akonadi_vcarddir_resource - en to ja translation catalogue (15 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Directory
ja: フォルダ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Directory Name
ja: フォルダ名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select the directory whose contents should be represented by this resource. If the directory does not exist, it will be created.
ja: その内容をこのリソースによって表すフォルダを選択します。フォルダが存在しなければ作成されます。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Access Rights
ja: アクセス許可

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: Read only
ja: 読み取り専用

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the directory selected above. Read-only mode will be automatically enabled if you do not have write access to the directory.
ja: 読み取り専用モードを有効にすると、上で選択したフォルダに変更は書き込まれません。書き込み権限のないフォルダを指定した場合は、自動的に読み取り専用モードが有効になります。

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tuning
ja: 調整

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: The options on this page allow you to change parameters that balance data safety and consistency against performance. In general you should be careful with changing anything here, the defaults are good enough in most cases.
ja: ここで、データの保全とパフォーマンスのバランスを調整することができます。一般的に、このページの値は慎重に変更しなければなりません。ほとんどの場合、標準設定のままで問題ありません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autosaveLabel)
en: Autosave delay:
ja: 自動保存の間隔:

en: Contact with uid '%1' not found.
ja: UID %1 の連絡先が見つかりません。

en: Trying to write to a read-only directory: '%1'
ja: 読み取り専用のフォルダに書き込もうとしています: ‘%1’

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to vCard directory
ja: vCard フォルダへのパス

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (General)
en: Autosave interval time (in minutes).
ja: 自動保存の間隔 (分単位)

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
ja: 実際のバックエンドのデータは変更しない。

en:  minute |  minutes
ja[0]:  分
ja[1]:  分
