kdepim-runtime - en to he translation catalogue (39 entries)

en: (1 message marked for deletion) | (%1 messages marked for deletion)
he[0]: (הודעה סומנה למחיקה)
he[1]: (שתי הודעות סומנו למחיקה)
he[2]: (%1 הודעות סומנו למחיקה)
he[3]: (%1 הודעות סומנו למחיקה)

en: Failed to fetch the collection.
he: משיכת האוסף נכשלה.

en: Failed to load the mbox file
he: טעינת קובץ ה־mbox נכשלה

en: (Deleting 1 message) | (Deleting %1 messages)
he[0]: (הודעה נמחקת)
he[1]: (שתי הודעות נמחקו)
he[2]: (%1 הודעות נמחקות)
he[3]: (%1 הודעות נמחקות)

en: Failed to compact the mbox file.
he: דחיסת קובץ ה־mbox נכשלה.

en: MBox file compacted.
he: קובץ ה־MBox נדחס.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The only way to fully remove a mail from an mbox file is by removing it from the actual file. As this can be a rather expensive operation, the mbox resource keeps a list of deleted messages. Once in a while these messages are really removed from the file.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note:</span> The downside of this is that if the file is changed by another program, the list of deleted messages cannot be trusted any longer and deleted messages might reappear.</p></body></html>
he: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    body { direction: rtl; }; p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">הדרך היחידה להסיר הודעה לצמיתות מקובץ mbox היא על ידי הסרתו מהקובץ בפועל. כיוון שזאת עלולה להיות פעולה בזבזנית, משאב ה־mbox שומר רשימת הודעות שנמחקו. מדי פעם ההודעות האלו נמחקו בפועל מהקובץ.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">לתשומת ליבך:</span> החיסרון בכך הוא שאם הקובץ נערך על ידי תוכנית אחרת, אי אפשר לסמוך על רשימת ההודעות שנמחקו עוד והודעות שנמחקו עלולות לצוץ מחדש.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, compactButton)
en: &Compact now
he: ל&דחוס כעת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, never)
en: &Never compact automatically
he: אף פעם לא לדחוס &אוטומטית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, per_x_messages)
en: C&ompact every
he: לדחוס &כל

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MessageCount)
en: msg
he: הודעה

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LockFilePage)
en: MBox Settings
he: הגדרות MBox

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Select a method to lock the mbox file when data is read from or written to the file.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note</span>: For some methods you might need to install additional software before they can be used.</p></body></html>
he: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;direction:rtl;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">נא לבחור שיטה לנעילת קובץ ה־mbox שהנתונים נקראים מתוך או נכתבים אל הקובץ.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">לתשומת ליבך</span>: לחלק מהשיטות צריך להתקין תוכנות נוספות לפני שניתן יהיה להשתמש בהן.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, procmail)
en: Procmail loc&kfile
he: קובץ נ&עילה של Procmail

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mutt_dotlock)
en: &Mutt dotlock
he: dotlock &של Mutt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mutt_dotlock_privileged)
en: M&utt dotlock privileged
he: dotlock של Mutt עם ה&רשאות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: Non&e
he: &בלי

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Lockfile)
en: .lock
he: ‎.lock

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: None, the default configuration, should be safe in most cases.  However, if programs that do not make use of Akonadi are also accessing the configured mbox file, you will need to set an appropriate locking method. Note that if this is the case, the resource and the other programs must all use the same locking method.
he: ללא, הגדרות ברירת המחדל אמורות להיות בטוחות ברוב המקרים. עם זאת, אם תוכניות שלא משתמשות ב־Akonadi ניגשות גם כן לקובץ ה־mbox המוגדר, יש להגדיר שיטת נעילה הולמת. כדאי לשים לב שאם זה המצב, המשאב ושאר התוכניות חייבים להשתמש כולם באותה שיטת הנעילה.

[ctx: Filedialog filter for *.mbox]
en: MBox file
he: קובץ MBox

en: Compact frequency
he: תדירות דחיסה

en: Lock method
he: שיטת נעילה

[ctx: @info:status]
en: MBox not configured.
he: MBox לא הוגדר.

en: MBox not loaded.
he: MBox לא נטען.

en: Failed to read message with uid '%1'.
he: קריאת ההודעה עם המזהה ‚%1’ נכשלה.

en: Only email messages can be added to the MBox resource.
he: אפשר להוסיף רק הודעות דוא״ל למשאב ה־MBox.

en: Mail message not added to the MBox.
he: הודעת הדוא״ל לא נוספה ל־MBox.

en: Could not fetch the collection: %1
he: לא ניתן למשוך את האוסף: %1

en: The MBox file was changed by another program. A copy of the new file was made and pending changes are appended to that copy. To prevent this from happening use locking and make sure that all programs accessing the mbox use the same locking method.
he: קובץ ה־MBox השתנה על ידי תוכנית אחרת. עותק של הקובץ החדש נוצר והוא ושינויים ממתינים נוספו לעותק הזה. כדי למנוע מזה לקרות יש להשתמש בנעילה ולוודא שכל התוכניות שניגשות ל־mbox משתמשות באותה שיטת הנעילה.

en: Failed to save mbox file to %1
he: שמירת קובץ ה־mbox אל %1 נכשלה

en: Failed to update the changed item because the old item could not be deleted Reason: %1
he: עדכון הפריט שהשתנה נכשל כיוון שלא ניתן למחוק את הפריט הישן סיבה: %1

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to mbox file.
he: נתיב לקובץ mbox.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayName), group (General)
en: Display name.
he: שם תצוגה.

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
he: לא לשנות את נתוני המנגנון בפועל.

note: i18n: ectx: label, entry (MonitorFile), group (General)
en: Monitor file for changes.
he: מעקב אחר שינויים בקובץ.

note: i18n: ectx: label, entry (PeriodicUpdate), group (General)
en: Periodically update the file.
he: עדכון הקובץ באופן מחזורי.

note: i18n: ectx: label, entry (UpdatePeriod), group (General)
en: Automatic update period in minutes.
he: הפרש בין עדכונים אוטומטיים בדקות.

note: i18n: ectx: label, entry (Lockfile), group (Locking)
en: Lockfile
he: קובץ נעילה

note: i18n: ectx: label, entry (MessageCount), group (Compacting)
en: Number of deleted messages before a purge is started.
he: מספר ההודעות שנמחקו לפני שהחל ניפוי.
