akonadi_birthdays_resource - en to el translation catalogue (12 entries)

en:  day |  days
el[0]:  ημέρα
el[1]:  ημέρες

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reminder
el: Υπενθύμιση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAlarm)
en: Set &reminder
el: Ορισμός &υπενθύμισης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Remind prior to event:
el: Υπεν&θύμιση πριν το γεγονός:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
el: Φίλτρο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterOnCategories)
en: &Filter by categories
el: &Φιλτράρισμα κατά κατηγορίες

en: Birthdays & Anniversaries
el: Γενέθλια & επέτειοι

en: %1's birthday
el: Γενέθλια του/της %1

en: Birthday
el: Γενέθλια

[ctx: insert names of both spouses]
en: %1's & %2's anniversary
el: Επέτειος των %1 και %2

[ctx: only one spouse in addressbook, insert the name]
en: %1's anniversary
el: Επέτειος του/της %1

en: Anniversary
el: Επέτειος
