akonadi_birthdays_resource - en to ar translation catalogue (12 entries)

en:  day |  days
ar[0]:  (أقلّ من يوم)
ar[1]:  (يوم واحد)
ar[2]:  (يومان)
ar[3]:  أيّام
ar[4]:  يومًا
ar[5]:  يوم

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reminder
ar: التّذكير

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAlarm)
en: Set &reminder
ar: ضع &تذكيرًا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Remind prior to event:
ar: &ذكّرني قبل الحدث بِ‍:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
ar: المرشّح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterOnCategories)
en: &Filter by categories
ar: &رشّح بالفئات

en: Birthdays & Anniversaries
ar: أعياد الميلاد والسّنويّات

en: %1's birthday
ar: عيد ميلاد %1

en: Birthday
ar: عيد ميلاد

[ctx: insert names of both spouses]
en: %1's & %2's anniversary
ar: سنويّة %1 و%2

[ctx: only one spouse in addressbook, insert the name]
en: %1's anniversary
ar: سنويّة %1

en: Anniversary
ar: سنويّة
