akonadi_mbox_resource - en to fi translation catalogue (37 entries)

en: (1 message marked for deletion) | (%1 messages marked for deletion)
fi[0]: (1 viesti merkitty poistettavaksi)
fi[1]: (%1 viestiä merkitty poistettavaksi)

en: Failed to fetch the collection.
fi: Kokoelman päivittäminen epäonnistui.

en: Failed to load the mbox file
fi: Mbox-tiedoston lataus epäonnistui

en: (Deleting 1 message) | (Deleting %1 messages)
fi[0]: (Poistetaan 1 viesti)
fi[1]: (Poistetaan %1 viestiä)

en: Failed to compact the mbox file.
fi: Mbox-tiedoston tiivistäminen epäonnistui

en: MBox file compacted.
fi: Mbox-tiedosto tiivistetty.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The only way to fully remove a mail from an mbox file is by removing it from the actual file. As this can be a rather expensive operation, the mbox resource keeps a list of deleted messages. Once in a while these messages are really removed from the file.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note:</span> The downside of this is that if the file is changed by another program, the list of deleted messages cannot be trusted any longer and deleted messages might reappear.</p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ainoa tapa, jolla viestin voi oikeasti poistaa mbox-tiedostosta on muokata tätä tiedostoa. Koska tämä voi olla raskas toimenpide, mbox-resurssi pitää luetteloa poistetuista viesteistä, ja varsinaisesti viestit poistetaan tiedostoista silloin tällöin.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Huom!</span> Tämän haittapuoli on, että jos toinen ohjelma muuttaa tiedostoa, poistettujen viestien luetteloon ei voi enää luottaa ja jo poistetut viestit ilmestyä takaisin.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, compactButton)
en: &Compact now
fi: &Tiivistä nyt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, never)
en: &Never compact automatically
fi: &Älä koskaan tiivistä automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, per_x_messages)
en: C&ompact every
fi: Tiivistä &joka

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MessageCount)
en: msg
fi: viesti

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LockFilePage)
en: MBox Settings
fi: Mbox-asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Select a method to lock the mbox file when data is read from or written to the file.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note</span>: For some methods you might need to install additional software before they can be used.</p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Valitse menetelmä, jolla mbox-tiedosto lukitaan luettaessa tiedostoa tai kirjoitettaessa siihen.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Huom!</span> Jotkin menetelmät vaativat toimiakseen lisäohjelmiston asentamista.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, procmail)
en: Procmail loc&kfile
fi: Pro&cmail-lukitustiedosto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mutt_dotlock)
en: &Mutt dotlock
fi: &Mutt-lukitus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mutt_dotlock_privileged)
en: M&utt dotlock privileged
fi: &Etuoikeutettu Mutt-lukitus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: Non&e
fi: &Ei mitään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: None, the default configuration, should be safe in most cases.  However, if programs that do not make use of Akonadi are also accessing the configured mbox file, you will need to set an appropriate locking method. Note that if this is the case, the resource and the other programs must all use the same locking method.
fi: Ei mitään, oletusmääritys, on useimmiten turvallinen. Jos kuitenkin myös Akonadia käyttämättömät ohjelmat käyttävät määritettyä mbox-tiedostoa, sinun on asetettava sopiva lukitustapa. Resurssin ja muiden ohjelmien on tällöin käytettävä samaa lukitustapaa.

[ctx: Filedialog filter for *.mbox]
en: MBox file
fi: Mbox-tiedosto

en: Compact frequency
fi: Tiivistystiheys

en: Lock method
fi: Lukitustapa

[ctx: @info:status]
en: MBox not configured.
fi: Mboxin asetuksia ei ole vielä tehty.

en: MBox not loaded.
fi: Mboxia ei ladattu.

en: Failed to read message with uid '%1'.
fi: Viestin, jonka tunniste on ”%1”, lukeminen epäonnistui.

en: Only email messages can be added to the MBox resource.
fi: Vain sähköpostiviestejä voi lisätä Mbox-resurssiin.

en: Mail message not added to the MBox.
fi: Sähköpostiviestiä ei lisätty Mboxiin.

en: Could not fetch the collection: %1
fi: Kokoelmaa ei voitu päivittää: %1

en: The MBox file was changed by another program. A copy of the new file was made and pending changes are appended to that copy. To prevent this from happening use locking and make sure that all programs accessing the mbox use the same locking method.
fi: Toinen ohjelma muutti Mbox-tiedostoa. Uudesta tiedostosta tehtiin kopio, johon odottavat muutokset lisätään. Estääksesi, että näin käy, käytä lukitusta ja varmista, että kaikki Mboxia käyttävät tiedostot käyttävät samaa lukitustapaa.

en: Failed to save mbox file to %1
fi: Mbox-tiedoston tallennus kohteeseen %1 epäonnistui

en: Failed to update the changed item because the old item could not be deleted Reason: %1
fi: Muuttuneen tietueen virkistys epäonnistui, koska vanhaa tietuetta ei voitu poistaa. Syy: %1

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to mbox file.
fi: Mbox-tiedoston sijainti.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayName), group (General)
en: Display name.
fi: Näyttönimi.

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
fi: Älä muuta tietoja varsinaisessa taustaosassa.

note: i18n: ectx: label, entry (MonitorFile), group (General)
en: Monitor file for changes.
fi: Tarkkaile tiedoston muutoksia.

note: i18n: ectx: label, entry (Lockfile), group (Locking)
en: Lockfile
fi: Lukitustiedosto

note: i18n: ectx: label, entry (MessageCount), group (Compacting)
en: Number of deleted messages before a purge is started.
fi: Poistettavien viestien määrä, ennen kuin poistaminen aloitetaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: URL:
fi: Verkko-osoite:
