kdepim-runtime - en to bs translation catalogue (15 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Directory
bs: Direktorij

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Directory Name
bs: Ime direktorija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select the directory whose contents should be represented by this resource. If the directory does not exist, it will be created.
bs: Izaberite direktorijum čiji sadržaj bi trebalo da bude predstavljen ovim resursom. Ako direktorijum ne postoji, biće napravljen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Access Rights
bs: Prava pristupa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: Read only
bs: Samo za čitanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the directory selected above. Read-only mode will be automatically enabled if you do not have write access to the directory.
bs: Ako je omogućen režim samo za čitanje, nikakve promjene neće biti upisane u direktorijumu izabranom iznad. Režim samo za čitanje će automatski biti omogućen ako nemate pristup pisanja u direktorijumu.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tuning
bs: Podešavanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: The options on this page allow you to change parameters that balance data safety and consistency against performance. In general you should be careful with changing anything here, the defaults are good enough in most cases.
bs: Opcije na ovoj stranici vam omogućavaju da promijenite parametre koji balansiraju bezbednost i dosljednost podataka naspram performansi. U principu trebali biste da budete oprezni prilikom mijenjanja bilo čega ovdje, predodređeni parametri su dovoljno dobri u većini slučajeva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autosaveLabel)
en: Autosave delay:
bs: Vremenski pomak automatskog čuvanja:

en: Contact with uid '%1' not found.
bs: Lice sa uid '%1' nije nađeno.

en: Trying to write to a read-only directory: '%1'
bs: Pokušavam da upišem u direktorijum samo za čitanje: '%1'

en: Contacts Folder
bs: Direktorij za kontakte

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to vCard directory
bs: Putanja do vKard direktorijuma

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (General)
en: Autosave interval time (in minutes).
bs: Vremenski interval automatskog čuvanja (u minutima).

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
bs: Ne mijenja aktuelne bekend podatke.
