kdepim-runtime - en to he translation catalogue (19 entries)

en: Incidence with uid '%1' not found.
he: לא נמצא מופע עם המזהה ‚%1’.

en: Trying to write to a read-only directory: '%1'
he: מתבצע ניסיון לכתוב לתיקייה לקריאה בלבד: ‚%1’

[ctx: @label]
en: Calendar Folder
he: תיקיית לוחות שנה

[ctx: @label]
en: %1 Calendar Folder
he: תיקיית לוחות שנה %1

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to iCal directory
he: נתיב לתיקיית iCal

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (General)
en: Autosave interval time (in minutes).
he: פרק זמן בין שמירות אוטומטיות (בדקות).

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
he: לא לשנות את נתוני המנגנון בפועל.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Directory
he: תיקייה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Di&rectory:
he: &תיקייה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pathLabel)
en: Select the directory whose contents should be represented by this resource. If the directory does not exist, it will be created.
he: נא לבחור את התיקייה שהתוכן שלה ייוצג על ידי המשאב הזה. אם התיקייה לא קיימת, היא תיווצר.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: Read only
he: לקריאה בלבד

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, readOnlyLabel)
en: When read-only mode is enabled, no changes will be written. Read-only mode is automatically enabled when the selected file does not support write access.
he: כשמצב קריאה בלבד פעיל, לא ייכתבו שינויים. מצב קריאה בלבד מופעל אוטומטית כשהקובץ הנבחר לא נגיש לכתיבה.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tuning
he: כוונון

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, runingLabel)
en: The options on this page allow you to change parameters that balance data safety and consistency against performance. In general you should be careful with changing anything here, the defaults are good enough in most cases.
he: האפשרות בעמוד הזה מרשה לך לשנות משתנים שמאזנים בין בטיחות נתונים למול ביצועים. באופן כללי יש להיזהר כשמשנים פה כל מיני דברים, ברירות המחדל מספקות מענה למגוון רחב של מקרים.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autosaveLabel)
en: Autosave delay:
he: הפרש בין שמירות אוטומטיות:

[ctx: @info:tooltip]
en: A directory path or URL containing calendar files
he: נתיב תיקייה או כתובת אתר שמכילים קובצי לוח שנה

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the path or URL to a directory whose contents should be represented by this resource. The directory will be created if it does not exist.
he: נא למלא את הנתיב או את הכתובת לתיקייה שהתוכן שלה ייוצג על ידי המשאב הזה. התיקייה תיווצר אם אינה קיימת עדיין.

en: %v minute | %v minutes
he[0]: דקה
he[1]: שתי דקות
he[2]: %v דקות
he[3]: %v דקות

en: Activities
he: פעילויות
