akonadi_birthdays_resource - en to it translation catalogue (12 entries)

en:  day |  days
it[0]:  giorno
it[1]:  giorni

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reminder
it: Promemoria

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAlarm)
en: Set &reminder
it: Imposta p&romemoria

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Remind prior to event:
it: Avvisa p&rima dell'evento:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
it: Filtro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterOnCategories)
en: &Filter by categories
it: &Filtra per categorie

en: Birthdays & Anniversaries
it: Compleanni e anniversari

en: %1's birthday
it: Compleanno di %1

en: Birthday
it: Compleanno

[ctx: insert names of both spouses]
en: %1's & %2's anniversary
it: Anniversario di %1 e %2

[ctx: only one spouse in addressbook, insert the name]
en: %1's anniversary
it: Anniversario di %1

en: Anniversary
it: Anniversario
