kdepim-runtime - en to bs translation catalogue (23 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Directory Name
bs: Ime direktorija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select the directory whose contents should be represented by this resource. If the directory does not exist, it will be created.
bs: Izaberite direktorij čiji sadržaj bi trebalo da bude predstavljen ovim resursom. Ako direktorij ne postoji, biće napravljen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Access Rights
bs: Prava pristupa

[ctx: if the access is limited to read-only]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: Read only
bs: Samo za čitanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the directory selected above. Read-only mode will be automatically enabled if you do not have write access to the directory.
bs: Ako je omogućen režim samo za čitanje, nikakve promjene neće biti upisane u direktoriju izabranom iznad. Režim samo za čitanje će automatski biti omogućen ako nemate pristup pisanja u direktoriju.

en: Personal Contacts
bs: Lični kontakti

en: Directory '%1' does not exists
bs: Direktorij '%1' ne postoji

en: Found file of unknown format: '%1'
bs: Nađena datoteka nepoznatog formata: '%1'

en: Unable to open file '%1'
bs: Ne može se otvoriti datoteka '%1'

en: Found invalid contact in file '%1'
bs: Nađen nevažeći kontakt u datoteci '%1'

en: Found invalid contact group in file '%1': %2
bs: Nađena nevažeća grupa kontakta u datoteci '%1': %2

en: Trying to write to a read-only directory: '%1'
bs: Pokušavam da upišem u direktorijum samo za čitanje: '%1'

en: Unable to write to file '%1': %2
bs: Ne može se pisati u datoteku '%1': %2

en: Trying to write to a read-only file: '%1'
bs: Pokušaj pisanja u neupisivu datoteku: '%1'

en: Received item with unknown payload %1
bs: Primljena stavka s nepoznatom težinom %1

en: Unable to remove file '%1'
bs: Ne mogu ukloniti datoteku '%1'

en: Unable to create folder '%1'.
bs: Ne mogu kreirati direktorij '%1'.

en: Unable to rename folder '%1'.
bs: Ne mogu preimenovati direktorij '%1'.

en: Unable to delete folder '%1'.
bs: Ne mogu obrisati direktorij '%1'.

en: Unable to move file '%1' to '%2', '%2' already exists.
bs: Ne mogu premjestiti datoteku '%1' u '%2', '%2' već postoji.

en: Unable to move directory '%1' to '%2', '%2' already exists.
bs: Ne mogu premjestiti direktorij '%1' u '%2', '%2' već postoji.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to contacts directory
bs: Staza do direktorija kontakta

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
bs: Ne mijenjaj aktuelne pozadinske podatke.
