini silmek istiyor musunuz?

en: Delete current list
tr: Geçerli listeyi sil

en: All Files (*)
tr: Tüm Dosyalar (*)

en: Import Filters
tr: Süzgeçleri İçe Aktar

en: Export Filters
tr: Süzgeçleri Dışa Aktar

[ctx: @title:window]
en: Show adblock list
tr: Reklam engelleme listesini göster

en: Delete List
tr: Listeyi Sil

en: Download...
tr: İndir...

en: An error occurred while downloading the list: "%1"
tr: Liste indirilirken bir hata oluştu: "%1"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filters:
tr: Süzgeçler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, blockingFilter)
en: &Blocking filter
tr: &Engelleme süzgeci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, exceptionFilter)
en: Exception Filter
tr: İstisna Süzgeci

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Pattern
tr: Kalıp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: custom
tr: özel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Accept pattern only
tr: Yalnızca kalıbı kabul et

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, atTheBeginning)
en: At the beginning of the address
tr: Adresin başında

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, atTheEnd)
en: At the end of address
tr: Adresın sonunda

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
tr: Seçenekler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, firstPartOnly)
en: First-part only
tr: Yalnızca ilk kısım

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCase)
en: Match case
tr: Tam sözcük

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restrictToDomain)
en: Restrict to domain
tr: Alan adına sınırla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Apply to:
tr: Şuna uygula:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Collapse blocked:
tr: Engelleneni daralt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkEnableAdblock)
en: &Enable Ad Block
tr: &Reklam Engellemeyi Etkinleştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkHideAds)
en: &Hide filtered elements
tr: &Süzülen Ögeleri Gizle

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Automatic Filters
tr: Otomatik Süzgeçler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFilters)
en: Add Filters subscriptions...
tr: Süzgeç abonelikleri ekle...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeSubscription)
en: Remove subscription
tr: Aboneliği kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Update enabled automatic filters every:
tr: Etkin otomatik süzgeçleri güncelleme aralığı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showList)
en: Show List...
tr: Listeyi Göster...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Manual Filters
tr: Elle Yapılan Süzgeçler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, insertButton)
en: Add filter expression
tr: Süzgeç ifadesi ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importFilters)
en: Import Filters...
tr: Süzgeçleri İçe Aktar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportFilters)
en: Export filters...
tr: Süzgeçleri Dışa Aktar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Search:
tr: Ara:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editFilter)
en: Edit
tr: Düzenle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove filter expression
tr: Süzgeç ifadesini kaldır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Filter
tr: Süzgeci Kaldır
