akonadi_birthdays_resource - en to gl translation catalogue (12 entries)

en:  day |  days
gl[0]:  día
gl[1]:  días

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reminder
gl: Lembranza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAlarm)
en: Set &reminder
gl: Anotar unha lemb&ranza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Remind prior to event:
gl: Lembra&r antes do evento:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
gl: Filtro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterOnCategories)
en: &Filter by categories
gl: &Filtrar por categorías

en: Birthdays & Anniversaries
gl: Aniversarios

en: %1's birthday
gl: Aniversario de %1

en: Birthday
gl: Aniversario

[ctx: insert names of both spouses]
en: %1's & %2's anniversary
gl: Aniversario de %1 e %2

[ctx: only one spouse in addressbook, insert the name]
en: %1's anniversary
gl: Aniversario de %1

en: Anniversary
gl: Aniversario
