akonadi_singlefile_resource - en to da translation catalogue (41 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: Directory settings of the resource.
da: Mappeindstillingerne for ressourcen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: Select settings of the directory whose contents should be represented by this resource.
da: Vælg indstillingerne for den mappe hvis indhold skal repræsenteres af denne ressource.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Directory
da: Mappe

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Directory Name
da: Mappenavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Director&y:
da: &Mappe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select the directory whose contents should be represented by this resource. If the directory does not exist, it will be created.
da: Vælg den mappe hvis indhold skal repræsenteres af denne ressource. Hvis mappen ikke findes, vil den blive oprettet.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Access Rights
da: Adgangrettigheder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the directory selected above.
da: Hvis skrivebeskyttet tilstand er aktiveret, vil ingen ændringer blive skrevet til mappen der er valgt ovenfor.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the directory selected above. Read-only mode will be automatically enabled if you do not have write access to the directory.
da: Hvis skrivebeskyttet tilstand er aktiveret, vil ingen ændringer blive skrevet til mappen der er valgt ovenfor. Skrivebeskyttet tilstand aktiveres automatisk hvis du ikke har skriverettigheder til mappen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: Read only
da: Skrivebeskyttet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tuning
da: Justering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: The options on this page allow you to change parameters that balance data safety and consistency against performance. In general you should be careful with changing anything here, the defaults are good enough in most cases.
da: Indstillingerne på denne side lader dig ændre på de parametre som balancerer sikkerhed og konsistens overfor ydelse. Generelt bør du være forsigtig med at ændre noget her, standardindstillingerne er gode nok i de fleste tilfælde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autosaveLabel)
en: Autosave delay:
da: Forsinkelse på autogem:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_AutosaveInterval)
en: Autosave interval time (in minutes).
da: Tidsinterval for autogem (i minutter).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutosaveInterval)
en: Select autosave interval time for the resource data (in minutes).
da: Vælg tidsinterval for autogem for ressourcedataen (i minutter).

en: No file selected.
da: Ingen fil valgt.

en: The resource not configured yet
da: Ressourcen er ikke konfigureret endnu

[ctx: @info:status]
en: Ready
da: Klar

en: Could not create file '%1'.
da: Kunne ikke oprette filen "%1".

en: Could not read file '%1'
da: Kunne ikke læse filen "%1"

en: Another download is still in progress.
da: Et andet download er stadig i gang.

en: Another file upload is still in progress.
da: Et andet upload er stadig i gang.

en: Downloading remote file.
da: Downloader ekstern fil.

en: Trying to write to a read-only file: '%1'.
da: Prøver at skrive til en skrivebeskyttet fil: "%1".

en: No file specified.
da: Ingen fil angivet.

en: A download is still in progress.
da: Et download er stadig i gang.

en: Uploading cached file to remote location.
da: Uploader cachet fil til ekstern placering.

en: The file '%1' was changed on disk. As a precaution, a backup of its previous contents has been created at '%2'.
da: Filen "%1" blev ændret på disken. For en sikkerheds skyld er der blevet oprettet en backup af det tidligere indhold i "%2".

en: Could not load file '%1'.
da: Kunne ikke indlæse filen "%1".

en: Could not save file '%1'.
da: Kunne ikke gemme filen "%1".

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: File
da: Fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: File or URL:
da: Fil eller URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pathLabel)
en: Select a local file or a remote URL to download a file from. A new local file will be created if it doesn't exist.
da: Vælg en lokal fil eller et fjernt URL at downloade filen fra. En ny lokal fil vil blive oprettet, hvis den ikke eksisterer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, displayNameLabel)
en: Display Name:
da: Vist navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, readOnlyLabel)
en: When read-only mode is enabled, no changes will be written. Read-only mode is automatically enabled when the selected file does not support write access or when displaying a calendar from remote URL.
da: Hvis skrivebeskyttet tilstand er aktiveret, vil ingen ændringer blive skrevet. Skrivebeskyttet tilstand aktiveres automatisk, hvis den valgte fil ikke understøtter skriverettigheder eller når der vises en kalender fra et eksternt URL.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MonitorFile)
en: Monitor for &changes
da: Overvåg for &ændringer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, monitoringLabel)
en: Changes made by other applications will reload the file when monitoring is enabled. Backups will be created to avoid conflicts when possible. Monitoring is not available for remote URLs.
da: Ændringer lavet af andre programmer vil genindlæse filen når overvågning er slået til. Backups vil blive oprettet for at undgå konflikter når muligt. Overvågning er ikke tilgængeligt for eksterne URL'er.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PeriodicUpdate)
en: Automatically &update every
da: Opdatér &automatisk hver

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_UpdatePeriod)
en:  minutes
da:  minutter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, periodicUpdateLabel)
en: Periodically updates the file. Can be used when monitoring is not available (e.g. for remote calendars).
da: Periodisk opdatér filen. Kan blive brugt når overvågning ikke er tilgængeligt (f.eks. for fjerne kalendere).

[ctx: @info:status]
en: Checking file information…
da: Tjekker filinformation…
