akonadi_vcard_resource - en to de translation catalogue (8 entries)

[ctx: Filedialog filter for *.vcf]
en: vCard Address Book File
de: vCard-Adressbuchdatei

en: Contact with uid '%1' not found.
de: Kontakt mit der Kennung „%1“ kann nicht gefunden werden.

en: Unable to open vCard file '%1'.
de: Datei vCard-Datei „%1“ kann nicht geöffnet werden.

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to vCard file.
de: Pfad zur vCard-Datei.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayName), group (General)
en: Display name.
de: Anzeigename.

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
de: Die eigentlichen Daten des Backends nicht ändern.

note: i18n: ectx: label, entry (MonitorFile), group (General)
en: Monitor file for changes.
de: Datei auf Änderungen überwachen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filename:
de: Dateiname:
