kdepim-runtime - en to bs translation catalogue (33 entries)

en: (1 message marked for deletion) | (%1 messages marked for deletion)
bs[0]: (%1 poruka označena za brisanje)
bs[1]: (%1 poruke označene za brisanje)
bs[2]: (%1 poruka označenih za brisanje)

en: Failed to fetch the collection.
bs: Dobavljanje kolekcije nije uspjelo.

en: Failed to load the mbox file
bs: Učitavanje mbox datoteke nije uspjelo.

en: (Deleting 1 message) | (Deleting %1 messages)
bs[0]: (Brišem %1 poruku)
bs[1]: (Brišem %1 poruke)
bs[2]: (Brišem %1 poruka)

en: Failed to compact the mbox file.
bs: Sažimanje mbox datoteke nije uspjelo.

en: MBox file compacted.
bs: MBox datoteka sažeta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The only way to fully remove a mail from an mbox file is by removing it from the actual file. As this can be a rather expensive operation, the mbox resource keeps a list of deleted messages. Once in a while these messages are really removed from the file.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note:</span> The downside of this is that if the file is changed by another program, the list of deleted messages cannot be trusted any longer and deleted messages might reappear.</p></body></html>
bs: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Jedini način da u potpunosti uklonite poštu iz mbox datoteke je uklanjanje iz stvarne datoteke. Pošto to može biti prilično skupa operacija, Mbox resurs čuva listu izbrisane poruke. Povremeno su te poruke stvarno uklonjene iz datoteke.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Napomena:</span> Mana ovoga je da ako je datoteka promijenjena listi obrisanih poruka se više ne može vjerovati i obrisane poruke se mogu ponovo pojaviti.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, compactButton)
en: &Compact now
bs: &Sažmi sada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, never)
en: &Never compact automatically
bs: &Nikad ne sažimaj automatski

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, per_x_messages)
en: C&ompact every
bs: S&ažmi svaku

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LockFilePage)
en: MBox Settings
bs: MBox podešavanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Select a method to lock the mbox file when data is read from or written to the file.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note</span>: For some methods you might need to install additional software before they can be used.</p></body></html>
bs: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Izaberi metod za zaključati mbox datoteku kada se podaci čitaju iz datoteke ili pišu u datoteku.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Napomena</span>: Za neke metode trebate instalirati dodatni softver prije nego se on koristi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, procmail)
en: Procmail loc&kfile
bs: Procmail za&ključavanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mutt_dotlock)
en: &Mutt dotlock
bs: &Mutt-ov „dotlock“

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mutt_dotlock_privileged)
en: M&utt dotlock privileged
bs: &Mutt-ov privilegovani „dotlock“

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: Non&e
bs: Ništ&a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: None, the default configuration, should be safe in most cases.  However, if programs that do not make use of Akonadi are also accessing the configured mbox file, you will need to set an appropriate locking method. Note that if this is the case, the resource and the other programs must all use the same locking method.
bs: Niko, podrazumijevana konfiguracija, treba da budu bezbjedna u većini slučajeva. Međutim, ako su programi koji ne koriste Akonadi takođe pristupa konfigurisanoj mbox datoteci, moraćete da podesite odgovarajući metod zaključavanja. Imajte na umu da ako je to slučaj, resurs i drugi programi moraju svi koriste isti metod zaključavanja.

en: Compact frequency
bs: Frekvencija sažimanja

en: Lock method
bs: Metod zaključavanja

en: MBox not loaded.
bs: MBox nije učitan.

en: Failed to read message with uid '%1'.
bs: Čitanje poruke sa uid '%1' nije uspjelo.

en: Only email messages can be added to the MBox resource.
bs: Samo se poruke e-pošte mogu dodati MBox resursu.

en: Mail message not added to the MBox.
bs: Poruka nije dodana MBoxu.

en: Could not fetch the collection: %1
bs: Nije uspjelo dobavljanje kolekcije: %1

en: The MBox file was changed by another program. A copy of the new file was made and pending changes are appended to that copy. To prevent this from happening use locking and make sure that all programs accessing the mbox use the same locking method.
bs: Neki drugi program je izmijenio MBox datoteku. Kopija nove datoteke je napravljena i čekajuće poruke su u prilogu te kopije. Da ovo izbjegnete koristite zaključavanje i uvjerite se da svi programi koji imaju pristup mboxu koriste isti metod zaključavanja.

en: Failed to save mbox file to %1
bs: Sačuvavanje mbox datoteke na %1 nije uspjelo

en: Failed to update the changed item because the old item could not be deleted Reason: %1
bs: Ažuriranje promijenjene stavke nije uspjelo jer stara stavka nije mogla biti obrisana Razlog: %1

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to mbox file.
bs: Put do mbox datoteke.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayName), group (General)
en: Display name.
bs: Ekransko ime.

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
bs: Ne mijenjaj aktuelne pozadinske podatke.

note: i18n: ectx: label, entry (MonitorFile), group (General)
en: Monitor file for changes.
bs: Nadgledaj promjene datoteke.

note: i18n: ectx: label, entry (Lockfile), group (Locking)
en: Lockfile
bs: Datoteka zaključavanja

note: i18n: ectx: label, entry (MessageCount), group (Compacting)
en: Number of deleted messages before a purge is started.
bs: Broj obrisanih poruka prije nego što je započeto prečišćavanje.
