akonadi_birthdays_resource - en to eo translation catalogue (12 entries)

en: %v day | %v days
eo[0]: %v tago
eo[1]: %v tagoj

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reminder
eo: Memorigo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAlarm)
en: Set &reminder
eo: Meti memo&rigon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Remind prior to event:
eo: Memo&rigi antaŭ evento:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
eo: Filtrilo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterOnCategories)
en: &Filter by categories
eo: &Filtri laŭ kategorioj

en: Birthdays & Anniversaries
eo: Naskiĝtagoj kaj Datrevenoj

en: %1's birthday
eo: Naskiĝtago de %1

en: Birthday
eo: Naskiĝdato

[ctx: insert names of both spouses]
en: %1's & %2's anniversary
eo: Jubileo de %1 & %2

[ctx: only one spouse in addressbook, insert the name]
en: %1's anniversary
eo: Jubileo de %1

en: Anniversary
eo: Jubileo
