akonadi_birthdays_resource - en to de translation catalogue (11 entries)

en:  day |  days
de[0]:  Tag
de[1]:  Tage

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reminder
de: Erinnerung

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAlarm)
en: Set &reminder
de: Erinnerung &setzen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Remind prior to event:
de: &Erinnerung vor dem Ereignis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterOnCategories)
en: &Filter by categories
de: Nach Kategorien &filtern

en: Birthdays & Anniversaries
de: Geburtstage und Jahrestage

en: %1's birthday
de: %1 (Geburtstag)

en: Birthday
de: Geburtstag

[ctx: insert names of both spouses]
en: %1's & %2's anniversary
de: %1 und %2 (Jahrestag)

[ctx: only one spouse in addressbook, insert the name]
en: %1's anniversary
de: %1 (Jahrestag)

en: Anniversary
de: Jahrestag
