kdepim-runtime - en to ka translation catalogue (31 entries)

en: Enter the http or https URL to your Open-Xchange installation here.
ka: შეიყვანეთ http ან https ბმული თქვენს Open-Xchange-ის სერვერამდე.

en: Enter the username of your Open-Xchange account here.
ka: Open-Xchange-ის მომხმარებლის სახელი.

en: Enter the password of your Open-Xchange account here.
ka: Open-Xchange-ის მომხმარებლის პაროლი.

en: Unable to connect: %1
ka: დაკავშირება შეუძლებელია: %1

[ctx: @title:window]
en: Connection error
ka: დაკავშირების შეცდომა

en: Tested connection successfully.
ka: მიერთების ტესტი წარმატებულია.

[ctx: @title:window]
en: Connection success
ka: შეერთება წარმატებულია

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_BaseUrl)
en: Server URL:
ka: სერვერის URL:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_BaseUrl) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_BaseUrl) i18n: ectx: tooltip, entry (BaseUrl), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (BaseUrl), group (General)
en: The URL of the Open-Xchange server, should be something like https://myserver.org/
ka: Open-Xchange სერვერის URL. უნდა იყოს რაღაც ამნაირი: https://myserver.org/

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Username)
en: Username:
ka: მომხმარებელი:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Username) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_Username) i18n: ectx: tooltip, entry (Username), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (Username), group (General)
en: The username that is used to log into the Open-Xchange server
ka: Open-Xchange-ზე შესასვლელად საჭირო მომხმარებლის სახელი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Password)
en: Password:
ka: პაროლი:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_Password) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_Password) i18n: ectx: tooltip, entry (Password), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (Password), group (General)
en: The password that is used to log into the Open-Xchange server
ka: Open-Xchange-ზე შესასვლელად საჭირო მომხმარებლის პაროლი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, checkConnectionButton)
en: Test Connection…
ka: შეერთების შემოწმება…

en: Private Folder
ka: პირადი საქაღალდე

en: Public Folder
ka: საჯარო საქაღალდე

en: Shared Folder
ka: გაზიარებული საქაღალდე

en: System Folder
ka: სისტემური საქაღალდე

en: Unable to connect to server
ka: სერვერთან დაკავშირებს შეცდომა

en: The object was edited by another participant in the meantime. Please check.
ka: ამასობაში ობიექტი სხვა მონაწილის მიერ შეიცვალა. გადაამოწმეთ.

en: Object not found. Maybe it was deleted by another participant in the meantime.
ka: ობიექტი ვერ ვიპოვე. შეიძლება, ამ დროში, ის სხვა მონაწილემ წაშალა.

en: You don't have the permission to perform this action on this object.
ka: ამ ობიექტზე ამ ქმედების განხორციელების წვდომა არ გაგაჩნიათ.

en: A conflict detected. Please check if there are other objects in conflict with this one.
ka: აღმოჩენილია კონფლიქტი. გადაამოწმეთ, ამ ობიექტს სხვა ობიექტებიც ხომ არ ერჩიან.

en: A mandatory data field is missing. Please check. Otherwise contact your administrator.
ka: აკლია აუცილებელი მონაცემის ველი. გადაამოწმეთ ან დაუკავშირდით თქვენს ადმინისტრატორს.

en: An appointment conflict detected.
    Please check if there are other appointments in conflict with this one.
ka: აღმოჩენილია შეხვედრის კონფლიქტი.
    გადაამოწმეთ, სხვა შეხვედრაც ხომ არ ერჩის.

en: Internal server error. Please contact your administrator.
ka: შიდა შეცდომა. დაუკავშირდით ადმინისტრატორს.

note: i18n: ectx: label, entry (BaseUrl), group (General)
en: Server URL
ka: სერვერის URL

[ctx: the username to login on server]
note: i18n: ectx: label, entry (Username), group (General)
en: Username
ka: მოხმარებელი

note: i18n: ectx: label, entry (Password), group (General)
en: Password
ka: პაროლი

note: i18n: ectx: label, entry (UseIncrementalUpdates), group (General)
en: Use incremental updates
ka: ინკრემენტული განახლებების გამოყენება

note: i18n: ectx: tooltip, entry (UseIncrementalUpdates), group (General) i18n: ectx: whatsthis, entry (UseIncrementalUpdates), group (General)
en: Use incremental updates instead of reloading all data from the server each time
ka: ინკრემენტული განახლებების გამოყენება სერვერიდან ყოველ ჯერზე მონაცემების სრულად ჩატვირთვის მაგიერ
