akonadi_vcarddir_resource - en to et translation catalogue (16 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Directory
et: Kataloog

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Directory Name
et: Kataloogi nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Di&rectory:
et: &Kataloog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select the directory whose contents should be represented by this resource. If the directory does not exist, it will be created.
et: Vali kataloog, mille sisu peab see ressurss esindama. Kui kataloogi ei ole, see luuakse.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Access Rights
et: Ligipääsuõigused

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: Read only
et: Kirjutuskaitstud

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the directory selected above. Read-only mode will be automatically enabled if you do not have write access to the directory.
et: lugemine režiim on lubatud ei kuni Lugemine režiim lubatud kui mitte write kuni.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tuning
et: Häälestus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: The options on this page allow you to change parameters that balance data safety and consistency against performance. In general you should be careful with changing anything here, the defaults are good enough in most cases.
et: options sees lehekülg kuni Parameetrid ja jõudlus   üldine järgnevaga muutmine igasugune hea asukohas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autosaveLabel)
en: Autosave delay:
et: Automaatsalvestuse hilistus:

en: Contact with uid '%1' not found.
et: Kontakti UID-ga "%1" ei leitud.

en: Trying to write to a read-only directory: '%1'
et: Püüti kirjutata kirjutuskaitstud kataloogi: '%1'

en: Contacts Folder
et: Kontaktide kataloog

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to vCard directory
et: vCardi kataloogi asukoht

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (General)
en: Autosave interval time (in minutes).
et: Automaatse salvestuse intervall minutites.

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
et: Taustaprogrammi tegelikke andmeid ei muudeta.
