akonadi_birthdays_resource - en to fr translation catalogue (12 entries)

en:  day |  days
fr[0]:  jour
fr[1]:  jours

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reminder
fr: Rappel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAlarm)
en: Set &reminder
fr: Définir un &rappel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Remind prior to event:
fr: &Rappeler avant l'évènement :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
fr: Filtrer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterOnCategories)
en: &Filter by categories
fr: &Filtrer par catégories

en: Birthdays & Anniversaries
fr: Dates de naissance et anniversaires

en: %1's birthday
fr: Anniversaire de %1

en: Birthday
fr: Anniversaire

[ctx: insert names of both spouses]
en: %1's & %2's anniversary
fr: Anniversaire de %1 et %2

[ctx: only one spouse in addressbook, insert the name]
en: %1's anniversary
fr: Anniversaire de %1

en: Anniversary
fr: Anniversaire
