kdepim-runtime - en to he translation catalogue (44 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: Directory settings of the resource.
he: הגדרות תיקייה של המשאב.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: Select settings of the directory whose contents should be represented by this resource.
he: בחירת הגדרות התיקייה שהתוכן של ייוצג על ידי המשאב הזה.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Directory
he: תיקייה

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Directory Name
he: שם התיקייה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Director&y:
he: &תיקייה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select the directory whose contents should be represented by this resource. If the directory does not exist, it will be created.
he: נא לבחור את התיקייה שהתוכן שלה ייוצג על ידי המשאב הזה. אם התיקייה לא קיימת, היא תיווצר.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Access Rights
he: הרשאות גישה

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the directory selected above.
he: אם מופעל מצב לקריאה בלבד, לא ייכתבו שינויים לתיקייה שנבחרה לעיל.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the directory selected above. Read-only mode will be automatically enabled if you do not have write access to the directory.
he: אם מצב קריאה בלבד פעיל, לא ייכתבו שינויים לתיקייה שנבחרה לעיל. מצב לקריאה בלבד יופעל אוטומטית אם אין לך הרשאות כתיבה לתיקייה.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: Read only
he: לקריאה בלבד

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tuning
he: כוונון

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: The options on this page allow you to change parameters that balance data safety and consistency against performance. In general you should be careful with changing anything here, the defaults are good enough in most cases.
he: האפשרות בעמוד הזה מרשה לך לשנות משתנים שמאזנים בין בטיחות נתונים למול ביצועים. באופן כללי יש להיזהר כשמשנים פה כל מיני דברים, ברירות המחדל מספקות מענה למגוון רחב של מקרים.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autosaveLabel)
en: Autosave delay:
he: הפרש בין שמירות אוטומטיות:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_AutosaveInterval)
en: Autosave interval time (in minutes).
he: פרק זמן בין שמירות אוטומטיות (בדקות).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutosaveInterval)
en: Select autosave interval time for the resource data (in minutes).
he: בחירת פרק זמן בין שמירות אוטומטיות (בדקות).

en: No file selected.
he: לא נבחר קובץ.

en: The resource not configured yet
he: המשאב לא מוגדר עדיין

[ctx: @info:status]
en: Ready
he: בהמתנה

en: Could not create file '%1'.
he: לא ניתן ליצור את הקובץ ‚%1’.

en: Could not read file '%1'
he: לא ניתן לקרוא את הקובץ ‚%1’.

en: Another download is still in progress.
he: הורדה אחרת מתבצעת.

en: Another file upload is still in progress.
he: העלאת קובץ אחרת מתבצעת.

en: Downloading remote file.
he: מתבצעת הורדת קובץ מרוחק.

en: Trying to write to a read-only file: '%1'.
he: מתבצע ניסיון לכתוב לקובץ לקריאה בלבד: ‚%1’.

en: No file specified.
he: לא צוין קובץ.

en: A download is still in progress.
he: הורדה עדיין מתבצעת ברקע.

en: Uploading cached file to remote location.
he: הקובץ שנשמר בזיכרון המטמון נשלח למקום מרוחק.

en: The file '%1' was changed on disk. As a precaution, a backup of its previous contents has been created at '%2'.
he: הקובץ ‚%1’ השתנה בכונן. כאמצעי זהירות, נוצר גיבוי מהתוכן הקודם שלו תחת ‚%2’.

en: Could not load file '%1'.
he: לא ניתן לטעון את הקובץ ‚%1’.

en: Could not save file '%1'.
he: לא ניתן לשמור את הקובץ ‚%1’.

en: Activities
he: פעילויות

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: File
he: קובץ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filenameLabel)
en: File or URL:
he: קובץ או כתובת:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pathLabel)
en: Select a local file or a remote URL to download a file from. A new local file will be created if it doesn't exist.
he: נא לבחור בקובץ מקומי או כתובת מרוחקת להוריד ממנה קובץ. קובץ מקומי חדש יווצר אם טרם קיים.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, displayNameLabel)
en: Display Name:
he: שם תצוגה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, readOnlyLabel)
en: When read-only mode is enabled, no changes will be written. Read-only mode is automatically enabled when the selected file does not support write access or when displaying a calendar from remote URL.
he: כשמצב קריאה בלבד פעיל, לא ייכתבו שינויים. מצב קריאה בלבד מופעל אוטומטית כשהקובץ הנבחר לא נגיש לכתיבה או בהצגת לוח שנה מכתובת מרוחקת.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MonitorFile)
en: Monitor for &changes
he: מ&עקב אחר שינויים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, monitoringLabel)
en: Changes made by other applications will reload the file when monitoring is enabled. Backups will be created to avoid conflicts when possible. Monitoring is not available for remote URLs.
he: שינויים שנערכו על ידי יישומים אחרים יטענו את הקובץ מחדש כשמעקב פעיל. יווצרו גיבויים כדי למנוע סתירות כשניתן. אין תמיכה במעקב לכתובות מרוחקות.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PeriodicUpdate)
en: Automatically &update every
he: לעדכן אוטומטית &כל

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_UpdatePeriod)
en:  minutes
he:  דקות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, periodicUpdateLabel)
en: Periodically updates the file. Can be used when monitoring is not available (e.g. for remote calendars).
he: עדכון הקובץ בהפרשים קבועים. אפשר להשתמש בזה כשאין אפשרות למעקב רציף (למשל: לוחות שנה מרוחקים).

[ctx: @info:tooltip]
en: A file path or URL containing the calendar file. Once created, this location cannot be modified.
he: נתיב לקובץ או כתובת שמכילים קובץ לוח שנה. לאחר היצירה, לא ניתן לשנות את המקום הזה.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the path or URL to a file containing a valid calendar file. <para><note> Unfortunately, this path cannot be changed once the resource is created. To change the location, delete this resource and then create a new one with the updated path.</note></para>
he: נא למלא נתיב או כתובת אתר לקובץ שמכיל לוח שנה תקף. <para><note> לרוע המזל, אי אפשר לשנות את הנתיב הזה לאחר יצירת המשאב. כדי לשנות את המקום, יש למחוק את המשאב ואז ליצור אחד חדש עם הנתיב העדכני.</note></para>

[ctx: @info:status]
en: Checking file information…
he: פרטי הקובץ נבדקים…
