kdepim-runtime - en to it translation catalogue (28 entries)

en: EteSync Resource
it: Risorsa EteSync

en: Temporary server error
it: Errore temporaneo del server

en: You do not have permission to perform this action.
it: Non hai i permessi per eseguire questa azione.

en: Permission denied
it: Permesso negato

en: A server error occurred.
it: Si è verificato un errore del server.

en: Server error
it: Errore del server

en: Your EteSync credentials were changed. Please click OK to re-enter your credentials.
it: Le tue credenziali EteSync sono state modificate. Fai clic su OK per inserire nuovamente le tue credenziali.

en: Credentials Changed
it: Credenziali modificate

en: Cannot retrieve items - account is null
it: Impossibile recuperare gli elementi - account non presente

en: Could not get etesyncCollection from cache '%1'
it: Impossibile creare la etesyncCollection dalla cache «%1»

en: Could not create new etesyncItem '%1'
it: Impossibile creare il nuovo etesyncItem «%1»

en: Could not get etesyncItem from cache '%1'
it: Impossibile ottenere l'etesyncItem dalla cache «%1»

en: Could not create new etesyncCollection
it: Impossibile creare la nuova etesyncCollection

en: Something went wrong
it: Qualcosa non ha funzionato

note: i18n: ectx: label, entry (BaseUrl), group (General)
en: Server URL
it: URL del server

note: i18n: ectx: tooltip, entry (BaseUrl), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (BaseUrl), group (General)
en: The URL of the EteSync server, should be something like https://myserver.org/
it: L'URL del server EteSync dovrebbe essere qualcosa come https://mioserver.org/

[ctx: the username to login on server]
note: i18n: ectx: label, entry (Username), group (General)
en: Username
it: Nome utente

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Username), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (Username), group (General)
en: The username that is used to log into the EteSync server
it: Il nome utente utilizzato per accedere al server EteSync

note: i18n: ectx: label, entry (BasePath), group (General)
en: Path to base directory
it: Percorso alla cartella di base

[ctx: @title:window]
en: EteSync configuration wizard
it: Procedura guidata di configurazione di EteSync

en: Login Credentials
it: Credenziali di accesso

en: Enter your credentials to login to the EteSync server
it: Digita le tue credenziali per accedere al server EteSync

en: Username:
it: Nome utente:

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: 🛈 The password field is empty because EteSync does not store it for security reasons.
it: 🛈 Il campo della password è vuoto poiché EteSync non la memorizza per motivi di sicurezza.

en: Please ensure that the server URL is correct. The URL should start with http:// or https://.
it: Assicurati che l'URL del server sia corretto. L'URL dovrebbe iniziare con http:// o https://.

en: Could not connect to the server. Please ensure that the server URL is correct.
it: Impossibile connettersi al server. Assicurati che l'URL del server sia corretto.

en: EteSync server not found. Please ensure that the server URL is correct.
it: Server EteSync non trovato. Assicurati che l'URL del server sia corretto.
