akonadi_mbox_resource - en to da translation catalogue (36 entries)

en: (1 message marked for deletion) | (%1 messages marked for deletion)
da[0]: (1 besked markeret til sletning)
da[1]: (%1 beskeder markeret til sletning)

en: Failed to fetch the collection.
da: Kunne ikke hente samlingen.

en: Failed to load the mbox file
da: Kunne ikke indlæse mbox-filen

en: (Deleting 1 message) | (Deleting %1 messages)
da[0]: (Sletter 1 besked)
da[1]: (Sletter %1 beskeder)

en: Failed to compact the mbox file.
da: Kunne ikke komprimere mbox-filen.

en: MBox file compacted.
da: MBox-fil komprimeret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The only way to fully remove a mail from an mbox file is by removing it from the actual file. As this can be a rather expensive operation, the mbox resource keeps a list of deleted messages. Once in a while these messages are really removed from the file.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note:</span> The downside of this is that if the file is changed by another program, the list of deleted messages cannot be trusted any longer and deleted messages might reappear.</p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Den eneste måde man helt kan fjerne en e-mail fra en mbox-fil er ved at fjerne den fra den faktiske fil. Da dette kan være en bekostelig operation, beholder mbox-ressourcen en liste over slettede beskeder. En gang i mellem fjernes disse beskeder rigtigt fra filen.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note:</span> Ulempen ved dette er at hvis filen ændres af et andet program, kan listen over slettede beskeder ikke længere stoles på og slettede beskeder kan måske dukke op igen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, compactButton)
en: &Compact now
da: &Komprimér nu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, never)
en: &Never compact automatically
da: Komprimér &aldrig automatisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, per_x_messages)
en: C&ompact every
da: K&omprimér hver

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LockFilePage)
en: MBox Settings
da: MBox-indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Select a method to lock the mbox file when data is read from or written to the file.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note</span>: For some methods you might need to install additional software before they can be used.</p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Vælg en metode til at låse mbox-filen når data læses fra eller skrives til filen.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Bemærk</span>: For nogle metoder vil du måske skulle installere yderligere software før de kan anvendes.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, procmail)
en: Procmail loc&kfile
da: Procmail loc&k-fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mutt_dotlock_privileged)
en: M&utt dotlock privileged
da: M&utt dotlock-privilegeret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: Non&e
da: Ing&en

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: None, the default configuration, should be safe in most cases.  However, if programs that do not make use of Akonadi are also accessing the configured mbox file, you will need to set an appropriate locking method. Note that if this is the case, the resource and the other programs must all use the same locking method.
da: Ingen, standardindstillingen, bør være sikker i de fleste tilfælde. Hvis programmer der ikke bruger Akonadi også tilgår den konfigurerede mbox-fil, vil du dog skulle sætte en passende låsningsmetode. Bemærk at hvis dette er tilfældet, skal ressourcen og de andre programmer alle sammen bruge den samme låsningsmetode.

[ctx: Filedialog filter for *.mbox]
en: MBox file
da: MBox-fil

en: Compact frequency
da: Komprimeringsfrekvens

en: Lock method
da: Låsemetode

[ctx: @info:status]
en: MBox not configured.
da: MBox ikke konfigureret.

en: MBox not loaded.
da: MBox ikke indlæst.

en: Failed to read message with uid '%1'.
da: Kunne ikke læse brevet med uid "%1".

en: Only email messages can be added to the MBox resource.
da: Kun e-mail-breve kan føjes til MBox-ressourcen.

en: Mail message not added to the MBox.
da: Mail-brev ikke føjet til MBox.

en: Could not fetch the collection: %1
da: Kunne ikke hente samlingen: %1

en: The MBox file was changed by another program. A copy of the new file was made and pending changes are appended to that copy. To prevent this from happening use locking and make sure that all programs accessing the mbox use the same locking method.
da: MBox-filen er blevet ændret af et andet program. En kopi af den ny fil blev lavet og udestående ændringer udføres på den kopi. Brug låsning og sørg for at alle programmer der tilgår mbox'en bruger samme låsningsmetode, for at forhindre dette i at ske.

en: Failed to save mbox file to %1
da: Kunne ikke gemme mbox-fil til %1

en: Failed to update the changed item because the old item could not be deleted Reason: %1
da: Kunne ikke opdatere det ændrede element, da det gamle element ikke kunne slettes. Årsag: %1

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to mbox file.
da: Sti til mbox-fil.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayName), group (General)
en: Display name.
da: Vist navn.

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
da: Ændr ikke de faktiske motor-data.

note: i18n: ectx: label, entry (MonitorFile), group (General)
en: Monitor file for changes.
da: Overvåg fil for ændringer.

note: i18n: ectx: label, entry (PeriodicUpdate), group (General)
en: Periodically update the file.
da: Periodisk opdatér filen.

note: i18n: ectx: label, entry (UpdatePeriod), group (General)
en: Automatic update period in minutes.
da: Periode for automatisk opdatering i minutter.

note: i18n: ectx: label, entry (Lockfile), group (Locking)
en: Lockfile
da: Lock-fil

note: i18n: ectx: label, entry (MessageCount), group (Compacting)
en: Number of deleted messages before a purge is started.
da: Antal slettede beskeder før tømning startes.
