akonadi_vcarddir_resource - en to da translation catalogue (18 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Directory
da: Mappe

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Directory Name
da: Mappenavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Di&rectory:
da: Ma&ppe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select the directory whose contents should be represented by this resource. If the directory does not exist, it will be created.
da: Vælg den mappe hvis indhold skal repræsenteres af denne ressource. Hvis mappen ikke findes, vil den blive oprettet.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Access Rights
da: Adgangsrettigheder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: Read only
da: Skrivebeskyttet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the directory selected above. Read-only mode will be automatically enabled if you do not have write access to the directory.
da: Hvis skrivebeskyttet tilstand er aktiveret, vil ingen ændringer blive skrevet til mappen der er valgt ovenfor. Skrivebeskyttet tilstand vil automatisk være aktiveret hvis du ikke har skriverettigheder til mappen.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tuning
da: Justering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: The options on this page allow you to change parameters that balance data safety and consistency against performance. In general you should be careful with changing anything here, the defaults are good enough in most cases.
da: Indstillingerne på denne side lader dig ændre på de parametre som balancerer sikkerhed og konsistens overfor ydelse. Generelt bør du være forsigtig med at ændre noget her, standardindstillingerne er gode nok i de fleste tilfælde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autosaveLabel)
en: Autosave delay:
da: Forsinkelse på autogem:

en: Contact with uid '%1' not found.
da: Kontakten med uid "%1" ikke fundet.

en: Trying to write to a read-only directory: '%1'
da: Prøver at skrive til en skrivebeskyttet mappe: "%1"

en: Contacts Folder
da: Mappe med kontakter

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to vCard directory
da: Sti til vCard-mappe

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (General)
en: Autosave interval time (in minutes).
da: Tidsinterval for autogem (i minutter).

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
da: Ændr ikke de faktiske motor-data.

en:  minute |  minutes
da[0]:  minut
da[1]:  minutter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Path:
da: Sti:
