akonadi_imap_resource - en to ja translation catalogue (78 entries)

en: Cannot add IMAP folder '%1' for a non-existing parent folder '%2'.
ja: IMAP フォルダ “%1” を存在しない親フォルダ “%2” に追加できません。

en: Failed to subscribe to the folder '%1' on the IMAP server. It will disappear on next sync. Use the subscription dialog to overcome that
ja: IMAP サーバ上のフォルダ “%1” を購読できませんでした。次の同期で消えますが、購読ダイアログを使って解決することができます。

en: Failed to write some annotations for '%1' on the IMAP server. %2
ja: IMAP サーバ上で、“%1” のアノテーションを書き込むことに失敗しました。%2

en: Cannot modify IMAP folder '%1', it does not exist on the server.
ja: IMAP フォルダ “%1” を変更できませんでした。サーバに存在しません。

en: ACLs for '%1' need to be retrieved from the IMAP server first. Skipping ACL change
ja: “%1” の ACL を先に IMAP サーバから取得する必要があります。ACL の変更をスキップします。

en: Failed to rename the folder, restoring folder list.
ja: フォルダの名前変更に失敗しました。フォルダ一覧を復元しています。

en: Failed to subscribe to the renamed folder '%1' on the IMAP server. It will disappear on next sync. Use the subscription dialog to overcome that
ja: IMAP サーバ上の、名前変更されたフォルダ “%1” を購読できませんでした。次の同期で消えますが、購読ダイアログで解決することができます。

en: Failed to write some ACLs for '%1' on the IMAP server. %2
ja: “%1” の ACL を IMAP サーバに書き込めませんでした。%2

en: IMAP Account
ja: IMAP アカウント

note: i18n: ectx: label, entry (ImapServer), group (network)
en: IMAP server
ja: IMAP サーバ

note: i18n: ectx: label, entry (ImapPort), group (network)
en: Defines the port the IMAP service is running on
ja: IMAP サービスが使っているポートを設定

note: i18n: ectx: label, entry (UserName), group (network)
en: Username
ja: ユーザ名

note: i18n: ectx: label, entry (Safety), group (network)
en: Defines the encryption type to use
ja: 暗号方法を設定

note: i18n: ectx: label, entry (Authentication), group (network)
en: Defines the authentication type to use
ja: 認証方法を設定

note: i18n: ectx: label, entry (SubscriptionEnabled), group (network)
en: Defines if the server side subscription is enabled
ja: サーバ側での購読が有効か設定

note: i18n: ectx: label, entry (DisconnectedModeEnabled), group (cache)
en: Defines if all the IMAP data should be cached locally all the time
ja: IMAP データを常にロカールホストでキャッシュするかどうか設定

note: i18n: ectx: label, entry (IntervalCheckEnabled), group (cache)
en: Defines if interval checking is enabled.
ja: 定期的に新着メールをチェックするかどうか設定。

note: i18n: ectx: label, entry (IntervalCheckTime), group (cache)
en: Check interval in minutes
ja: チェックする間隔を分単位で設定

note: i18n: ectx: label, entry (TrashCollection), group (cache)
en: Define which folder is used for trash
ja: ごみ箱に使うフォルダを設定

note: i18n: ectx: label, entry (UseDefaultIdentity), group (cache)
en: Define if account uses the default identity
ja: アカウントがデフォルトの個人情報を使用するか設定

note: i18n: ectx: label, entry (AccountIdentity), group (cache)
en: Identity account
ja: 個人情報

note: i18n: ectx: label, entry (SieveSupport), group (siever)
en: Define if server supports sieve
ja: サーバが sieve をサポートするか設定

note: i18n: ectx: label, entry (SieveReuseConfig), group (siever)
en: Define if we reuse host and login configuration
ja: ホストとログイン情報を再使用するか設定

note: i18n: ectx: label, entry (SievePort), group (siever)
en: Define sieve port
ja: sieve のポートを設定

note: i18n: ectx: label, entry (SieveAlternateUrl), group (siever)
en: Define alternate URL
ja: 代替の URL を設定

en: No server configured yet.
ja: サーバが設定されていません。

en: Connection established.
ja: 接続しました。

en: Cannot move IMAP folder '%1', it does not exist on the server.
ja: IMAP フォルダ “%1” を移動できませんでした。サーバに存在しません。

en: Cannot move IMAP folder '%1' out of '%2', '%2' does not exist on the server.
ja: IMAP フォルダ “%1” を “%2” から移動できません。サーバに “%2” が存在しません。

en: Cannot move IMAP folder '%1' to '%2', '%2' does not exist on the server.
ja: IMAP フォルダ “%1” を “%2” へ移動できません。サーバに “%2” が存在しません。

en: Cannot move message, it does not exist on the server.
ja: メッセージを移動できません。サーバに存在しません。

en: Cannot move message out of '%1', '%1' does not exist on the server.
ja: メッセージを “%1” から移動できません。サーバに “%1” が存在しません。

en: Cannot move message to '%1', '%1' does not exist on the server.
ja: メッセージを “%1” へ移動できません。サーバに “%1” が存在しません。

en: Failed to mark the message from '%1' for deletion on the IMAP server. It will reappear on next sync.
ja: IMAP サーバ上で、メッセージを “%1” から削除するよう指定できませんでした。次の同期で再び現れます。

en: Failed to delete the folder, restoring folder list.
ja: フォルダの削除に失敗しました。フォルダ一覧を復元しています。

en: Inbox
ja: 受信箱

en: Shared Folders
ja: 共有フォルダ

en: No message retrieved, server reply was empty.
ja: メッセージは受信されませんでした。サーバの返答は空でした。

en: Could not connect to the IMAP-server %1.
    %2
ja: IMAP サーバ “%1” に接続できませんでした。
    %2

en: Could not read the password: user rejected wallet access
ja: パスワードを読み出すことができませんでした。ユーザがウォレットへのアクセスを拒否しました。

en: Empty password
ja: 空のパスワード

en: You requested TLS/SSL to connect to %1, but your system does not seem to be set up for that.
ja: “%1” に接続するために TLS/SSL の使用を設定しましたが、あなたのシステムには設定れていないようです。

en: Cannot use the IMAP server %1, some mandatory capabilities are missing: %2. Please ask your sysadmin to upgrade the server.
ja: IMAP サーバ “%1” を使用することができません。必要な機能がサポートされていません: %2。サーバをアップグレーするようにアドミンにお願いしてください。

[ctx: Authentication method]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authenticationAlternateCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authenticationCombo)
en: Clear text
ja: クリアテキスト

[ctx: Authentication method]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authenticationAlternateCombo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authenticationCombo)
en: Anonymous
ja: 匿名

en:  minute |  minutes
ja[0]:  分
ja[1]:  分

en: Identity:
ja: 個人情報:

en: Could not access KWallet. If you want to store the password permanently then you have to activate it. If you do not want to use KWallet, check the box below, but note that you will be prompted for your password when needed.
ja: KWallet をアクセスできませんでした。パスワードを保存するためには有効にしてください。もし KWallet を使用しない場合、下をチェックしてください。この場合、必要なたびにパスワードの入力が求められます。

en: Do not use KWallet
ja: KWallet を使用しない

en: Unable to connect to the server, please verify the server address.
ja: サーバに接続できませんでした。サーバのアドレスを確認してください。

en: <qt><b>No security is supported. It is not recommended to connect to this server.</b></qt>
ja: <qt>セキュリティがサポートされていません。このサーバに接続することは勧められません。</qt>

en: <qt><b>It is not possible to use this server.</b></qt>
ja: <qt>このサーバを使うことは不可能です。</qt>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
ja: 全般

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, accountInfoLabel)
en: Account Information
ja: アカウント情報

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Account Name:
ja: アカウント名:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Indicate the IMAP server. If you want to connect to a non-standard port for a specific encryption scheme, you can add ":port" to indicate that. For example: "imap.foo.com:144".
ja: IMAP サーバの設定。非標準のポートに接続するためには「:ポート」を付加してください。例えば「imap.foo.com:144」。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2)
en: The username.
ja: ユーザ名。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: The password.
ja: パスワード。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Password:
ja: パスワード:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, checkOptions)
en: Mail Checking Options
ja: メール確認のオプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableMailCheckBox)
en: Enable &interval mail checking
ja: 定期的に新着メールをチェックする(&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Check mail interval:
ja: チェックの間隔:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Filtering
ja: フィルタリング

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, managesieveCheck)
en: Server supports Sieve
ja: サーバが sieve をサポート

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sameConfigCheck)
en: Reuse host and login configuration
ja: ホストとログイン情報を再使用

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Username:
ja: ユーザ名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Authentication:
ja: 認証:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
ja: 詳細

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget)
en: IMAP Settings
ja: IMAP 設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, subscriptionEnabled)
en: Enable server-side subscriptions
ja: サーバ側の購読を有効にします

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, subscriptionButton)
en: Serverside Subscription...
ja: サーバ側の購読...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoExpungeCheck)
en: Automaticall&y compact folders (expunges deleted messages)
ja: 自動的にフォルダを最適化する(&Y) (削除されたメッセージの場所を詰める)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Trash folder:
ja: ごみ箱フォルダ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget)
en: Connection Settings
ja: 接続設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, testButton)
en: Auto Detect
ja: 自動検出

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Encryption:
ja: 暗号化:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noRadio)
en: None
ja: なし

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Port:
ja: ポート:
