akonadi_vcarddir_resource - en to ar translation catalogue (18 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Directory
ar: الدليل

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Directory Name
ar: اسم الدليل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Di&rectory:
ar: ال&دليل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select the directory whose contents should be represented by this resource. If the directory does not exist, it will be created.
ar: اختر الدليل حيث محتوياته ينبغي تكون مُمَثلة بهذا المورد. إذا كان الدليل غير موجود، فسينشئ.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Access Rights
ar: حقوق النفاذ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: Read only
ar: قراءة فقط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the directory selected above. Read-only mode will be automatically enabled if you do not have write access to the directory.
ar: إذا كان وضع -قراءة فقط- ممكّن، فلن تكتب تغيرات على الدليل المحدد أعلاه. وضع -قراء فقط- سيمكّن آليّا إذا كنت لا تملك حقوق نفاذ الكتابة على الدليل.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tuning
ar: ضبط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: The options on this page allow you to change parameters that balance data safety and consistency against performance. In general you should be careful with changing anything here, the defaults are good enough in most cases.
ar: الخيارات المتاحة في هذه الصفحة تسمح لك بتغيير الإعدادات التي توازن أمن البيانات والاتساق مقابل الأداء. بشكل عام يجب أن تكون حذر في تغيير أي شيء هنا، الوضع المبدئي جيد بما فيه الكفاية في معظم الحالات.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autosaveLabel)
en: Autosave delay:
ar: مهلة الحفظ الآليّ:

en: Contact with uid '%1' not found.
ar: لم يُعثر على المتراسل ذو المعرّف ’%1‘ العالميّ.

en: Trying to write to a read-only directory: '%1'
ar: يحاول الكتابة في دليل للقراءة فقط: ’%1‘

en: Contacts Folder
ar: مجلّد المتراسلون

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to vCard directory
ar: مسار دليل vCard

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (General)
en: Autosave interval time (in minutes).
ar: فترة الحفظ الآليّ (بالدّقيقة).

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
ar: لا تغيّر بيانات السّند الفعليّة.

en: %v minute | %v minutes
ar[0]: أقل من دقيقة
ar[1]: دقيقة واحدة
ar[2]: دقيقتان
ar[3]: %v دقائق
ar[4]: %v دقيقة
ar[5]: %v دقيقة

en: Activities
ar: الأنشطة
