kdepim-runtime - en to bs translation catalogue (123 entries)

en: Cannot add IMAP folder '%1' for a non-existing parent folder '%2'.
bs: Nije moguće dodati IMAP folder '%1' za nepostojeći roditeljski folder '%2'.

en: Failed to subscribe to the folder '%1' on the IMAP server. It will disappear on next sync. Use the subscription dialog to overcome that
bs: Neuspjela pretplata na direktorij '%1' na IMAP serveru. Nestaće pri sljedećoj sinhronizaciji. Koristite dijaloški prozor pretplate da to prevaziđete.

en: Failed to write some annotations for '%1' on the IMAP server. %2
bs: Neuspjelo pisanje nekih napomena za '%1' na IMAP serveru %2

en: Could not determine the UID for the newly created message on the server
bs: Ne mogu odrediti UID za novokreiranu poruku na serveru

en: Cannot modify IMAP folder '%1', it does not exist on the server.
bs: Nije moguće modificirati IMAP folder '%1', ne postoji na serveru.

en: ACLs for '%1' need to be retrieved from the IMAP server first. Skipping ACL change
bs: ACL za '%1' treba prvo da se preuzmu s IMAP servera. Preskače se izmjena ACL

en: Failed to rename the folder, restoring folder list.
bs: Neuspjelo preimenovanje fascikle, vraća se lista fascikli.

en: Failed to subscribe to the renamed folder '%1' on the IMAP server. It will disappear on next sync. Use the subscription dialog to overcome that
bs: Neuspjela pretplata na preimenovani direktorij '%1' na IMAP serveru. Nestaće pri sljedećoj sinhronizaciji. Koristite dijaloški prozor pretplate da to prevaziđete.

en: Failed to write some ACLs for '%1' on the IMAP server. %2
bs: Neuspjelo pisanje nekih listi kontrola pristupa za '%1' na IMAP serveru. %2

en: IMAP Account
bs: IMAP racun

note: i18n: ectx: label, entry (ImapPort), group (network)
en: Defines the port the IMAP service is running on
bs: Definiše port na kome radi IMAP servis

note: i18n: ectx: label, entry (UserName), group (network)
en: Username
bs: Korisničko ime

note: i18n: ectx: label, entry (Safety), group (network)
en: Defines the encryption type to use
bs: Definiše vrstu šifrovanja

note: i18n: ectx: label, entry (Authentication), group (network)
en: Defines the authentication type to use
bs: Definiše vrstu provjere autentičnosti

note: i18n: ectx: label, entry (SubscriptionEnabled), group (network)
en: Defines if the server side subscription is enabled
bs: Definiše ako je pretplata na serveru omogućena

note: i18n: ectx: label, entry (DisconnectedModeEnabled), group (cache)
en: Defines if all the IMAP data should be cached locally all the time
bs: Definiše da li će se IMAP podaci držati kopirani lokalno sve vrijeme

note: i18n: ectx: label, entry (IntervalCheckEnabled), group (cache)
en: Defines if interval checking is enabled.
bs: Definiše ako je omogućena provjera intervala.

note: i18n: ectx: label, entry (IntervalCheckTime), group (cache)
en: Check interval in minutes
bs: Interval provjere u minutama

note: i18n: ectx: label, entry (RetrieveMetadataOnFolderListing), group (cache)
en: Defines if the annotations, ACLs and quota information of mailboxes should
                 also be retrieved when the mailboxes get listed.
bs: Definiše ako podvlačenja, ACLs i informacije o kvotama poštanskim sandučića
                 se također pregledaju pri listanju sandučića.

note: i18n: ectx: label, entry (AutomaticExpungeEnabled), group (cache)
en: Defines if the expunge command is issued automatically, otherwise it should be
                 triggered manually through the D-Bus interface.
bs: Definiše da li se expunge komanda obavi automatski, inače ona treba biti 
                 pokrenuta ručno kroz D-Bus interfejs.

note: i18n: ectx: label, entry (TrashCollection), group (cache)
en: Define which folder is used for trash
bs: Definiše koji se direktorij koristi za smeće

note: i18n: ectx: label, entry (TrashCollectionMigrated), group (cache)
en: Define if the trash collection received the special attribute
bs: Definiši ako je sakupljanje smeća primilo specijalni atribut

note: i18n: ectx: label, entry (UseDefaultIdentity), group (cache)
en: Define if account uses the default identity
bs: Definiše ako nalog koristi podrazumijevani identitet

note: i18n: ectx: label, entry (AccountIdentity), group (cache)
en: Identity account
bs: Nalog identiteta

note: i18n: ectx: label, entry (KnownMailBoxes), group (cache)
en: List of mailbox names reported by the server the last time
bs: Lista imena mailboxa koje je server zadnji put prijavio

note: i18n: ectx: label, entry (IdleRidPath), group (idle)
en: RID path to the mailbox to watch for changes
bs: RID staza do sandučića gdje se prate izmjene

note: i18n: ectx: label, entry (SieveSupport), group (siever)
en: Define if server supports sieve
bs: Definiše ako server podržava sito

note: i18n: ectx: label, entry (SieveReuseConfig), group (siever)
en: Define if we reuse host and login configuration
bs: Definiše ako ponovo koristimo konfiguraciju hosta i prijave

note: i18n: ectx: label, entry (SievePort), group (siever)
en: Define sieve port
bs: Definiše port sita

note: i18n: ectx: label, entry (SieveAlternateUrl), group (siever)
en: Define alternate URL
bs: Definiše alternativni URL

note: i18n: ectx: label, entry (SieveVacationFilename), group (siever)
en: Define default sieve vacation filename
bs: Daefiniše datoteku za odmor sita

note: i18n: ectx: label, entry (SieveCustomUsername), group (siever)
en: Define username used from custom server sieve url
bs: Definirajte korisničko ime koristeno od odgovarajuceg servera sieve  url

note: i18n: ectx: label, entry (SieveCustomAuthentification), group (siever)
en: Defines the type of identification used by custom sieve server
bs: Definira tip potvrde korišten  od strane prilagođenog sieve servera

en: No server configured yet.
bs: Server još uvijek nije konfigurisan.

[ctx: @title:window]
en: Serverside Subscription
bs: Pretplata na serverskoj strani

en: Connection established.
bs: Konekcija uspostavljena.

[ctx: @info:status]
en: Adding item in '%1'
bs: Dodajem element u '%1'

[ctx: @info:status]
en: Updating item in '%1'
bs: Ažuriram element u '%1'

[ctx: @info:status]
en: Updating items
bs: Ažuriram stavke

[ctx: @info:status]
en: Removing items
bs: Uklanjam stavke

[ctx: @info:status]
en: Moving items from '%1' to '%2'
bs: Premještam stavke iz '%1' u '%2'

[ctx: @info:status]
en: Retrieving folders
bs: Preuzimam direktorije

[ctx: @info:status]
en: Retrieving extra folder information for '%1'
bs: Preuzimam dodatne informacije direktorija za '%1'

[ctx: @info:status]
en: Creating folder '%1'
bs: Kreiram direktorij '%1'

[ctx: @info:status]
en: Updating folder '%1'
bs: Ažuriram direktorij '%1'

[ctx: @info:status]
en: Removing folder '%1'
bs: Uklanjam direktorij '%1'

[ctx: @info:status]
en: Moving folder '%1' from '%2' to '%3'
bs: Premlještam direktorij '%1' sa '%2' na '%3'

en: Cannot move IMAP folder '%1', it does not exist on the server.
bs: Nije moguće pomjeriti IMAP folder '%1', ne postoji na serveru.

en: Cannot move IMAP folder '%1' out of '%2', '%2' does not exist on the server.
bs: Nije moguće pomjeriti IMAP folder '%1' iz '%2', '%2' ne postoji na serveru.

en: Cannot move IMAP folder '%1' to '%2', '%2' does not exist on the server.
bs: Nije moguće pomjeriti IMAP folder '%1' u '%2', '%2' ne postoji na serveru.

en: Cannot move message, it does not exist on the server.
bs: Nije moguće pomjeriti poruku, ne postoji na serveru.

en: Cannot move message out of '%1', '%1' does not exist on the server.
bs: Nije moguće pomjeriti poruku iz '%1', '%1' ne postoji na serveru.

en: Cannot move message to '%1', '%1' does not exist on the server.
bs: Nije moguće pomjeriti poruku u '%1', '%1' ne postoji na serveru.

en: Failed to mark the message from '%1' for deletion on the IMAP server. It will reappear on next sync.
bs: Ne mogu označiti poruku s '%1' za brisanje s IMAP servera.Ponovo će se pojaviti pri sljedećoj sinhronizaciji.

en: Failed to delete the folder, restoring folder list.
bs: Neuspjelo brisanje fascikle, vraća se lista fascikli.

en: Failed to find the folder to be deleted, restoring folder list.
bs: Neuspjelo traženje fascikle za brisanje, vraćam listu fascikli.

en: Connection lost
bs: Veza prekinuta

en: killed
bs: isključen

en: <p>Your access rights to folder <b>%1</b> have been restricted, it will no longer be possible to add messages to this folder.</p>
bs: <p>Vaša prava pristupa direkoriju <b>%1</b> su ograničena, zbog čega više neće biti moguće dodavati poruke u njega.</p>

en: Access rights revoked
bs: Prava pristupa opozvana

en: Inbox
bs: Dolazna pošta

en: Shared Folders
bs: Dijeljeni Folderi

[ctx: @info:status]
en: Fetching missing mail bodies in %3: %1/%2
bs: Dohvatam nedostajuća tijela poruka u %3: %1/%2

en: Remote id is empty or invalid
bs: Udaljeni ID je prazan ili nevažeći

en: No message retrieved, server reply was empty.
bs: Poruka nijeprimljena, odgovor od servera je prazan..

[ctx: @title:window Dialog title for dialog showing information about a server]
en: Server Info
bs: Serverske informacije

en: Could not connect to the IMAP-server %1.
    %2
bs: Ne mogu se povezati na IMAP-server %1.
    %2

en: Could not connect to the IMAP server.
    %1
bs: Ne mogu se povezati na IMAP server.
    %1

en: Disconnected from server during login.
bs: Odjavi se sa servera tokom prijave.

en: Could not create another extra connection to the IMAP-server %1.
bs: Ne mogu kreirati dodatnu konekciju na  IMAP-server %1.

en: Could not read the password: user rejected wallet access
bs: Ne mogu čitati lozinku: korisnik je odbio adresu novčanika

en: Empty password
bs: Prazna šifra

en: You requested TLS/SSL to connect to %1, but your system does not seem to be set up for that.
bs: Zahtijevali ste da se TLS/SSL konektuje na %1, ali vaš sistem nije podešen za to.

en: Could not connect to the IMAP-server.
    %1
bs: Ne mogu se povezati na IMAP-server.
    %1

en: Could not test the capabilities supported by the IMAP server %1.
    %2
bs: Ne mogu testirati mogućnosti koje podržava IMAP server %1.
    %2

en: Could not test the capabilities supported by the IMAP server.
    %1
bs: Ne mogu testirati mogućnosti koje podržava IMAP server.
    %1

en: Cannot use the IMAP server %1, some mandatory capabilities are missing: %2. Please ask your sysadmin to upgrade the server.
bs: Nije moguće koristiti IMAP server %1, neke obavezne mogućnosti nedostaju: %2. Molimo pitajte sistemskog admina da unaprijedi server.

en: Account Settings
bs: Podešavanje naloga

[ctx: Input username/password manually and not store them]
en: Try Again
bs: Pokušaj ponovo

en: Please enter password for user '%1' on IMAP server '%2'.
bs: Molim unesite lozinku za korisnika '%1' na IMAP serveru '%2'.

[ctx: Authentication method]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authenticationAlternateCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authenticationCombo)
en: Clear text
bs: Izbriši tekst

[ctx: Authentication method]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authenticationAlternateCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authenticationCombo)
en: Anonymous
bs: Anonimno

en:  minute |  minutes
bs[0]:  minut
bs[1]:  minute
bs[2]:  minuta

en: Identity:
bs: Identitet:

en: Could not access KWallet. If you want to store the password permanently then you have to activate it. If you do not want to use KWallet, check the box below, but note that you will be prompted for your password when needed.
bs: Ne mogu pristupiti programu KWallet. Ako želite smjestiti trajno lozinku, morate ga aktivirati. Ako ne želite koristiti KWallet, označite kućicu, ali čete tada biti pitani za lozinku.

en: Do not use KWallet
bs: Ne koristi KWallet

en: Unable to connect to the server, please verify the server address.
bs: Ne mogu se povezati na server, provjerite adresu servera.

en: <qt><b>No security is supported. It is not recommended to connect to this server.</b></qt>
bs: <qt><b>Nikakva sigurnost nije podržana. Ne preporučuje se prijava na ovaj server.</b></qt>

en: <qt><b>It is not possible to use this server.</b></qt>
bs: <qt><b>Nije moguće koristiti ovaj server.</b></qt>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
bs: Generalno

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, accountInfoLabel)
en: Account Information
bs: Podaci o nalogu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Account Name:
bs: Ime naloga:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Indicate the IMAP server. If you want to connect to a non-standard port for a specific encryption scheme, you can add ":port" to indicate that. For example: "imap.foo.com:144".
bs: Označava IMAP server. Ako se želite povezati na nestandardni port radi specifičnog načina šifrovanja, možete dodati ":port" da to označite. Na primjer: "imap.foo.com:144".

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2)
en: The username.
bs: Korisničko ime.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: The password.
bs: Šifra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Password:
bs: Šifra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, checkOptions)
en: Mail Checking Options
bs: Opcije provjere pošte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableMailCheckBox)
en: Enable &interval mail checking
bs: Uključi intervalnu provjeru pošte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Check mail interval:
bs: Interval provjere pošte:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Filtering
bs: Filtriranje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, managesieveCheck)
en: Server supports Sieve
bs: Server podržava Sieve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sameConfigCheck)
en: Reuse host and login configuration
bs: Iskoristi konfiguraciju hosta i prijave

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: The server port changed when ManageSieve turned into a full RFC Standard. Old server implementations still use port 2000, while newer standard conform server can only be accessed via port 4190.
bs: Server port se promijenio od kada je MenageSieve  pretvorio u puni RFC standard. Stari serveri još koriste port 2000, dok novi standardi odgovarajau serveru kojem se moze pristupiti samo pomoću porta 4190.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Username:
bs: Korisničko ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Authentication:
bs: Potvrda autentičnosti:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
bs: Napredno

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget)
en: IMAP Settings
bs: IMAP postavke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, subscriptionEnabled)
en: Enable server-side subscriptions
bs: Omogući pretplate na serverskoj strni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, subscriptionButton)
en: Serverside Subscription...
bs: Pretplate na serverskoj strani...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoExpungeCheck)
en: Automaticall&y compact folders (expunges deleted messages)
bs: Automatsk&i sažmi fascikle (eliminišući obrisane poruke)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Trash folder:
bs: Direktorij smća:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget)
en: Connection Settings
bs: Postavke povezivanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, testButton)
en: Auto Detect
bs: Automatsko Detektovanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showServerInfo)
en: Server Info
bs: Serverske informacije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Encryption:
bs: Šifrovanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noRadio)
en: None
bs: Ništa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, imapInfo)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'HandelGotDLig'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">SSL/TLS</span><span style=" font-family:'Sans Serif';"> is safe IMAP over port 993;</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">STARTTLS</span><span style=" font-family:'Sans Serif';"> will operate on port 143 and switch to a secure connection directly after connecting;</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">None</span><span style=" font-family:'Sans Serif';"> will connect to port 143 but not switch to a secure connection. This setting is not recommended.</span></p></body></html>
bs: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'HandelGotDLig'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">SSL/TLS</span><span style=" font-family:'Sans Serif';"> je bezbjedan IMAP na portu 993;</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">STARTTLS</span><span style=" font-family:'Sans Serif';"> će raditi na portu 143 i preći na sigurnu konekciju direktno nakon konektovanja;</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">None</span><span style=" font-family:'Sans Serif';"> će se povezati na port 143 ali neće preći na sigurnu konekciju. Ova postavka nije preporučljiva.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Port:
bs: Priključak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, testInfo)
en: Empty
bs: Prazno

[ctx: @action:button]
en: Reload &List
bs: Ponovo učitaj &listu

[ctx: @option:check]
en: Enable server-side subscriptions
bs: Omogući pretplate na serverskoj strni

[ctx: @label search for a subscription]
en: Search:
bs: Traži:

[ctx: @option:check]
en: Subscribed only
bs: Samo potpisani
