akonadi_birthdays_resource - en to es translation catalogue (12 entries)

en:  day |  days
es[0]:  día
es[1]:  días

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reminder
es: Recordatorio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAlarm)
en: Set &reminder
es: Fijar &recordatorio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Remind prior to event:
es: R&ecordar antes del evento:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
es: Filtro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterOnCategories)
en: &Filter by categories
es: &Filtrar por categorías

en: Birthdays & Anniversaries
es: Cumpleaños y aniversarios

en: %1's birthday
es: Cumpleaños de %1

en: Birthday
es: Cumpleaños

[ctx: insert names of both spouses]
en: %1's & %2's anniversary
es: Aniversario de %1 y %2

[ctx: only one spouse in addressbook, insert the name]
en: %1's anniversary
es: Aniversario de %1

en: Anniversary
es: Aniversario
