akonadi_mbox_resource - en to it translation catalogue (37 entries)

en: (1 message marked for deletion) | (%1 messages marked for deletion)
it[0]: (un messaggio marcato per l'eliminazione)
it[1]: (%1 messaggi marcati per l'eliminazione)

en: Failed to fetch the collection.
it: Recupero della collezione non riuscito.

en: Failed to load the mbox file
it: Impossibile caricare il file mbox

en: (Deleting 1 message) | (Deleting %1 messages)
it[0]: (Eliminazione di un messaggio)
it[1]: (Eliminazione di %1 messaggi)

en: Failed to compact the mbox file.
it: Impossibile compattare il file mbox.

en: MBox file compacted.
it: File MBox non compattato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The only way to fully remove a mail from an mbox file is by removing it from the actual file. As this can be a rather expensive operation, the mbox resource keeps a list of deleted messages. Once in a while these messages are really removed from the file.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note:</span> The downside of this is that if the file is changed by another program, the list of deleted messages cannot be trusted any longer and deleted messages might reappear.</p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">L'unico modo per rimuovere completamente un messaggio di posta da un file mbox consiste nel rimuoverlo dal file. Dato che questa può essere un'operazione alquanto costosa, la risorsa mbox mantiene una lista dei messaggi eliminati. Saltuariamente questi messaggi vengono effettivamente rimossi dal file.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Nota:</span> L'effetto collaterale di questo è che se il file viene cambiato da un altro programma, la lista dei messaggi eliminati non è più affidabile e dei messaggi eliminati possono apparire nuovamente.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, compactButton)
en: &Compact now
it: &Compatta adesso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, never)
en: &Never compact automatically
it: &Non compattare automaticamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, per_x_messages)
en: C&ompact every
it: C&ompatta ogni

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_MessageCount)
en: msg
it: mess

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LockFilePage)
en: MBox Settings
it: Impostazioni MBox

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Select a method to lock the mbox file when data is read from or written to the file.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note</span>: For some methods you might need to install additional software before they can be used.</p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Seleziona un metodo per bloccare il file mbox quando vi vengono letti o scritti dei dati.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Nota</span>: per alcuni metodi potrebbe essere necessario installare del software aggiuntivo perché possano funzionare.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, procmail)
en: Procmail loc&kfile
it: File di loc&k di procmail

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mutt_dotlock)
en: &Mutt dotlock
it: Dotlock di &Mutt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mutt_dotlock_privileged)
en: M&utt dotlock privileged
it: Dotlock privilegiato di M&utt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, none)
en: Non&e
it: Nessun&o

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: None, the default configuration, should be safe in most cases.  However, if programs that do not make use of Akonadi are also accessing the configured mbox file, you will need to set an appropriate locking method. Note that if this is the case, the resource and the other programs must all use the same locking method.
it: Nessuno, la configurazione predefinita, dovrebbe andare bene nella maggior parte dei casi. Tuttavia, se programmi che non usano Akonadi accedono allo stesso tempo al file mbox configurato, devi impostare un metodo di locking appropriato. Nota che in questo caso, la risorsa e gli altri programmi devono usare tutti lo stesso metodo di locking.

[ctx: Filedialog filter for *.mbox]
en: MBox file
it: File MBox

en: Compact frequency
it: Frequenza di compattamento

en: Lock method
it: Metodo di lock

[ctx: @info:status]
en: MBox not configured.
it: MBox non configurato.

en: MBox not loaded.
it: File MBox non caricato.

en: Failed to read message with uid '%1'.
it: Lettura del messaggio con uid «%1» non riuscita.

en: Only email messages can be added to the MBox resource.
it: Solo messaggi di posta elettronica possono essere aggiunti alla risorsa MBox.

en: Mail message not added to the MBox.
it: Messaggio di posta non aggiunto alla risorsa MBox.

en: Could not fetch the collection: %1
it: Impossibile recuperare la collezione: %1

en: The MBox file was changed by another program. A copy of the new file was made and pending changes are appended to that copy. To prevent this from happening use locking and make sure that all programs accessing the mbox use the same locking method.
it: Il file MBox è stato modificato da un altro programma. È stata fatta una copia del nuovo file e i cambiamenti in sospeso sono stati effettuati su tale copia. Per evitare che questo accada è necessario usare il locking ed assicurarsi che tutti i programmi che accedono al file mbox usino lo stesso metodo di locking.

en: Failed to save mbox file to %1
it: Salvataggio del file mbox in %1 non riuscito

en: Failed to update the changed item because the old item could not be deleted Reason: %1
it: Impossibile aggiornare gli elementi modificati perché non è stato possibile rimuovere i vecchi oggetti. Motivo: %1

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to mbox file.
it: Percorso del file mbox.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayName), group (General)
en: Display name.
it: Nome visualizzato.

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
it: Non modificare i dati attuali del motore.

note: i18n: ectx: label, entry (MonitorFile), group (General)
en: Monitor file for changes.
it: Controlla le modifiche apportate al file.

note: i18n: ectx: label, entry (Lockfile), group (Locking)
en: Lockfile
it: File di lock

note: i18n: ectx: label, entry (MessageCount), group (Compacting)
en: Number of deleted messages before a purge is started.
it: Numero di messaggi eliminati prima che venga avviata la ripulitura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: URL:
it: Indirizzo:
