kdepim-runtime - en to bs translation catalogue (34 entries)

en: The selected path is empty.
bs: Odabrana staza je prazna

en: The selected path contains valid Maildir folders.
bs: Odabrana putanja sadrži važeće Meildir direktorije.

en: The selected path is a valid Maildir.
bs: Odabrana putanja je važeća Meildir.

en: The selected path does not exist yet, a new Maildir will be created.
bs: Odabrana putanja još uvijek ne postoji, novi Meildir će biti napravljen.

en: The selected path does not exist.
bs: Odabrana putanja ne postoji.

en: Error opening %1; this folder is missing.
bs: Greška pri otvaranju %1; direktorij ne postoji

en: Error opening %1; either this is not a valid maildir folder, or you do not have sufficient access permissions.
bs: Greška pri otvaranju %1; ili to nije važeći maildir direktorij ili nemate dovoljna prava pristupa.

en: Cannot locate mail file %1.
bs: Ne mogu locirati datoteku pošte %1.

en: Cannot open mail file %1.
bs: Ne mogu otvoriti datoteku pošte %1.

en: Cannot write to mail file %1.
bs: Ne mogu pisati u datoteku pošte %1.

en: Failed to create mail file %1. The error was: %2
bs: Neuspjelo kreiranje datoteke pošte %1. Greška je bila: %2

en: Failed to update the file name %1 to %2 on the disk. The error was: %3.
bs: Neuspjelo ažuriranje imena datoteke %1 u %2 na disku. Greška je bila: %3.

en: Unusable configuration.
bs: Neupotrebljiva konfiguracija

en: Unable to fetch item: The maildir folder "%1" is not valid.
bs: Ne mogu da dobavim stavku: Meildir direktorij "%1" nije važeći.

en: Error: Unsupported type.
bs: Greška: nepodržan tip.

en: Failed to change the flags for the mail. %1
bs: Ne mogu promijeniti zastavice za poštu. %1

en: Source folder is invalid: '%1'.
bs: Izvorišni direktorij je nevažeća: '%1'.

en: Destination folder is invalid: '%1'.
bs: Odredišni direktorij je nevažeći: '%1'.

en: Could not move message '%1' from '%2' to '%3'. The error was %4.
bs: Ne mogu premjestiti poruku '%1' iz '%2' u '%3'. Greška je bila %4.

en: Failed to delete message: %1
bs: Nisam uspio da izbrišem poruku: %1

en: Maildir '%1' for collection '%2' is invalid.
bs: Maildir '%1' za zbirku '%2' je nevažeći.

en: Unable to rename maildir folder '%1'.
bs: Ne mogu da preimenujem maildir direktorij '%1'.

en: Cannot move root maildir folder '%1'.
bs: Ne mogu da premjestim maildir korijenski direktorij '%1'.

en: Unable to move maildir folder '%1' from '%2' to '%3'.
bs: Ne mogu da premjestim maildir korijenski direktorij '%1' iz '%2' u '%3'.

en: Cannot delete top-level maildir folder '%1'.
bs: Ne mogu da izbrišem maildir direktorij najvišeg nivoa '%1'.

en: Failed to delete sub-folder '%1'.
bs: Nisam uspio da izbrišem poddirektorij '%1'.

en: Unable to create maildir '%1'.
bs: Ne mogu da napravim meildir '%1'.

en: No usable storage location configured.
bs: Nema upotrebljive lokacije za smještaj konfigurisane.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to maildir
bs: Meildir putanja

note: i18n: ectx: label, entry (TopLevelIsContainer), group (General)
en: Path points to a folder containing Maildirs instead of to a maildir itself.
bs: Putanja ukazuje na direktorijum koji sadrži Meildirs umjesto na sami maildir.

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
bs: Ne mijenja aktuelne bekend podatke.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigWidget)
en: Mail Directory Settings
bs: Podešavanja direktorijuma pošte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the folder containing the maildir information:
bs: Odaberite direktorij koji sadrži maildir informaciju:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: Open in read-only mode
bs: Otvori u režimu samo za čitanje
