kdepim-runtime - en to id translation catalogue (17 entries)

[ctx: %2 = name of mail folder; %3 = name of Akonadi POP3/IMAP/etc resource (as user named it)]
en: One new email in %2 from "%3" | %1 new emails in %2 from "%3"
id[0]: Satu email baru di %2 dari "%3"
id[1]: %1 email baru di %2 dari "%3"

en: New mail arrived
id: Email baru telah tiba

[ctx: %f is a variable for agent. Do not change it]
en: A message was received from %f
id: Sebuah pesan baru diterima dari %f

en: Unable to start KMail application.
id: Tidak bisa menjalankan aplikasi KMail.

en: <qt><p>Here you can define message. You can use:</p><ul><li>%s set subject</li><li>%f set from</li></ul></qt>
id: <qt><p>Di sini kamu bisa menentukan pesan. Kamu bisa menggunakan:</p><ul><li>%s atur subjek (subject)</li><li>%f atur dari (from)</li></ul></qt>

en: Choose which fields to show:
id: Pilihlah bidang yang mana untuk menampilkan:

en: Text to Speak
id: Teks Berbicara

en: Notify
id: Notifikasikan

en: Folders
id: Folder

en: New Mail Notifier Agent
id: Agen Penotifikasi Mail Baru

en: Notify about new mails.
id: Notifikasian tentang mail-mail baru.

en: Maintainer
id: Pemelihara

en: From: %1
id: Dari: %1

en: Subject: %1
id: Subjek: %1

en: In: %1
id: Di: %1

en: Mark As Read
id: Tandai Sebagai Dibaca

en: Delete
id: Hapus
