akonadi_imap_resource - en to da translation catalogue (156 entries)

en: Cannot add IMAP folder '%1' for a non-existing parent folder '%2'.
da: Kan ikke føje IMAP-mappen "%1" til en ikke-eksisterende overmappe "%2".

en: Failed to create the folder '%1' on the IMAP server.
da: Kunne ikke oprette mappen "%1" på IMAP-serveren.

en: Failed to subscribe to the folder '%1' on the IMAP server. It will disappear on next sync. Use the subscription dialog to overcome that
da: Kunne ikke abonnere på mappen "%1" på IMAP-serveren. Den vil forsvinde ved næste synkronisering. Brug abonnementdialogen til at løse dette.

en: Failed to write some annotations for '%1' on the IMAP server. %2
da: Kunne ikke skrive visse annotationer for "%1" på IMAP-serveren. %2

en: Could not determine the UID for the newly created message on the server
da: Kunne ikke bestemme UID for de nyoprettede breve på serveren

en: Cannot modify IMAP folder '%1', it does not exist on the server.
da: Kan ikke ændre IMAP-mappen "%1", den findes ikke på serveren.

en: ACLs for '%1' need to be retrieved from the IMAP server first. Skipping ACL change
da: ACL'er for "%1" skal hentes fra IMAP-serveren først. Springer ACL-ændring over

en: Failed to rename the folder, restoring folder list.
da: Kunne ikke omdøbe mappen, genskaber mappeliste.

en: Failed to subscribe to the renamed folder '%1' on the IMAP server. It will disappear on next sync. Use the subscription dialog to overcome that
da: Kunne ikke abonnere på den omdøbte mappe "%1" på IMAP-serveren. Den vil forsvinde ved næste synkronisering. Brug abonnementdialogen til at løse dette.

en: Failed to write some ACLs for '%1' on the IMAP server. %2
da: Kunne ikke skrive visse ACL'er for "%1" på IMAP-serveren. %2

en: IMAP Account
da: IMAP-konto

[ctx: @title:window]
en: IMAP Account Settings
da: IMAP-kontoindstillinger

note: i18n: ectx: label, entry (ImapServer), group (network)
en: IMAP server
da: IMAP-server

note: i18n: ectx: label, entry (ImapPort), group (network)
en: Defines the port the IMAP service is running on
da: Angiver den port som IMAP-tjenesten kører på

note: i18n: ectx: label, entry (UserName), group (network)
en: Username
da: Brugernavn

note: i18n: ectx: label, entry (Safety), group (network)
en: Defines the encryption type to use
da: Definerer den type af kryptering der skal bruges

note: i18n: ectx: label, entry (OverrideEncryption), group (network)
en: Override configured encryption mode
da: Tilsidesæt indstillet krypteringstilstand

note: i18n: ectx: label, entry (Authentication), group (network)
en: Defines the authentication type to use
da: Definerer den type af autentifikation der skal bruges

note: i18n: ectx: label, entry (SubscriptionEnabled), group (network)
en: Defines if the server side subscription is enabled
da: Definerer om abonnement på serversiden er aktiveret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useProxyCheck) i18n: ectx: label, entry (UseProxy), group (network)
en: Connect using the system proxy settings
da: Forbind med brug af systemets proxy-indstillinger

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (UseProxy), group (network)
en: If checked, the system proxy settings will be used to connect to the mail server.
da: Hvis dette er markeret, vil systemets proxy-indstillinger blive brugt til at forbinde til mail-serveren.

note: i18n: ectx: label, entry (DisconnectedModeEnabled), group (cache)
en: Defines if all the IMAP data should be cached locally all the time
da: Definerer om alle IMAP-data skal caches lokalt hele tiden

note: i18n: ectx: label, entry (IntervalCheckEnabled), group (cache)
en: Defines if interval checking is enabled.
da: Angiver om tjek med interval er aktiveret.

note: i18n: ectx: label, entry (IntervalCheckTime), group (cache)
en: Check interval in minutes
da: Tjekinterval i minutter

note: i18n: ectx: label, entry (RetrieveMetadataOnFolderListing), group (cache)
en: Defines if the annotations, ACLs and quota information of mailboxes should
                 also be retrieved when the mailboxes get listed.
da: Definerer om annotationer, ACL'er og kvoteinformation for postkasser også
                 skal hentes, når postkasser oplistes.

note: i18n: ectx: label, entry (AutomaticExpungeEnabled), group (cache)
en: Defines if the expunge command is issued automatically, otherwise it should be
                 triggered manually through the D-Bus interface.
da: Definerer om expunge-kommandoen udføres automatisk, ellers skal den blive
                 udløst manuelt gennem D-Bus-grænsefladen.

note: i18n: ectx: label, entry (TrashCollection), group (cache)
en: Define which folder is used for trash
da: Angiv hvilken mappe der skal bruges til papirkurv

note: i18n: ectx: label, entry (TrashCollectionMigrated), group (cache)
en: Define if the trash collection received the special attribute
da: Angiv om papirkurvsamlingen modtog den særlige attribut

note: i18n: ectx: label, entry (UseDefaultIdentity), group (cache)
en: Define if account uses the default identity
da: Angiv om kontoen bruger standardidentiteten

note: i18n: ectx: label, entry (AccountIdentity), group (cache)
en: Identity account
da: Identitetskonto

note: i18n: ectx: label, entry (KnownMailBoxes), group (cache)
en: List of mailbox names reported by the server the last time
da: Liste over postkasse-navne som serveren rapporterede sidste gang

note: i18n: ectx: label, entry (IdleRidPath), group (idle)
en: RID path to the mailbox to watch for changes
da: RID-sti til den postkasse der skal overvåges for ændringer

note: i18n: ectx: label, entry (SieveSupport), group (siever)
en: Define if server supports sieve
da: Angiv om serveren understøtter sieve

note: i18n: ectx: label, entry (SieveReuseConfig), group (siever)
en: Define if we reuse host and login configuration
da: Angiv om vi genbruger konfiguration af vært og login

note: i18n: ectx: label, entry (SievePort), group (siever)
en: Define sieve port
da: Angiv sieve-port

note: i18n: ectx: label, entry (SieveAlternateUrl), group (siever)
en: Define alternate URL
da: Angiv alternativ URL

note: i18n: ectx: label, entry (AlternateAuthentication), group (siever)
en: Defines the authentication type to use for alternate server
da: Definerer den type af autentifikation der skal bruges til alternativ server

note: i18n: ectx: label, entry (SieveVacationFilename), group (siever)
en: Define default sieve vacation filename
da: Angiv standardfilnavn til sieve vacation

note: i18n: ectx: label, entry (SieveCustomUsername), group (siever)
en: Define username used from custom server sieve url
da: Definér brugernavn som bruges ud fra den sieve-URL til den brugervalgte server

note: i18n: ectx: label, entry (SieveCustomAuthentification), group (siever)
en: Defines the type of identification used by custom sieve server
da: Definerer den type af identifikation der bruges af den brugervalgte sieve-server

en: No server configured yet.
da: Ingen server konfigureret endnu.

[ctx: @title:window]
en: Serverside Subscription
da: Abonnement på serversiden

en: Connection established.
da: Forbindelse oprettet.

en: Server is not available.
da: Serveren er ikke tilgængelig.

[ctx: @info:status]
en: Adding item in '%1'
da: Tilføjer element i "%1"

[ctx: @info:status]
en: Updating item in '%1'
da: Opdaterer element i "%1"

[ctx: @info:status]
en: Updating items
da: Opdaterer elementer

[ctx: @info:status]
en: Removing items
da: Fjerner elementer

[ctx: @info:status]
en: Moving items from '%1' to '%2'
da: Flytter elementer fra "%1" til "%2"

[ctx: @info:status]
en: Retrieving folders
da: Henter mapper

[ctx: @info:status]
en: Retrieving extra folder information for '%1'
da: Henter ekstra mappeinformation for "%1"

[ctx: @info:status]
en: Creating folder '%1'
da: Opretter mappen "%1"

[ctx: @info:status]
en: Updating folder '%1'
da: Opdaterer mappen "%1"

[ctx: @info:status]
en: Removing folder '%1'
da: Fjerner mappen "%1"

[ctx: @info:status]
en: Moving folder '%1' from '%2' to '%3'
da: Flytter mappen "%1" fra "%2" til "%3"

[ctx: @info:status]
en: Searching...
da: Søger...

en: Cannot move IMAP folder '%1', it does not exist on the server.
da: Kan ikke flytte IMAP-mappen "%1", den findes ikke på serveren.

en: Cannot move IMAP folder '%1' out of '%2', '%2' does not exist on the server.
da: Kan ikke flytte IMAP-mappen "%1" ud af "%2", "%2" findes ikke på serveren.

en: Cannot move IMAP folder '%1' to '%2', '%2' does not exist on the server.
da: Kan ikke flytte IMAP-mappen "%1" til "%2", "%2" findes ikke på serveren.

en: Cannot move message, it does not exist on the server.
da: Kan ikke flytte brev, det findes ikke på serveren.

en: Cannot move message out of '%1', '%1' does not exist on the server.
da: Kan ikke flytte brevet ud af "%1", "%1" findes ikke på serveren.

en: Cannot move message to '%1', '%1' does not exist on the server.
da: Kan ikke flytte brev til "%1", "%1" findes ikke på serveren.

en: Failed to move item, it has no message payload. Remote id: %1
da: Kunne ikke flytte elementet, det har ingen brevladning. Eksternt id: %1

en: Failed to mark the message from '%1' for deletion on the IMAP server. It will reappear on next sync.
da: Kunne ikke markere brevet fra "%1" til sletning på IMAP-serveren. Det vil dukke op igen ved næste synkronisering.

en: Failed to delete the folder, restoring folder list.
da: Kunne ikke slette mappen, genskaber mappeliste.

en: Failed to find the folder to be deleted, restoring folder list.
da: Kunne ikke finde mappen der skulle slettes, genskaber mappeliste.

en: Restarting item retrieval.
da: Genstarter hentning af element.

en: Unable to connect to the IMAP server.
da: Kan ikke forbinde til IMAP-serveren.

en: Connection lost
da: Forbindelse mistet

en: killed
da: dræbt

en: <p>Your access rights to folder <b>%1</b> have been restricted, it will no longer be possible to add messages to this folder.</p>
da: <p>Dine adgangsrettigheder til mappen <b>%1</b> er blevet indskrænket, det vil ikke længere være muligt at føje breve til denne mappe.</p>

en: Access rights revoked
da: Adgangsrettigheder indskrænket

en: Inbox
da: Indbakke

en: Shared Folders
da: Delte mapper

[ctx: @info:status]
en: Fetching missing mail bodies in %3: %1/%2
da: Henter manglende brevkroppe i %3: %1/%2

en: Remote id is empty or invalid
da: Eksternt id er tomt eller ugyldigt

en: No message retrieved, failed to read the message.
da: Intet brev hentet, kunne ikke læse brevet.

en: No message retrieved, server reply was empty.
da: Intet brev hentet, serverens svar var tomt.

en: Invalid search
da: Ugyldig søgning

[ctx: @title:window Dialog title for dialog showing information about a server]
en: Server Info
da: Serverinformation

en: Resource not synchronized yet.
da: Ressourcen er endnu ikke synkroniseret.

en: Could not connect to the IMAP-server %1.
    %2
da: Kunne ikke forbinde til IMAP-serveren %1.
    %2

en: Could not connect to the IMAP server.
    %1
da: Kunne ikke forbinde til IMAP-serveren.
    %1

en: Disconnected from server during login.
da: Forbindelse til serveren afbrudt under login.

en: Could not create another extra connection to the IMAP-server %1.
da: Kunne ikke oprette endnu en ekstra forbindelse til IMAP-serveren %1.

en: Could not read the password: user rejected wallet access
da: Kunne ikke læse adgangskoden. Brugeren nægtede adgang til tegnebogen

en: Empty password
da: Tom adgangskode

en: You requested TLS/SSL to connect to %1, but your system does not seem to be set up for that.
da: Du anmodede om at TLS/SSL skulle forbinde til %1, men dit system synes ikke at være sat op til dette.

en: Could not connect to the IMAP-server.
    %1
da: Kunne ikke forbinde til IMAP-serveren.
    %1

en: Could not test the capabilities supported by the IMAP server %1.
    %2
da: Kunne ikke teste hvilke kapabiliteter der understøttes af IMAP-serveren %1.
    %2

en: Could not test the capabilities supported by the IMAP server.
    %1
da: Kunne ikke teste hvilke kapabiliteter der understøttes af IMAP-serveren.
    %1

en: Cannot use the IMAP server %1, some mandatory capabilities are missing: %2. Please ask your sysadmin to upgrade the server.
da: Kan ikke bruge IMAP-serveren %1, nogle obligatoriske kapabiliteter mangler: %2. Spørg din systemadministrator om at opgradere serveren.

en: Disconnected during login.
da: Forbindelse afbrudt under login.

en: The server for account "%2" refused the supplied username and password.
    Do you want to go to the settings, have another attempt at logging in, or do nothing?
    
    %1
da: Serveren for kontoen "%2" afviste oplyst brugernavn og adgangskode.
    Vil du gå til indstillinger, prøve at logge ind igen, eller gøre intet?
    
    %1

[ctx: @title:window]
en: Could Not Authenticate
da: Kunne ikke autentificere

en: Account Settings
da: Kontoindstillinger

[ctx: Input username/password manually and not store them]
en: Try Again
da: Prøv igen

en: Please enter password for user '%1' on IMAP server '%2'.
da: Angiv en adgangskode for brugeren "%1" på IMAP-serveren "%2".

[ctx: Authentication method]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authenticationAlternateCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authenticationCombo)
en: Clear text
da: Klartekst

[ctx: Authentication method]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authenticationAlternateCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authenticationCombo)
en: Anonymous
da: Anonym

en: Archive Folder
da: Arkivmappe

en:  minute |  minutes
da[0]:  minut
da[1]:  minutter

en: Identity:
da: Identitet:

en: You have changed the address of the server. Even if this is the same server as before we will have to re-download all your emails from this account again. Are you sure you want to proceed?
da: Du har ændret adresse på serveren. Selv hvis det er samme server som før, vil vi være nødt til at downloade alle dine e-mails igen fra denne konto. Vil du fortsætte?

en: Server address change
da: Ændring af serveradresse

en: You have changed the user name. Even if this is a user name for the same account as before we will have to re-download all your emails from this account again. Are you sure you want to proceed?
da: Du har ændret brugernavn. Selv hvis dette er et brugernavn til den samme konto som før, vil vi være nødt til at downloade alle dine e-mails igen fra denne konto. Vil du fortsætte?

en: User name change
da: Ændring af brugernavn

en: Could not access KWallet. If you want to store the password permanently then you have to activate it. If you do not want to use KWallet, check the box below, but note that you will be prompted for your password when needed.
da: Kunne ikke tilgå KWallet. Hvis du vil gemme adgangskoden permanent så skal du aktivere den. Hvis du ikke vil bruge KWallet, så markér feltet nedenfor, men bemærk at du vil blive bedt om adgangskoden når den skal bruges.

en: Do not use KWallet
da: Brug ikke KWallet

en: Unable to connect to the server, please verify the server address.
da: Kan ikke forbinde til serveren. Kontrollér venligst serveradressen.

en: <qt><b>STARTTLS is supported and recommended.</b></qt>
da: <qt><b>STARTTLS understøttes og anbefales.</b></qt>

en: <qt><b>SSL/TLS is supported and recommended.</b></qt>
da: <qt><b>SSL/TLS understøttes og anbefales.</b></qt>

en: <qt><b>No security is supported. It is not recommended to connect to this server.</b></qt>
da: <qt><b>Ingen sikkerhed understøttet. Det anbefales ikke at forbinde til denne server.</b></qt>

en: <qt><b>It is not possible to use this server.</b></qt>
da: <qt><b>Det er ikke muligt at bruge denne server.</b></qt>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
da: Generelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, accountInfoLabel)
en: Account Information
da: Kontoinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Account Name:
da: Kontonavn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Indicate the IMAP server. If you want to connect to a non-standard port for a specific encryption scheme, you can add ":port" to indicate that. For example: "imap.foo.com:144".
da: Angiv IMAP-serveren. Hvis du vil forbinde til en ikke-standard port for et bestemt krypteringsskema, kan du tilføje ":port" for at angive dette. For eksempel "imap.foo.com:144".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: I&MAP Server:
da: I&MAP-server:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2)
en: The username.
da: Brugernavnet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Use&rname:
da: Bruge&rnavn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: The password.
da: Adgangskoden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Password:
da: Adgangskode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, checkOptions)
en: Mail Checking Options
da: Indstillinger for tjek af e-mail

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, disconnectedModeEnabled)
en: &Download all messages for offline use
da: &Download alle breve til offline-brug

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableMailCheckBox)
en: Enable &interval mail checking
da: Aktivér tjek af e-mail med &interval

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Check mail interval:
da: Interval for tjek af e-mail:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Filtering
da: Filtrering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, managesieveCheck)
en: Server supports Sieve
da: Serveren understøtter sieve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sameConfigCheck)
en: Reuse host and login configuration
da: Genbrug konfiguration af vært og login

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: The server port changed when ManageSieve turned into a full RFC Standard. Old server implementations still use port 2000, while newer standard conform server can only be accessed via port 4190.
da: Serverporten skiftede da ManageSieve blev til en fuld RFC-standard. Gamle serverimplementationer bruger stadig port 2000, mens nye servere der overholder standarden, kun kan tilgås via port 4190.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Managesieve port:
da: Port til sieve-håndtering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Alternate Server:
da: Alternativ server:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authentication)
en: Authentication
da: Autentificering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noAuthentification)
en: No authentication
da: Ingen autentificering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customUserPassword)
en: &Username and Password
da: Br&ugernavn og adgangskode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, imapUserPassword)
en: I&MAP Username and Password
da: Brugernavn og adgangskode til I&MAP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Username:
da: Brugernavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Authentication:
da: Autentificering:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
da: Avanceret

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget)
en: IMAP Settings
da: IMAP-indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, subscriptionEnabled)
en: Enable server-side subscriptions
da: Aktivér abonnementer på serversiden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, subscriptionButton)
en: Serverside Subscription...
da: Abonnement på serversiden...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoExpungeCheck)
en: Automaticall&y compact folders (expunges deleted messages)
da: Komprimér a&utomatisk mapper (fjerner slettede breve)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Trash folder:
da: Papirkurvsmappe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget)
en: Connection Settings
da: Forbindelsesindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, testButton)
en: Auto Detect
da: Autodetektér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showServerInfo)
en: Server Info
da: Serverinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Encryption:
da: Kryptering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noRadio)
en: None
da: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, imapInfo)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'HandelGotDLig'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">SSL/TLS</span><span style=" font-family:'Sans Serif';"> is safe IMAP over port 993;</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">STARTTLS</span><span style=" font-family:'Sans Serif';"> will operate on port 143 and switch to a secure connection directly after connecting;</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">None</span><span style=" font-family:'Sans Serif';"> will connect to port 143 but not switch to a secure connection. This setting is not recommended.</span></p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'HandelGotDLig'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">SSL/TLS</span><span style=" font-family:'Sans Serif';"> er sikker IMAP over port 993;</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">STARTTLS</span><span style=" font-family:'Sans Serif';"> vil arbejde på port 143 og skifte til en sikker forbindelse straks efter forbindelse er oprettet;</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">Ingen</span><span style=" font-family:'Sans Serif';"> vil forbinde til port 143 men ikke skifte til en sikker forbindelse. Denne indstilling anbefales ikke.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, testInfo)
en: Empty
da: Tom

[ctx: @action:button]
en: Reload &List
da: Genindlæs &liste

[ctx: @option:check]
en: Enable server-side subscriptions
da: Aktivér abonnementer på serversiden

[ctx: @label search for a subscription]
en: Search:
da: Søg:

[ctx: @option:check]
en: Subscribed only
da: Kun abonnerede
