akonadi_vcard_resource - en to it translation catalogue (10 entries)

[ctx: Filedialog filter for *.vcf]
en: vCard Address Book File
it: File di rubrica vCard

en: Activities
it: Attività

en: Contact with uid '%1' not found.
it: Il contatto con identificativo «%1» non è stato trovato.

en: Unable to open vCard file '%1'.
it: Impossibile aprire il file vCard «%1».

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to vCard file.
it: Percorso per il file vCard.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayName), group (General)
en: Display name.
it: Nome visualizzato.

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
it: Non modificare i dati attuali del motore.

note: i18n: ectx: label, entry (MonitorFile), group (General)
en: Monitor file for changes.
it: Controlla le modifiche apportate al file.

note: i18n: ectx: label, entry (PeriodicUpdate), group (General)
en: Periodically update the file.
it: Aggiorna il file periodicamente.

note: i18n: ectx: label, entry (UpdatePeriod), group (General)
en: Automatic update period in minutes.
it: Periodo di aggiornamento automatico in minuti.
