akonadi_singlefile_resource - en to nn translation catalogue (23 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Directory Name
nn: Katalognamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Select the directory whose contents should be represented by this resource. If the directory does not exist, it will be created.
nn: Vel katalogen som denne ressursen skal representera innhaldet i. Dersom katalogen ikkje finst, vert han oppretta.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Access Rights
nn: Tilgangsrettar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: If read-only mode is enabled, no changes will be written to the directory selected above. Read-only mode will be automatically enabled if you do not have write access to the directory.
nn: Dersom skrivevern er i bruk, vert ingen endringar skrivne til katalogen du valde ovanfor. Skrivevernet vert automatisk teke i bruk dersom du ikkje har skrivetilgang til katalogen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ReadOnly)
en: Read only
nn: Skriveverna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: The options on this page allow you to change parameters that balance data safety and consistency against performance. In general you should be careful with changing anything here, the defaults are good enough in most cases.
nn: Innstillingane på denne sida lèt deg endra parametrar som veg datatryggleik og konsistens opp mot yting. Generelt sett bør du vera forsiktig med å endra noko her, sidan standardinnstillingane vanlegvis er gode nok.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autosaveLabel)
en: Autosave delay:
nn: Tid mellom autolagringar:

en: No file selected.
nn: Inga fil er vald.

[ctx: @info:status]
en: Ready
nn: Klar

en: Could not create file '%1'.
nn: Klarte ikkje oppretta fila «%1».

en: Could not read file '%1'
nn: Klarte ikkje lesa fila «%1»

en: Another download is still in progress.
nn: Ei anna nedlasting er i gang.

en: Another file upload is still in progress.
nn: Ei anna opplasting er i gang.

en: Downloading remote file.
nn: Lastar ned ekstern fil.

en: Trying to write to a read-only file: '%1'.
nn: Prøver å skriva til ei skriveverna fil: «%1».

en: No file specified.
nn: Inga fil er oppgjeven.

en: A download is still in progress.
nn: Ei nedlasting er framleis i gang.

en: Uploading cached file to remote location.
nn: Lastar opp ei mellomlagra fil til ei ekstern plassering.

en: Could not load file '%1'.
nn: Klarte ikkje opna fila «%1».

en: Could not save file '%1'.
nn: Klarte ikkje lagra fila «%1».

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: File
nn: Fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MonitorFile)
en: Enable file &monitoring
nn: Ta i bruk fil&overvaking

[ctx: @info:status]
en: Checking file information...
nn: Sjekkar filinformasjonen …
