akonadi_vcarddir_resource - en to nds translation catalogue (17 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Directory
nds: Orner

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Directory Name
nds: Ornernaam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select the directory whose contents should be represented by this resource. If the directory does not exist, it will be created.
nds: Den Orner utsöken, den sien Inholt disse Ressource praatstellen schall. Gifft em dat nich, warrt he opstellt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Access Rights
nds: Togriepverlöven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: Read only
nds: Bloots leesbor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the directory selected above. Read-only mode will be automatically enabled if you do not have write access to the directory.
nds: Is de Bloots-leesbor-Bedrief anmaakt, warrt keen Ännern na den baven utsöchten Orner schreven. Hest Du keen Schriefverlöven för den Orner, warrt de Bloots-leesbor-Bedrief automaatsch anmaakt.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tuning
nds: Fieninstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: The options on this page allow you to change parameters that balance data safety and consistency against performance. In general you should be careful with changing anything here, the defaults are good enough in most cases.
nds: Mit de Optschonen op disse Siet kannst Du de Balangs twischen Datensekerheit un -konsistenz op de een un de Leisten op de anner Siet topassen. Wees man vörsichtig mit de Instellen op disse Siet, de Vörinstellen passt tomehrst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autosaveLabel)
en: Autosave delay:
nds: Töövtiet för't automaatsche Sekern:

en: Contact with uid '%1' not found.
nds: Kontakt mit de UID "%1" nich funnen.

en: Trying to write to a read-only directory: '%1'
nds: Schrievversöök na en bloots leesbor Orner: "%1"

en: Contacts Folder
nds: Kontaktenorner

note: i18n: ectx: label, entry (Path), group (General)
en: Path to vCard directory
nds: Padd na VCard-Orner

note: i18n: ectx: label, entry (AutosaveInterval), group (General)
en: Autosave interval time (in minutes).
nds: Tiet för't automaatsche Sekern (in Minuten).

note: i18n: ectx: label, entry (ReadOnly), group (General)
en: Do not change the actual backend data.
nds: Bitte de aktuellen Hülpprogramm-Daten nich ännern

en:  minute |  minutes
nds[0]:  Minuut
nds[1]:  Minuten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Path:
nds: Padd:
