akonadi_birthdays_resource - en to ja translation catalogue (11 entries)

en:  day |  days
ja[0]:  日
ja[1]:  日

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Reminder
ja: リマインダ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableAlarm)
en: Set &reminder
ja: リマインダをセットする(&R)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Filter
ja: フィルタ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FilterOnCategories)
en: &Filter by categories
ja: カテゴリでフィルタする(&F)

en: Birthdays & Anniversaries
ja: 誕生日と記念日

en: %1's birthday
ja: %1 の誕生日

en: Birthday
ja: 誕生日

[ctx: insert names of both spouses]
en: %1's & %2's anniversary
ja: %1 と %2 の記念日

[ctx: only one spouse in addressbook, insert the name]
en: %1's anniversary
ja: %1 の記念日

en: Anniversary
ja: 記念日
