kde 49i410 - en to bs translation catalogue (12 entries)

en: Incidence with uid '%1' not found.
bs: Nepoželjan ishod sa uid-om '%1' nije pronađen.

en: Trying to write to a read-only directory: '%1'
bs: Pokušavam da upišem u direktorijum samo za čitanje: '%1'

en: Calendar Folder
bs: Kalendarski direktorij

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to iCal directory
bs: Put do iCal direktorija

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (General)
en: Autosave interval time (in minutes).
bs: Vremenski interval automatskog čuvanja (u minutima).

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
bs: Ne mijenja aktuelne pozadinske podatke.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Directory
bs: Direktorij

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pathLabel)
en: Select the directory whose contents should be represented by this resource. If the directory does not exist, it will be created.
bs: Izaberite direktorijum čiji sadržaj bi trebalo da bude predstavljen ovim resursom. Ako direktorijum ne postoji, biće napravljen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: Read only
bs: Samo za čitanje

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tuning
bs: Podešavanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runingLabel)
en: The options on this page allow you to change parameters that balance data safety and consistency against performance. In general you should be careful with changing anything here, the defaults are good enough in most cases.
bs: Opcije na ovoj stranici vam omogućavaju da promijenite parametre koji balansiraju bezbednost i dosljednost podataka naspram performansi. U principu trebali biste da budete oprezni prilikom mijenjanja bilo čega ovdje, predodređeni parametri su dovoljno dobri u većini slučajeva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autosaveLabel)
en: Autosave delay:
bs: Vremenski pomak automatskog čuvanja:
