akonadi_vcarddir_resource - en to it translation catalogue (16 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Directory Name
it: Nome della cartella

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select the directory whose contents should be represented by this resource. If the directory does not exist, it will be created.
it: Seleziona la cartella i cui contenuti dovrebbero essere rappresentati da questa risorsa. Se la cartella non esiste, verrà creata.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Access Rights
it: Diritti d'accesso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: Read only
it: Sola lettura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the directory selected above. Read-only mode will be automatically enabled if you do not have write access to the directory.
it: Se la modalità di sola lettura è abilitata, sulla cartella selezionata sopra non sarà scritta nessuna modifica. La modalità di sola lettura sarà abilitata automaticamente se non hai accesso in scrittura alla cartella.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tuning
it: Regolazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: The options on this page allow you to change parameters that balance data safety and consistency against performance. In general you should be careful with changing anything here, the defaults are good enough in most cases.
it: L'opzione in questa pagina consente di modificare i parametri che bilanciano sicurezza e integrità dei dati rispetto alle prestazioni. In generale dovresti fare attenzione nel modificarli, i valori predefiniti vanno bene nella maggior parte dei casi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autosaveLabel)
en: Autosave delay:
it: Ritardo del salvataggio automatico:

en: Contact with uid '%1' not found.
it: Il contatto con identificativo «%1» non è stato trovato.

en: Trying to write to a read-only directory: '%1'
it: Tentativo di scrivere su una directory a sola lettura: «%1»

en: Contacts Folder
it: Cartella di contatti

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to vCard directory
it: Percorso per la cartella della vCard

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (General)
en: Autosave interval time (in minutes).
it: Intervallo del salvataggio automatico (in minuti).

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
it: Non modificare i dati attuali del motore.

en: %v minute | %v minutes
it[0]: %v minuto
it[1]: %v minuti

en: Activities
it: Attività
