akonadi_vcarddir_resource - en to fr translation catalogue (17 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Directory
fr: Dossier

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Directory Name
fr: Nom du dossier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Di&rectory:
fr: Dossie&r :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select the directory whose contents should be represented by this resource. If the directory does not exist, it will be created.
fr: Sélectionnez le dossier dont le contenu devra être représenté par cette ressource. Si le dossier n'existe pas, il sera créé.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Access Rights
fr: Droits d'accès

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: Read only
fr: Lecture seule

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the directory selected above. Read-only mode will be automatically enabled if you do not have write access to the directory.
fr: Si le mode « Lecture seule » est activé, aucune modification ne sera écrite dans le dossier sélectionné ci-dessus. Ce mode sera automatiquement activé si vous n'avez pas d'accès en écriture sur le dossier.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tuning
fr: Réglage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: The options on this page allow you to change parameters that balance data safety and consistency against performance. In general you should be careful with changing anything here, the defaults are good enough in most cases.
fr: Les options affichées sur cette page permettent de modifier les paramètres équilibrant la sécurité des données et la cohérence par rapport aux performances. En règle générale, vous devez être prudent en effectuant un changement ici quel qu'il soit, les réglages par défaut étant assez adaptés à la plupart des cas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autosaveLabel)
en: Autosave delay:
fr: Délai d'enregistrement automatique :

en: Contact with uid '%1' not found.
fr: Impossible de trouver le contact ayant l'« UID » « %1 ».

en: Trying to write to a read-only directory: '%1'
fr: Tentative d'écriture dans un dossier en lecture seule : « %1 »

en: Contacts Folder
fr: Dossier des contacts

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to vCard directory
fr: Emplacement du dossier « vCard »

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (General)
en: Autosave interval time (in minutes).
fr: Intervalle d'enregistrement automatique (en minutes).

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
fr: Ne pas modifier les données actuelles du moteur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Path:
fr: Emplacement :
