kdepim-runtime - en to bs translation catalogue (82 entries)

en:  minute |  minutes
bs[0]:  minut
bs[1]:  minuta
bs[2]:  minuta

en: POP3 Account
bs: POP3 račun

en: Unable to open wallet
bs: Ne mogu otvoriti novčanik

en: The server does not seem to support unique message numbers, but this is a requirement for leaving messages on the server.
    Since some servers do not correctly announce their capabilities you still have the possibility to turn leaving fetched messages on the server on.
bs: Izgleda da server ne podržava jedinstvene brojeve poruka, što je potrebno za ostavljanje poruka na serveru.
    Pošto neki serveri ne objavljuju ispravno svoje mogućnosti, ostavljena vam je mogućnost da svejedno uključite ostavljanje poruka na serveru.

en: Please specify a server and port on the General tab first.
bs: Molim najprije navedite server i port u kartici Općenito.

en: Unable to connect to the server, please verify the server address.
bs: Ne mogu se povezati na server, provjerite adresu servera.

en: The server does not seem to support pipelining; therefore, this option has been disabled.
    Since some servers do not correctly announce their capabilities you still have the possibility to turn pipelining on. But please note that this feature can cause some POP servers that do not support pipelining to send corrupt messages. So before using this feature with important mail you should first test it by sending yourself a larger number of test messages which you all download in one go from the POP server.
bs: Izgleda da server ne podržava pipelining; stoga je ova opcija isključena.
    Pošto neki serveri ne objavljuju ispravno svoje mogućnosti, ostavljena vam je mogućnost da svejedno uključite pipelining. Ali zapamtite da ova mogućnost može izazvati da pojedini POP serveri koji ne podržavaju pipelining pošalju korumpirane poruke. Stoga prije korištenja ove mogućnosti, trebali biste najprije napraviti test: pošaljite sebi nekoliko poruka odjednom i zatim ih skinite i provjerite njihovu ispravnost.

en: The server does not seem to support unique message numbers, but this is a requirement for leaving messages on the server; therefore, this option has been disabled.
    Since some servers do not correctly announce their capabilities you still have the possibility to turn leaving fetched messages on the server on.
bs: Izgleda da server ne podržava jedinstvene brojeve poruka, što je potrebno za ostavljanje poruka na serveru; stoga je ova opcija isključena.
    Pošto neki serveri ne objavljuju ispravno svoje mogućnosti, ostavljena vam je mogućnost da svejedno uključite ostavljanje poruka na serveru.

en:  day |  days
bs[0]:  dan
bs[1]:  dana
bs[2]:  dana

en:  message |  messages
bs[0]:  poruka
bs[1]:  poruke
bs[2]:  poruka

en: Mail check aborted.
bs: Provjera pošte prekinuta.

en: Mail check was canceled manually.
bs: Provjera pošte je ručno otkazana.

en: Please enter the username and password for account '%1'.
bs: Molim unesite korisničko ime i šifru za račun '%1'.

en: You are asked here because the password could not be loaded from the wallet.
bs: Ovdje ste upitani jer se lozinka ne može učitati iz novčanika.

en: Account:
bs: Nalog:

en: No username and password supplied.
bs: Nijedno korisničko ime i šifra nisu isporučeni.

en: Preparing transmission from "%1".
bs: Prijenos sa "%1" u pripremi.

en: Executing precommand.
bs: Izvršavanje predkomande.

en: You are asked here because the previous login was not successful.
bs: Preusmjereni ste ovdje jer prethodna prijava nije bila uspjesna.

en: You are asked here because the username you supplied is empty.
bs: Preusmjereni ste ovdje jer je korisničko ime koje ste isporučili prazno.

en: Fetching mail listing.
bs: Dobavljanje spiska poruka.

en: Saving downloaded messages.
bs: Spremanje preuzetih poruka.

en: Saving password to the wallet.
bs: Smještanje lozinkeu novčanik.

en: Error while trying to get the local inbox folder, aborting mail check.
bs: Greška prilikom pokušaja ulaska u lokalni inbox direktorij, obustavljam provjeru pošte.

en: <qt>The folder you deleted was associated with the account <b>%1</b> which delivered mail into it. The folder the account delivers new mail into was reset to the main Inbox folder.</qt>
bs: <qt>fascikl koju ste izbrisali je bila pridružena nalogu <b>%1</b> koji je u nju isporučivao poštu. fascikl u koju nalog isporučuje poštu sada je resetovana na glavni fascikl „pristigle“.</qt>

en: Error while trying to get the folder for incoming mail, aborting mail check.
bs: Greška u pokušaju dobavljanja direktorija za dolazeću poštu, obustavljam provjeru pošte.

en: Could not find folder for incoming mail, aborting mail check.
bs: Nije pronađen direktorij za dolazeću poštu, obustavljam provjeru pošte.

en: Error while executing precommand.
bs: Greška u izvršavanju predkomande.

en: Error while getting the list of messages on the server.
bs: Greška prilikom dobavljanja liste poruka na serveru.

en: Error while getting list of unique mail identifiers from the server.
bs: Greška u dobavljanju liste jedinstvenih identifikatora pošte sa servera.

en: Your POP3 server (Account: %1) does not support the UIDL command: this command is required to determine, in a reliable way, which of the mails on the server KMail has already seen before;
    the feature to leave the mails on the server will therefore not work properly.
bs: Vaš POP3 server (Račun: %1) ne podržava UIDL komandu: od ove komande se očekuje da odluči, pouzdano, koje od poruka na serveru KMail je već viđena prije;
    osobina ostavljanja poruka na serveru stoga neće raditi pravilno.

en: Error while fetching mails from the server.
bs: Greška prilikom dobavljanja poruka sa servera.

en: Fetching message %1 of %2 (%3 of %4 KB) for %5 (%6 KB remain on the server).
bs: Dobavljanje poruke %1 od %2 (%3 od %4 KB) za %5 (%6 KB preostalo na serveru).

en: Fetching message %1 of %2 (%3 of %4 KB) for %5
bs: Dobavljanje poruke %1 od %2 (%3 od %4 KB) za %5

en: Unable to store downloaded mails.
bs: Nemoguće sačuvati preuzete poruke.

en: Failed to delete the messages from the server.
bs: Brisanje poruka sa servera nije uspjelo.

en: Finished mail check, no message downloaded.
bs: Gotova provjera pošte, nema preuzetih poruka.

en: Finished mail check, 1 message downloaded. | Finished mail check, %1 messages downloaded.
bs[0]: Gotova provjera pošte, %1 poruka preuzeta.
bs[1]: Gotova provjera pošte, %1 poruke preuzete.
bs[2]: Gotova provjera pošte, %1 poruka preuzeto.

en: Unable to complete the mail fetch.
bs: Nemoguće završiti dobavljanje pošte.

en: Mail check already in progress, unable to start a second check.
bs: Provjera pošte već u toku, nemoguće početi drugu provjeru.

en: Ready
bs: Spreman

en: Mail check aborted after going offline.
bs: Provjera pošte prekinuta nakon odlaska van mreže.

en: Offline
bs: Van mreže

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Account Type: POP Account
bs: Tip računa: POP račun

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, page1)
en: General
bs: Općenito

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_4)
en: Account Information
bs: Podaci o nalogu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, loginEdit)
en: Your Internet Service Provider gave you a <em>user name</em> which is used to authenticate you with their servers. It usually is the first part of your email address (the part before <em>@</em>).
bs: Vaš Internet Service Provider vam je dao <em>korisničko ime</em> koje se koristi da dokaže vašu autentičnost sa njihovim serverima. To je obično prvi dio vaše adrese e-pošte (dio prije <em>@</em>).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Account &name:
bs: Ime &računa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameEdit)
en: Name displayed in the list of accounts
bs: Ime prikazano na listi računa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, nameEdit)
en: Account name: This defines the name displayed in the account list.
bs: Ime računa: Ovo određuje ime prikazano na listi računa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, hostEdit)
en: Address of the mail POP3 server
bs: Adresa pošte POP3 servera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, hostEdit)
en: The address of the POP3 server, e.g. pop3.yourprovider.org. You should get this address from your mail provider.
bs: Adresa POP3 servera, npr. pop3.yourprovider.org. Trebali biste dobiti ovu adresu od vašeg dobavljača pošte.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, loginEdit)
en: The username that identifies you against the mail server
bs: Korisničko ime koje vas identificira prema mail serveru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: P&assword:
bs: Š&ifra:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPasswordLineEdit, passwordEdit)
en: Password for access to the mail server
bs: Šifra za pristupanje serveru pošte.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPasswordLineEdit, passwordEdit)
en: Password: The password given to you by your mail provider.
bs: Šifra: Šifra koju vam je dao dobavljač pošte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_5)
en: Mail Checking Options
bs: Opcije provjere pošte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, intervalCheck)
en: If active, the POP3 account will be checked for new mail every x minutes
bs: Ako je aktivno, provjeravaće se nova pošta svakih x minuta na POP3 računu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, intervalCheck)
en: Enable &interval mail checking
bs: Omogući &provjeru pošte u intervalima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, intervalLabel)
en: Check mail interval:
bs: Interval provjere pošte:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, page2)
en: Advanced
bs: Napredno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, leaveOnServerCheck)
en: If checked the message is not deleted from the mail server
bs: Ako je označena poruka nije obrisana sa mail servera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, leaveOnServerCheck)
en: Check this option if you want to fetch only copies of the mails and leave the original mails on the server.
bs: Označite ovu opciju ako želite dobaviti samo kopije poruka i ostaviti originalne poruke na serveru.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, leaveOnServerCheck)
en: Lea&ve fetched messages on the server
bs: Ost&avi dobavljene poruke na serveru

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, leaveOnServerDaysCheck)
en: The original message is deleted from the server after x days
bs: Originalna poruka je obrisana sa servera nakon x dana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, leaveOnServerDaysCheck)
en: Days to leave messages on the server:
bs: Koliko se dana ostavljaju poruke na serveru:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, leaveOnServerCountCheck)
en: Only the x most recent messages are kept on the server
bs: Samo x najnovijih poruka je sačuvano na serveru

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, leaveOnServerCountCheck)
en: Check this option if you want to only keep the x most recent messages on the server and delete all older.
bs: Označite ovu opciju ako želite sačuvati samo x najnovijih poruka na serveru i obrisati sve starije.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, leaveOnServerCountCheck)
en: Number of messages to keep:
bs: Broj poruka koje se čuvaju:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, leaveOnServerSizeCheck)
en: Keep most recent messages within the quota and delete oldest
bs: Zadrži najnovije poruke u ograničenju i obriši najstarije

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, leaveOnServerSizeCheck)
en: If active, most recent messages are kept until the quota is reached and oldest messages are deleted.
bs: Ako je aktivno, najnovije poruke će se sačuvavati dok nije dostignuta granica i najstarije poruke obrisane.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, leaveOnServerSizeCheck)
en: Maximum megabytes to keep:
bs: Maksimalno megabajta za čuvati:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, usePipeliningCheck)
en: &Use pipelining for faster mail download
bs: &Koristi pipelining za brže preuzimanje pošte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Destination folder:
bs: Odredišni direktorij:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, preCommandLabel)
en: Pre-com&mand:
bs: Predkom&anda:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, precommand)
en: Command that is executed before checking mail
bs: Komanda koja se izvršava prije provjere pošte

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget_2)
en: Connection Settings
bs: Postavke povezivanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, checkCapabilities)
en: Auto Detect
bs: Automatska Detekcija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Encryption:
bs: Šifrovanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, encryptionNone)
en: None
bs: Nijedno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Authentication:
bs: Potvrda autentičnosti:

note: i18n: ectx: label, entry (authenticationMethod), group (General)
en: Defines the authentication type to use
bs: Definiše vrstu provjere autentičnosti
